Szokujące dane drogówki: Wzrosła liczba zabitych na drogach, pijanych kierowców i przypadków brawury za kierownicą

Nie bez przyczyny wiele polskich dróg jest nazywanych „drogami śmierci”. W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba osób, które straciły życie w wypadkach, coraz więcej jest też pijanych kierowców.

Policja podsumowała wstępnie miniony rok na polskich drogach. Na dokładne dane, w tym te z naszego regionu, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, gdyż wiele postępowań wciąż jest prowadzonych i nie jest wykluczone, że dane te mogą ulec nieznacznej zmianie. To samo dotyczy poszkodowanych w wypadkach, jakie miały miejsce pod koniec grudnia ub. roku, którzy wciąż przebywają w szpitalach. W niektórych przypadkach może się również zmienić klasyfikacja czynu.

Pozytywną informacją jest fakt, iż w 2019 roku spadła liczba wypadków. W całym kraju doszło do 30 136 tego typu zdarzeń, o 1 538 mniej niż w roku 2018. To samo dotyczy osób rannych. Od początku stycznia do końca grudnia ub. roku w wypadkach obrażenia ciała odniosły 35 292 osoby. Jest to o 2 067 osób mniej niż w roku 2018.

Na tym jednak dobre informacje się kończą. W 2019 roku w wypadkach zginęło 2 897 osób, czyli o 35 więcej niż rok wcześniej. Nie ubywa również nazywanych plagą polskich dróg, pijanych kierowców. Zatrzymano ich 110 678, o ponad 6 tysięcy więcej niż w 2018 roku. W tym przypadku nie odstrasza widmo grożącej za jazdę pod wpływem alkoholu kary. Wszystko dlatego, że jak już niejednokrotnie informowaliśmy, osoby takie otrzymują przed sądem kolejne zakazy prowadzenia pojazdów i są puszczane wolno. To zaś najczęściej nie sprawia na nich większego wrażenia.

Jedną z najczęstszych przyczyn tych najtragiczniejszych w skutkach wypadków, jest brawura za kierownicą. Policjanci dodają, że więcej było również kierowców, którzy za nic mieli sobie ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym i poruszali się przez miejscowości jak po drogach szybkiego ruchu. Po raz pierwszy od wejścia w 2015 roku nowych przepisów, wzrosła liczba kierowców, którzy przekroczyli prędkość o min. 50 km/h w terenie zabudowanym. W 2019 roku ujawniono 48 754 takich przypadków, co daje aż o 19 732 więcej niż rok wcześniej.

Policjanci nie ukrywają, że dane te nie są zbyt optymistyczne. Po raz kolejny zaapelowali do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Patrząc na te liczby można się spodziewać, że w tym roku funkcjonariusze drogówki będą prowadzić na drogach jeszcze intensywniejsze działania, aby ograniczyć te niebezpieczne zachowania kierowców, które doprowadzają do wypadków i groźnych sytuacji.

(fot. lublin112, twojglos, Iledzisiaj, OSP Gościeradów, policja)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. A czego tu się spodziewać ? poprawy ? niby w jaki sposób ? Skoro co roku liczba głąbów uważanych za „dorosłych ” ,rosnie i nikt nie bada ich pod kątem sprawnosci umyslowej i logicznego myślenia

  • Wystarczy skopiować prawo z Usa czy choćby z Finlandii ! Każdy zatrzymany pod wpływem alkoholu czy narkotyków BEZWZGLĘDNIE sobie czeka w areszcie na proces ! A wyrok to musi być WYROK a nie pogrożenie paluszkiem ” już nie jeździj pan po pijaku” OKI już nie będę :))) a na drugi dzień znów łapią pijaka znów na gazie :))) Cyrk nie prawo !!!!

 2. marian (prawdziwy Polak)

  Ha ha.
  Patola dorwała 500+, pokupowała jakieś gruzy typu Bardzo Mały Wacek lub kAudi i się rozwala po pijaku.
  Więcej bezmózgów na drogach to i więcej wypadków. Proste.

  • rodzice kupili czy rozpiiiiiiiiiiiiii

  • Marian,masz rację,po co brać taksówkę,wracając z zakupów z Biedronki,zaraz po dwudziestym,jak można szaleć samochodowym trupem z załogą bez mózgu i siać śmierć na ulicach.

 3. A kiedy w końcu ktoś zajmie się w ogóle sprawnością psychofizyczną kierowców, badanie psychologiczne przed PJ to kpina.
  A gdzie ciągle oczekiwana przez wszystkich normalnych kierowców zmiana – zabieranie broni („samochodów”) szaleńcom na prochach i na gazie.

  A kiedy w końcu ktoś zacznie kontrolować stacje kontroli – wiele samochodów jeździ niesprawnych

  Policja łapie za prędkość a co z jazdą bez świateł w nocy (nie uwierzę, że nagle komuś się w nocy żarówka spaliła, która nie świeci się od kilku miesięcy). Tu wystarczy wziąć się za monitoring na skrzyżowaniach i sprawa się wyjaśni. Ale po co?

  • Pierwszy punkt też mnie zastanawia, ale dochodzę do wniosku ze „nie w tym systemie”.
   Odpadło by jakieś 70% bab i geriatrii, na co pozwolić nie można-za mało atrakcji na drogach.

   Policja robi jakieś bzdurne akcje w stylu „łapanie pijanych kierowców” a tym czasem trzeźwi mordercy ze smartfonami w łapach albo bez predyspozycji do kierowania pojazdem rozjeżdżają pieszych na środku przejścia,walą pod prąd na ekspresówce lub wymuszają pierwszeństwo z powodu braku widzenia stereoskopowego-robiąc co najmniej rozpierduchę i wysyłając kilka osób do szpitali ze złamaniami (w najlepszym przypadku sami giną-to jedyna metoda żeby znowu nie wsiedli do samochodu).
   Najważniejsze ze populus jest zadowolony i ma zamydlone oczka tzw.dbaniem o bezpieczeństwo.

   Dzisiaj w Lubartowie jechała przede mną baba ze smartfonem w łapie 20km/h, blokując cały ruch a i tak prawie przejechała po nogach ludziom przechodzącym przez przejście.

 4. Polska i ten wielki naród Polacy, sami nazwaliśmy się mesjaszami narodów, ale wszędzie proste i płaskie głowy co 5% jedną książkę.w roku czyta. Dzieje się to przez to że prawie cała inteligencja w obozach zginęła a teraz żyje pomiot tych mniej rozgarniętych
  Spoko będzie jeszcze gorzej , do następnych rozbiorów. Na drogach jak na wojnie w Donbasie. Hahahahahah

  • Rozbiór gospodarczy mamy już za sobą bo czym nazwać to co się dzieje od 30 lat… „inwestycjami zachodniego kapitału…? aaaaaahahahah…
   Jedyna różnica to to, że Rosji nie dali doli… ale za to dolę dostają „polscy” politycy ale pod batem Brukseli i Waszyngtonu..! „Polska” to jedna wielka mistyfikacja…!

 5. o wlasnie ,marian (prawdziwy Polak ) pokazał przykład „myslenia ” takich głąbów .On nie bierze 500+ bo jeszcze nie dorósł zeby być ojcem ,i kupuje tylko „polskie gruzy ” Taki „prawdziwy ” Polak patriota „

  • A może jest taki stary że dzieci z gniazda mu już wyleciał i dlatego nie bierze.
   Za wcześnie się urodził i z tych wszystkich udogodnień co PiS wymyślił to się złapie na wcześniejszą emeryturę i 13-tkę, jak dożyje tego wieku 😉

 6. Społeczenstwo idiocieje , niestety to widac gołym okiem w każdej dziedzinie życia ale to wina wychowania a raczej jego brak .

 7. Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

  Ale jak ma być lepiej, a nie gorzej, skoro za zabicie człowieka kijem lub nożem dostaje 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie, a zabicie człowieka samochodem – wyrok w zawieszeniu i grzywnę?

  Mandaty nie były waloryzowane chyba od 2006 roku. Tymczasem, za to samo wykroczenie na Słowacji dostaje się 500, ale euro, a nie złotych i nikt tam nie drze japy, że to za dużo, bo kary dla potencjalnych drogowych morderców powinny być surowe.

  Do więzienia łatwiej trafić za kradzież batonika niż za jazdę po pijaku. „Najlepsi” mają po 4 aktywne zakazy i dalej sobie nic z nich nie robią.

  Takie statystyki nie mogą być dobre w kraju chyba najbardziej pobłażliwym dla bandytów drogowych w Europie.

  Skutki rozpasanej bezkarności nie mogą być inne.

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   Dotychczas nie przyznawałam Ci racji, ale tym razem masz, qjuwa,rację !!!

   • On nie ma racji. Tylko choruje na nienawiść do kierowców i samochodów. Szkoda gadać!

    • Jeżeli kierowcą nazywasz pijanego za kółkiem, troglodytę zapi..go ponad setkę w zabudowanym i wyprzedzającego na przejściach, a samochodem nazywasz rozpadającego się złoma, to wolę Jego choroby niż Twoje zdrowie.

  • Za zabicie człowieka kijem dostaje 4 lata – jak to było ostatnio więc czego się spodziewać dla kogoś kto zabił kogoś na drodze.

 8. Ciekawe co policja rozumie przez „brawurę za kierownicą”,? Bo takim określeniem można nazwać wszystko. Włącznie z wyjściem z domu!

  • Zależy jak idzie wyrabianie targetu mandatów 🙂 Jak będzie kiepsko szło to będą się czepiać zbyt gwałtownego hamowania lub dynamicznego ruszania 🙂

 9. A można jakieś statystyki co do wieku sprawców najtragiczniejszych wypadków ?

 10. Już zaczynają mnie wnerwiać te apele policji o rozsądek na drodze. KARAĆ, KARAĆ i żadnej taryfy ulgowej. A mandaty podniosą w końcu o min 400 % czy na CO CZEKAJĄ

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   Anonimowy anty alkoholiku, co z tego, że policjant „zabezpieczy” pijusa zza kierownicy w areszcie, jak znajomy wójt, sędzia , prokurator, czy radny, albo i ksiądz, każe go wypuścić z uwagi na niską szkodliwość społeczną, albo przeludnienie w ciupach.

 11. Przez 30 godzin praktycznej nauki jazdy tylko ci najzdolniejsi łapią o co Kaman. Reszty nawet jak się uda zdać to lepiej ich nie spotkać na drodze…. To takie moje indywidualne przemyślenia… A i jeszcze jedno, popieram z roku na rok jest gorzej.

 12. Mandaty niższe niż kieszonkowe a policjant jak wypisuje to jeszcze się tłumaczy że mniej nie może tak jak to on był by winny że zauważył zabójcę drogowego.

 13. Policja robi statystyki a na wiejskiej te pier….e pawiany robią cyrk zamiast się tym zająć. Co z tego, że zabiorą prawko i dostanie z zawiasach jak to i tak nic nikogo nie nauczy. Kary finansowe dla kretynów z %%%% na poziomie kredytu na mieszkanie, spłacał by przez 20 lat to by się nauczył a pieniążki poszły by na leczenie i rehabilitacje osób poszkodowanych w wypadkach (a tutaj mowa o naprawdę dużej kasie której niestety ludzie nie są w stanie pokryć z własnej kieszeni). 2879 osób to mała gminna wioska znika co roku z mapy i niech nikt nie mówi, że to wina dróg w Polsce. Skoro warunki na to nie pozwalają to trzeba ruszyć głową i zwolnić. Dlaczego kierowcy na wyższe kategorie przechodzą badania psychologiczne a na kat. B nie ma takiego wymogu? Taki sam kierowca jak inny, połowa tych co „skończyłem 18-stke, robię prawko bo koledzy/koleżanki robią to i ja muszę mieć” by takich badań nie przeszła.

 14. Kolega „instruktor” w temacie więc wie o co chodzi 🙂 jestem po fachu i jestem za

 15. Wiecej policji na drogach, lapac wiesniakow w gruzach i mandaty 300 % w górę i bedzie spadek

  • Wieśniaków? Gwarantuje ci miastowy panie,że wystarczy niewielka zmiana organizacji ruchu na którymś ze skrzyżowań,a pojedziesz swoim salonowym cackiem na dwudziestoletni kredyt jak ostatnia ci..a.

 16. Rząd, który walczy z lichwą i pozwala w publicznej telewizji na reklamy lichwiarzy co chwile, nie może na serio karać bandytow drogowych, bo bardziej dba o elektorat niż o obywateli. Niestety ryba psuje sie od głowy i zawsze tak było.

 17. Trzeba by się zapytać pana Ziobry czym jest kolejny zakaz prowadzenia pojazdów jak się ma ze trzy pod rząd. Przecież taki człowiek następnego dnia już jeździ samochodem. O co tu chodzi ? Przecież powinien mieć kolegium do zapłaty na kilkadziesiąt tysięcy albo siedzieć w więzieniu. Czegoś tu nie rozumiem.

 18. Grupa SPEED działa , buhahahahahahahaha

 19. Ciekawe, dlaczego np. w Izrealu lub krajach muslimskich łatwo nie kupisz alkoholu – a juz na pewno nie na stacjach paliwowych…?!

  Ciekawe, dlaczego nasze społeczeństwo jest non-stop szprycowane reklamami alkoholow, lekow, uzywek, pożyczek, „robta co chceta”, pijta do pełna, promowany bezapelacyjna „wolność” i hedonistyczny lifestyle…?

  Ciekawe, dlaczego nasze społeczeństwo jest non-stop szprycowane marksistowską antykulturą glupoty, manipulacji, „szybcy i wsciekli”, „żyjesz dla siebie”, wspaniałe dobroczynne multikulti, lgbt ?

  Ciekawe, dlaczego np. w Izraelu i krajach muslimskich aborcja jest surowo zakazana – a u nas /i na tzw. zachodzie/, to wolność i „prawo do zycia”? /Tak, gatunek białego człowieka wymiera.

  Ciekawe to wszystko, czyżby jakiś spisek „wybranych”?

 20. Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

  „Ciekawe, dlaczego np. w Izraelu i krajach muslimskich aborcja jest surowo zakazana – a u nas /i na tzw. zachodzie/, to wolność i „prawo do zycia”? /Tak, gatunek białego człowieka wymiera.”

  Izrael ma bardziej liberalną ustawę antyaborcyjną niż Polska, bo tamtejsze prawo dopuszcza znacznie więcej przesłanek, na podstawie których aborcja jest dopuszczalna. Oprócz tego, co jest w Polsce, aborcja jest dopuszczalna również:
  – jeśli kobieta ma mniej niż 18 lat lub więcej niż 40;
  – jeśli dziecko zostało poczęte podczas pełnienia przez kobietę przymusowej w Izraelu służby wojskowej;
  – jeśli dziecko zostało poczęte w związku kazirodczym lub pozamałżeńskim;
  – jeśli ciąża zagraża zdrowiu fizycznemu i psychicznemu matki.

  Jeśli zaś chodzi o kraje islamskie, to aborcja na życzenie jest m.in. w Tunezji i Turcji. Nigdzie natomiast aborcja nie jest „surowo zakazana”, bo nawet w najbardziej fundamentalistycznych krajach islamskich jest ona dopuszczalna, gdy zagrożone jest życie matki.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8926zł 0.43%
  • GBP 5.0451zł 0.15%
  • EUR 4.5865zł 0.81%
  • CHF 4.281zł 0.85%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach