Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Szaleństwo na stokach. Ruszają kolejne stacje, wszędzie tłumy narciarzy

Opady śniegu a także niska temperatura sprawiła, że większość stoków narciarskich w naszym regionie wznawia działalność. Z kolei długi weekend zaowocował tłumami chętnych, spragnionych zimowego szaleństwa na nartach.

Kolejki do wyciągów, tłok na stokach a parkingi pełne aut – Tak wygląda sytuacja na większości stoków narciarskich w woj. lubelskim. Narciarze przyjeżdżają nie tylko z naszego regionu, lecz sporo aut ma rejestracje z sąsiednich województw. Praktycznie na każdym stoku trwa dośnieżanie części tras, cały czas pracują armatki śnieżne, by warunki dla narciarzy były jeszcze lepsze. Co więcej, wiele stoków szykuje się do organizacji zabaw sylwestrowych na śniegu.

W Chrzanowie w powiecie janowskim, warunki są bardzo dobre a pokrywa śnieżna ma od 30 do 40 cm grubości. Czynne są na razie tylko trzy trasy, ośla łączka, dla początkujących oraz zmodernizowana trasa o długości 420 m. – W chwili obecnej mamy dylemat, czy naśnieżać kolejne trasy, czy robić przygotowania do imprezy sylwestrowej. Z uwagi na bezpieczeństwo, impreza i śnieżenie jednocześnie nie jest możliwe. Naśnieżamy do poniedziałku i zobaczymy co z tego wyjdzie – wyjaśnia właściciel stoku Piotr Rzetelski.

W Parchatce w gminie Kazimierz Dolny trwają gorączkowe przygotowania do udostępnienia stoku narciarzom. -Zima zrobiła nam trochę spóźniony prezent na święta i sypnęła śniegiem, to sprawia że warunki pogodowe sprzyjają naśnieżaniu, więc już za kilka dni rozpoczynamy sezon. Mamy nadzieję, że uda się otworzyć trasy jeszcze przed końcem roku. W tym sezonie przygotowaliśmy trasę przeznaczoną specjalnie dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Nowy stumetrowy wyciąg typu wyrwirączka na pewno uprzyjemni i przyśpieszy naukę – wyjaśniają pracownicy.

Stacja Narciarska w Kazimierzu Dolnym wystartowała dzisiaj. Pokrywa śnieżna ma 30-50 cm co sprawia, że warunki na stoku są bardzo dobre. Czynne są dwie trasy zjazdowe110m i 250m oraz trwają przygotowania do uruchomienia trasy 590m.

W Rąblowie w powiecie puławskim, w gminie Wąwolnica sezon został rozpoczęty 29 listopada. Jednak późniejsze ocieplenie sprawiło, że trzeba było przerwać naśnieżanie stoków. Dzisiaj warunki dla narciarzy są bardzo dobre, śnieg jest sztuczny a jego pokrywa ma 25-45 cm. Czynne są trasy 160 i 300m, oraz trwają przygotowania do organizacji na stoku zabawy sylwestrowej. Tego dnia wyciągi będą czynne do godz. 2:00 .

Sulów w powiecie kraśnickim, w gminie Zakrzówek – Trwają przygotowania do otwarcia Stoku. Wszystkie armatki pracują, temperatura dopisuje, pada też świeży śnieg. Mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy się na Stoku. Obecnie jest już 30 cm śniegu, więc stok niebawem ruszy – informuje zarządca stoku.

Na stoku w Batorzu w powiecie janowskim także trwają przygotowania do uruchomienia wyciągu oraz właściwym naśnieżeniu trasy. Tutaj sezon narciarski rozpocznie się we wtorkowe popołudnie tj. 30.12.2014 r.

Podobnie jest w Jacni w powiecie zamojskim. Tam od wczoraj intensywnie pracują armatki śnieżne, jednak w tym przypadku już dzisiaj można wybrać się tu na narty. Warunki są bardzo dobre, pokrywa śniegu ma 20 – 50 cm a narciarze mogą korzystać z wyciągu do wieczora W Sylwestra stok będzie czynny do 01:30. Z kolei w Nowy Rok od 13:00.

Nieczynne są stoki w miejscowości Szopowe w powiecie biłgorajskim, Bobliwie w powiecie krasnostawskim, Celejowie w gm. Wąwolnica jak również w Krasnobrodzie , Chełmie i na lubelskim Globusie.

(fot. )
2014-12-28 15:15:19

3 komentarze

  1. No, cóż – tak jak co roku, nastał sezon na łamanie szanownych nóżek, łapek, wybijania ząbków i testowania kasków.
    Szczęśliwego zakończenia sezonu życzę.

  2. Masz rację ile to gipsu pójdzie na zmarnowanie.

  3. Pamiętajcie by podczas zimowego szaleństwa zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa na stokach. Warto także pamiętać, by najpóźniej na dzień przed wyjazdem, wykupić polisę turystyczną z ochroną rozszerzoną np. na uprawianie sportów wysokiego ryzyka.