Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tak wyglądał Lublin na przełomie XVI i XVII wieku. Makieta miasta ma być nową atrakcją turystyczną (zdjęcia)

Makieta, na której przedstawiono Lublin sprzed 400 lat, została ustawiona na placu Łokietka. Obiekt ma być kolejną atrakcją dla turystów. Budzi też spore zainteresowanie mieszkańców.

W piątek, na placu Łokietka w Lublinie, ustawiona została makieta miasta z przełomu XVI i XVII. Została ona odlana z brązu, umieszczono ją na wysokości ratusza i Bramy Krakowskiej, tuż obok globusa na którym znajdują się lubelskie osiedla. Obiekt ma być kolejną atrakcją dla turystów. Budzi też spore zainteresowanie mieszkańców.

Całość umieszczono na kamiennej podstawie. Makieta ma ok. 1,5 m szerokości, przedstawia ona obecne Stare Miasto w skali 1:500. Znajdują się na niej również napisy w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim, a także w alfabecie Braille’a.

Ze względu, iż makieta prezentuje Lublin sprzed ponad 400 lat, wygląd poszczególnych miejsc, znacznie różni się od obecnego. Dostrzec można na niej poprzedni zamek, jak też wiele innych budynków, których obecnie już nie ma. Makieta kosztowała blisko 140 tys. zł, jednak środki na ten cel pochodziły z unijnego programu, jaki miasto realizowało wspólnie z Łuckiem na Ukrainie.

 

Tak wyglądał Lublin na przełomie XVI i XVII wieku. Makieta miasta ma być nową atrakcją turystyczną (zdjęcia)
(fot. Krzysztof Żuk)

18 komentarzy

  1. Ile kosztowało?! 😀 😀 😀 Ciekawy pomysł, ale ta cena to mocno zastanawiająca 😉 Może ktoś jedno zero dopisał przez przypadek?

  2. Oby zaraz i tak jakiś wandal nie zniszczył

  3. Chrabonszcz sam se fote zrobił, dobre.

Wiadomości z info112