Szkoda powyżej 500 zł będzie przestępstwem. 5000 zł grzywny za puszczenie niebezpiecznego psa wolno

Kilka dni temu Sejm uchwalił przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację Kodeksu wykroczeń. Wprowadza ona wiele korzystnych zmian, które pozwolą m.in. walczyć z plagą drobnych kradzieży. Zmiany obejmą także wydłużenie terminu zapłaty za mandat, powstanie elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń, który umożliwi skuteczniejsze karanie złodziei.

Zmiany w prawie związane są z koniecznością skuteczniejszej walki z plagą drobnych kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa bądź zniszczenia cudzej rzeczy. Choć tego rodzaju czyny odznaczają się dużą szkodliwością społeczną, w obecnym stanie prawnym ich sprawców, nawet jeśli zostaną schwytani, nie spotyka adekwatna kara, odstraszająca od ponownych kradzieży. Problem dotyczy głównie kradzieży sklepowych.

Jakie zmiany?

Ustawa zmienia zasadę, wedle której określa się, czy popełniona m.in. kradzież jest wykroczeniem czy już przestępstwem. To istotna różnica, bo za wykroczenie wymierzana jest najczęściej grzywna, a za kradzież będącą przestępstwem grozi nawet 5 lat więzienia. Dziś cezurę tę wyznacza wartość szkody wynosząca jedną czwartą minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie 525 zł. Po zmianach granicę stanowić ma 500 zł, ale określony na tym poziomie próg będzie niezmienny, a nie uzależniony od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę czy innych zmiennych czynników. Każda kradzież powodująca szkodę powyżej 500 zł będzie dotkliwie karanym przestępstwem.

Elektroniczny rejestr sprawców

Nowelizacja zakłada powstanie elektronicznego rejestru sprawców niewielkich kradzieży. Szajkom „zawodowych” złodziei, trudniących się m.in. kradzieżami sklepowymi, przestępczą działalność ułatwiał również niedostateczny obieg informacji o wcześniejszych postępowaniach dotyczących sprawców niewielkich pojedynczo kradzieży.

Ustawa przewiduje utworzenie elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń, obwinionych i ukaranych. Rejestr służył będzie policji, prokuraturze i sądom do tego, by sprytni „zawodowi” złodzieje, popełniający „drobne” kradzieże w różnych miastach, nie odpowiadali za pojedyncze wykroczenia, lecz zsumowane przestępstwo.

Ustawa wprowadza przepis, który pozwoli na skazywanie za przestępstwo w sytuacji, gdy dojdzie na przykład do trzech kradzieży o każdorazowej wartości po 200 zł. Dziś tacy sprawcy mają po trzy mandaty po 200 zł. Po zmianach będą karani jak za przestępstwo.

Dłuższy czas na opłacenie mandatu

Ustawa wydłuża z 7 do 14 dni termin uiszczenia grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego zaocznego, który wystawiany jest na przykład za wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem, nieprawidłowe parkowanie albo nieodśnieżenie chodnika przy domu. Dwutygodniowy okres ułatwi terminowe wywiązanie się z obowiązku, co chronić będzie osoby ukarane grzywną przed konsekwencjami postępowania sądowego.

Surowa kara za psy bestie

Ustawa zaostrza kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Jeśli właściciel np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji lub puszcza go wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany grzywną do 5000 zł, a nawet ograniczeniem wolności. Do tej pory za nieostrożność przy trzymaniu zwierzęcia groziła grzywna w wysokości zaledwie do 250 zł.

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw trafi teraz do Senatu.

2018-09-19 20:21:31
(fot. MS)

21 komentarzy

 1. Za te psy to jak najbardziej tyle że chyba rasy groźne byly określane na podstawie rodowodów a jak ktos miał mieszańca lub nie miał pies rodowodu to już nie był niebezpieczny. Paranoja jakaś chyba ze już to się zmieniło .

 2. Dla jednego 500 zł to drobniaki, a dla kogoś innego, np rencisty, czy emeryta to być albo nie być i pod tym kątem też należałoby karać

 3. Psie bestie?! śmiechu warte! Niech się wezmą za ludzkie bestie, będzie wtedy raj na ziemi!

 4. Śmiech na sali ,,,te 5 tys grzywny pozostanie martwą karą ,bo nik jej nie dostanie .. ..prosty przyklad pijane ścierwa za kierownicą ,ktore sa łapane któryś raz z koleji …słyszał ktoś żeby takiego wsadzili ? nie …i nie usłyszy ,.,,brawo wymiar ‚bezsilnosci „

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7255zł -0.15%
  • GBP 5.092zł -0.63%
  • EUR 4.5354zł 0.1%
  • CHF 4.2102zł 0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL