Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szykują pieniądze na drogi wojewódzkie. Sejmik debatuje nad budżetem

Na dzisiejszej sesji radni Sejmiku Województwa Lubelskiego mają przyjąć budżet województwa na nadchodzący rok. Zaplanowano w nim przeznaczenie blisko 25 mln złotych na drogi wojewódzkie.

W budżecie zaplanowano 3 mln 780 tys. zł na dokumentację budowy obwodnicy Nałęczowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 830. Inwestycja ta jest z utęsknieniem wyczekiwana przez mieszkańców miasteczka. W tym przypadku liczy się też pośpiech, gdyż przeciąganie budowy w czasie może się skończyć utratą statusu uzdrowiska. Od kilku miesięcy jest już gotowy raport oddziaływania planowanej drogi na środowisko. Dziennie przez miasteczko przejeżdża 12 tys. pojazdów, z czego większość jedzie tranzytem. Sama budowa ma się rozpocząć w 2018 roku i pochłonie około 300 mln zł.

Trwają też przygotowania do przebudowy drogi wojewódzkiej nr 801 czyli tak zwanej nadwiślanki. Biegnąca wzdłuż Wisły trasa z Puław do Warszawy ma strategiczne znaczenie dla obu województw. Jest też alternatywą wobec krajowej siedemnastki. Droga ta jest niezwykle atrakcyjna widokowo, gdyż biegnie wzdłuż Wisły, to jednak jest niechętnie wybierana przez kierowców. Wielu odstrasza fatalny stan nawierzchni, a przeprowadzane co jakiś czas cząstkowe remonty niewiele pomagają. W wielu miejscach do tej pory jeździ się po pamiętających czasy wojenne betonowych płytach. Jej przebudowa ma się rozpocząć za trzy lata a już teraz przeznaczono 10 tys. zł na przygotowania do tej inwestycji.

Kolejne środki trafią na drugą z dróg, która pamięta czasy wojny, a kierowcy również jeżdżą po betonowych płytach. 360 tys. zł przeznaczono na przygotowania związane z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 812 na odcinku Korolówka – Włodawa. W tym przypadku chodzi o pięciokilometrowy odcinek, choć pilnego remontu wymaga cała trasa. Od lat walczą o to mieszkańcy tego regionu. Przed świętami zbierane były podpisy pod wspólną petycją do marszałka województwa lubelskiego w sprawie konieczności przebudowy lub remontu tej drogi. Wśród innych zadań wieloletnich, gdzie część środków zaplanowano już na nadchodzący rok, jest rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 837 Piaski – Żółkiewka Wieś – Nielisz – Sitaniec na odcinku Nielisz – Sitaniec. Ten 16- kilometrowy odcinek jest w złym stanie technicznym i odbiega od parametrów wymaganych dla tego typu drogi. 10 tys. zł trafi zaś na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 844 na odcinku Mircze – Witków.

Większe pieniądze, gdyż 780 tys. zł przeznaczono na rozbudowę ul. Łany w Hrubieszowie, znajdującej się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 844. Na przebudowę chodników wraz ze ścieżką rowerową przy ul. Krzeszowskiej w Biłgoraju, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 858 przeznaczono 630 tys. zł. Z kolei 8,5 mln złotych pójdzie na przebudowę drogi nr 812 na odcinku Wisznice – Kaplonosy. Wyremontowany zostanie tam 9-kilometrowy odcinek. Na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 809 w Jeziorzanach przeznaczono zaś 1,9 mln zł.

Znajdą się także pieniądze na inne inwestycje związane z drogami wojewódzkimi. Ruszy przebudowa mostu przez rzekę Wieprz w Trawnikach na co pójdzie 3 mln zł, przebudowa mostów w miejscowości Matcze ma kosztować 935 tys. i 750 tys. zł, w miejscowości Kasjan na rzece Siennica 270 tys. zł a w Snopkowie na Ciemiędze kolejne 60 tys. zł. Milion złotych pójdzie zaś na zabezpieczenie starego mostu na rzece Wiśle w Puławach.

(fot. lublin112)
2015-12-30 10:26:01

15 komentarzy

  1. droga Strzeszkowice Duże – Krężnica Jara – Lublin też woła o pomste do nieba… dziur i górek powstałych po nieudolnych naprawach co niemiara i jeszcze brak chodników… KATASTROFA!!

Z kraju