Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szokujące dane drogówki: Wzrosła liczba zabitych na drogach, pijanych kierowców i przypadków brawury za kierownicą

Nie bez przyczyny wiele polskich dróg jest nazywanych „drogami śmierci”. W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba osób, które straciły życie w wypadkach, coraz więcej jest też pijanych kierowców.

Policja podsumowała wstępnie miniony rok na polskich drogach. Na dokładne dane, w tym te z naszego regionu, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, gdyż wiele postępowań wciąż jest prowadzonych i nie jest wykluczone, że dane te mogą ulec nieznacznej zmianie. To samo dotyczy poszkodowanych w wypadkach, jakie miały miejsce pod koniec grudnia ub. roku, którzy wciąż przebywają w szpitalach. W niektórych przypadkach może się również zmienić klasyfikacja czynu.

Pozytywną informacją jest fakt, iż w 2019 roku spadła liczba wypadków. W całym kraju doszło do 30 136 tego typu zdarzeń, o 1 538 mniej niż w roku 2018. To samo dotyczy osób rannych. Od początku stycznia do końca grudnia ub. roku w wypadkach obrażenia ciała odniosły 35 292 osoby. Jest to o 2 067 osób mniej niż w roku 2018.

Na tym jednak dobre informacje się kończą. W 2019 roku w wypadkach zginęło 2 897 osób, czyli o 35 więcej niż rok wcześniej. Nie ubywa również nazywanych plagą polskich dróg, pijanych kierowców. Zatrzymano ich 110 678, o ponad 6 tysięcy więcej niż w 2018 roku. W tym przypadku nie odstrasza widmo grożącej za jazdę pod wpływem alkoholu kary. Wszystko dlatego, że jak już niejednokrotnie informowaliśmy, osoby takie otrzymują przed sądem kolejne zakazy prowadzenia pojazdów i są puszczane wolno. To zaś najczęściej nie sprawia na nich większego wrażenia.

Jedną z najczęstszych przyczyn tych najtragiczniejszych w skutkach wypadków, jest brawura za kierownicą. Policjanci dodają, że więcej było również kierowców, którzy za nic mieli sobie ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym i poruszali się przez miejscowości jak po drogach szybkiego ruchu. Po raz pierwszy od wejścia w 2015 roku nowych przepisów, wzrosła liczba kierowców, którzy przekroczyli prędkość o min. 50 km/h w terenie zabudowanym. W 2019 roku ujawniono 48 754 takich przypadków, co daje aż o 19 732 więcej niż rok wcześniej.

Policjanci nie ukrywają, że dane te nie są zbyt optymistyczne. Po raz kolejny zaapelowali do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Patrząc na te liczby można się spodziewać, że w tym roku funkcjonariusze drogówki będą prowadzić na drogach jeszcze intensywniejsze działania, aby ograniczyć te niebezpieczne zachowania kierowców, które doprowadzają do wypadków i groźnych sytuacji.

(fot. lublin112, twojglos, Iledzisiaj, OSP Gościeradów, policja)

36 komentarzy

 1. Przez 30 godzin praktycznej nauki jazdy tylko ci najzdolniejsi łapią o co Kaman. Reszty nawet jak się uda zdać to lepiej ich nie spotkać na drodze…. To takie moje indywidualne przemyślenia… A i jeszcze jedno, popieram z roku na rok jest gorzej.

 2. Mandaty niższe niż kieszonkowe a policjant jak wypisuje to jeszcze się tłumaczy że mniej nie może tak jak to on był by winny że zauważył zabójcę drogowego.

 3. Policja robi statystyki a na wiejskiej te pier….e pawiany robią cyrk zamiast się tym zająć. Co z tego, że zabiorą prawko i dostanie z zawiasach jak to i tak nic nikogo nie nauczy. Kary finansowe dla kretynów z %%%% na poziomie kredytu na mieszkanie, spłacał by przez 20 lat to by się nauczył a pieniążki poszły by na leczenie i rehabilitacje osób poszkodowanych w wypadkach (a tutaj mowa o naprawdę dużej kasie której niestety ludzie nie są w stanie pokryć z własnej kieszeni). 2879 osób to mała gminna wioska znika co roku z mapy i niech nikt nie mówi, że to wina dróg w Polsce. Skoro warunki na to nie pozwalają to trzeba ruszyć głową i zwolnić. Dlaczego kierowcy na wyższe kategorie przechodzą badania psychologiczne a na kat. B nie ma takiego wymogu? Taki sam kierowca jak inny, połowa tych co „skończyłem 18-stke, robię prawko bo koledzy/koleżanki robią to i ja muszę mieć” by takich badań nie przeszła.

 4. Kolega „instruktor” w temacie więc wie o co chodzi 🙂 jestem po fachu i jestem za

 5. Wiecej policji na drogach, lapac wiesniakow w gruzach i mandaty 300 % w górę i bedzie spadek

  • Wieśniaków? Gwarantuje ci miastowy panie,że wystarczy niewielka zmiana organizacji ruchu na którymś ze skrzyżowań,a pojedziesz swoim salonowym cackiem na dwudziestoletni kredyt jak ostatnia ci..a.

 6. Rząd, który walczy z lichwą i pozwala w publicznej telewizji na reklamy lichwiarzy co chwile, nie może na serio karać bandytow drogowych, bo bardziej dba o elektorat niż o obywateli. Niestety ryba psuje sie od głowy i zawsze tak było.

 7. Trzeba by się zapytać pana Ziobry czym jest kolejny zakaz prowadzenia pojazdów jak się ma ze trzy pod rząd. Przecież taki człowiek następnego dnia już jeździ samochodem. O co tu chodzi ? Przecież powinien mieć kolegium do zapłaty na kilkadziesiąt tysięcy albo siedzieć w więzieniu. Czegoś tu nie rozumiem.

 8. Grupa SPEED działa , buhahahahahahahaha

 9. Ciekawe, dlaczego np. w Izrealu lub krajach muslimskich łatwo nie kupisz alkoholu – a juz na pewno nie na stacjach paliwowych…?!

  Ciekawe, dlaczego nasze społeczeństwo jest non-stop szprycowane reklamami alkoholow, lekow, uzywek, pożyczek, „robta co chceta”, pijta do pełna, promowany bezapelacyjna „wolność” i hedonistyczny lifestyle…?

  Ciekawe, dlaczego nasze społeczeństwo jest non-stop szprycowane marksistowską antykulturą glupoty, manipulacji, „szybcy i wsciekli”, „żyjesz dla siebie”, wspaniałe dobroczynne multikulti, lgbt ?

  Ciekawe, dlaczego np. w Izraelu i krajach muslimskich aborcja jest surowo zakazana – a u nas /i na tzw. zachodzie/, to wolność i „prawo do zycia”? /Tak, gatunek białego człowieka wymiera.

  Ciekawe to wszystko, czyżby jakiś spisek „wybranych”?

 10. Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

  „Ciekawe, dlaczego np. w Izraelu i krajach muslimskich aborcja jest surowo zakazana – a u nas /i na tzw. zachodzie/, to wolność i „prawo do zycia”? /Tak, gatunek białego człowieka wymiera.”

  Izrael ma bardziej liberalną ustawę antyaborcyjną niż Polska, bo tamtejsze prawo dopuszcza znacznie więcej przesłanek, na podstawie których aborcja jest dopuszczalna. Oprócz tego, co jest w Polsce, aborcja jest dopuszczalna również:
  – jeśli kobieta ma mniej niż 18 lat lub więcej niż 40;
  – jeśli dziecko zostało poczęte podczas pełnienia przez kobietę przymusowej w Izraelu służby wojskowej;
  – jeśli dziecko zostało poczęte w związku kazirodczym lub pozamałżeńskim;
  – jeśli ciąża zagraża zdrowiu fizycznemu i psychicznemu matki.

  Jeśli zaś chodzi o kraje islamskie, to aborcja na życzenie jest m.in. w Tunezji i Turcji. Nigdzie natomiast aborcja nie jest „surowo zakazana”, bo nawet w najbardziej fundamentalistycznych krajach islamskich jest ona dopuszczalna, gdy zagrożone jest życie matki.

Z kraju