Tak źle jeszcze nigdy nie było. Wpływy z niegdyś prestiżowej aukcji, były dwukrotnie zawyżone

Kiedy jeszcze kilka miesięcy temu mówiono, że tegoroczna aukcja Pride of Poland przyniosła 0,5 mln euro dochodu, teraz okazuje się, że ostatecznie kwota ta jest połowę niższa. Oznacza to najgorszy wynik w historii.

Zaraz po zakończeniu tegorocznej aukcji Pride of Poland jej organizatorzy poinformowali, że sprzedano sześć koni za łączną kwotę 501 tysięcy euro. Dziennikarze RMF FM ustalili jednak, że trzy ze sprzedanych w sierpniu klaczy, po raz kolejny wystawiono na sprzedaż.

Stadniny tłumaczą to tym, że klienci, którzy wygrali licytację wycofali się z zakupu zwierząt. W efekcie wynik finansowy tegorocznej aukcji jest o połowę niższy i wynosi 259 tysięcy euro. Oznacza to, że była to jedna z najgorszych, jak nie najgorsza pod względem zysków aukcja.

Aukcja Pride of Poland organizowana jest w Janowie Podlaskim od 1970 roku. Przez wiele lat była ona jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowym na świecie wydarzeń dla miłośników koni. Rokrocznie aukcji przypatrywali się hodowcy z kilku kontynentów, gdyż to właśnie ona kształtowała podaż i popyt na konie arabskie na całym świecie.

Sprzedawane na niej klacze osiągały zawrotne ceny, wśród klientów znaleźć można było arabskich szejków, czy też znane w całym świecie gwiazdy muzyki. W 2015 roku padła rekordowa kwota licytacji. Wówczas za 1,4 mln euro sprzedana została 10-letnia siwa klacz Pepita.

Wszystko uległo diametralnej zmianie w lutym 2016 roku. Decyzje Agencji Nieruchomości Rolnych, która nadzoruje stadninę w Janowie Podlaskim sprawiły, że wśród hodowców i miłośników koni arabskich zawrzało. Najpierw z dnia na dzień odwołano ze stanowiska wieloletniego prezesa stadniny Marka Trelę, co tłumaczono „brakiem odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi”. Wszczęte nawet zostało prokuratorskie śledztwo, jednak nikomu nie postawiono zarzutów.

Powołany na to stanowisko Marek Skomorowski sam otwarcie przyznawał, że nigdy nawet nie siedział w siodle i nie zajmował się tą branżą. Znawcy tematu otwarcie mówili, że nowy prezes ma wiedzę tylko taką, że wie jak wygląda koń.

W stadninie zaczęły padać kolejne, cenne zwierzęta, przez co wizerunek stadniny został mocno nadszarpnięty. Nie pomogły też kolejne zmiany na tym stanowisku. Aby ratować upadający wizerunek Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi przeniesiono do stolicy. W Warszawie impreza miała zyskać na prestiżu i medialności, a aukcja Pride of Poland znów zyskać zainteresowanie kupców.

Niestety organizowana pod nowymi rządami aukcja zaczęła stawać się finansową klapą. Kiedy w 2015 sprzedano konie za 4 mln euro, to po zmianach było to 1 mln 271 tysięcy euro. Potem było już tylko gorzej. W 2017 sprzedano konie za 410 tysięcy euro, a w tym roku za 259 tysięcy euro.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

25 komentarzy

 1. ,,Aukcja Pride of Poland organizowana jest w Janowie Lubelskim od 1970 roku.”
  W tym Janowie to konie jedzą a nie hodują!

  • HA! Podoba mi się! Tam pisiorki „rzondzo” to może być…!
   Propos dwukrotnego zawyżania zysków to tak jest też w ogólnym budżecie Polski i wszystkim czego się dotkną… WIELKA MISTYFIKACJA!!!

 2. No co? Wstajemy z kolan!

 3. Tak trzymać!

 4. Podpis (Wymagane)

  Dzień dobry. Tylko 259 tys. euro? Chętnie sam bym zaliczył taką finansową klapę. A odnośnie dokonywanej właśnie w czasie rzeczywistym korekty tekstu, to jeszcze posprawdzajcie sobie przecinki. Jest ich trochę za dużo, ale nie powiem gdzie.

  • 3 lata temu, w ostatniej aukcji za „złego, niesłusznego zarządu” były 4 miliony euro.
   Jak spadek przychodów o ponad rząd wielkości uważasz za sukces, to wróżę tobie świetlaną przyszłość w TVP.

   • Wtedy wyprzedawali najlepsze konie, które jak pewnie wiesz z kopalni się nie biorą.

   • Głąbie może ma to bydło wrócić do władzy bo konie się lepiej sprzedawały a ludzie zyli w nędzy ?

    • Pracowici ludzie nie żyli w nędzy ale wszelkiej maści patologia i opiera…lacze. Teraz zaczyna być na odwrót.

  • Hodowane konie stadniny trzeba utrzymać, jedzenie, budynki, leczenie, ludzie. Bardzo wątpię czy kwota 254tys rocznie to pokrywa, a należy mieć na uwadze, ze w te 3 sprzedane konie inwestowano wiele lat.

 5. A mi to lotto i tak kasy z tych koników nie zobaczymy.

  • A jak dokładają z twoich podatków do tego i wszystkiego innego mówiąc że jest „polcom i polacom żyje się dobrze” to też ci to lotto…? Kubusiu o krótkim rozumku..

 6. #dobrazmiana

 7. Janów to zagłębie PIS, dobrze im tak:)

 8. co by tu jeszcze spieprzyć, co by tu jeszcze… ?

 9. Dobrze wiedzieć, że gospodarzem tej imprezy jest Janów Lubelski ?????

 10. Ta stadnina i aukcje nie mają żadnego znaczenia gospodarczego. To są śmieszne kwoty w skali kraju. Kilka dni temu była informacja w TV, że prezydent Francji kupił zastawę stołową za 1 mln euro…

  • A jak jest tak ze wszystkim w naszyj bananowej republice…? To też nie ma znaczenia gospodarczego..? Ważne że w TVPis znaleziono temat zastępczy zastawy za milion… dla odwrócenia uwagi klakierów… „w ameryce biją murzynów”… HA!

 11. Hahaha, dobra zmiana !Ale oni i tak zwalą winę za to na kogoś innego

 12. Klapa aukcji? To nie ma żadnego znaczenia, gorzej z ogólnym stanem koni w kraju. Pozostały tylko konie do rekreacji. Konie zostały wyparte przez mechanizację i ruch obrońców, który walczy przeciw kierowaniu koni na rzeź. To paradoks, ale obrona przed zabijaniem, zabija hodowlę koni.

 13. A mnie koników szkoda,
  i ciekawi mnie, czemu te konie padały, i to akurat w takim momencie, przypadek ?
  Nie wydaje mi się, i łatwo się domyśleć, która strona miała w tym interes.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9563zł 0.15%
  • GBP 5.1269zł -0.26%
  • EUR 4.6188zł -0.31%
  • CHF 4.3197zł -0.3%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach