690 680 960

Sygnały od Czytelników: Zmasowany atak oszustów SMS-ami. Nie klikajcie w linki!

Od kilku dni trwa zmasowany atak oszustów na mieszkańców naszego regionu. Jedna osoba potrafi dostać dziennie nawet po kilka SMS-ów z fałszywymi linkami. Apelujemy, aby nie klikać w przesłane linki!

Od kilku dni oszuści rozsyłają m.in. do mieszkańców naszego regionu SMS-y, w których podszywają się pod znaną firmę kurierską i nakłaniają do zainstalowania w telefonie złośliwego oprogramowania poprzez kliknięcie w link do strony, gdzie rzekomo ściągamy aplikację. Wiadomość tekstowa może sugerować również, że pod wskazanym linkiem znajduje się dla nas rzekoma faktura.

Po kliknięciu w takiego SMS-a możemy nieświadomie zainstalować złośliwe oprogramowanie, które gdy otrzyma uprawnienia, pozwala na czytanie i wysyłanie SMS-wó bez naszej wiedzy, co może doprowadzić do kradzieży pieniędzy z naszego rachunku bankowego.

Najczęściej takie SMS-y wysyłane są od nadawcy opisanego jako TEST lub nieznanego numeru, ale może się zdarzyć, że nadawcą będzie nazwa firmy kurierskiej, co spowoduje, że fałszywy SMS pojawi się w wątku z innymi prawdziwymi wcześniejszymi SMS-ami od tej firmy.

Bądźcie czujni! Co zrobić gdy kliknąłeś w link i zainstalowałeś podejrzane oprogramowanie? Wyłącz telefon i przełóż kartę SIM do innego telefonu, skontaktuj się ze swoim bankiem, zmień hasła.

Zdjęcia przykładowych wiadomości SMS otrzymanych przez naszych Czytelników

(fot. nadesłane)

11 komentarzy

 1. Pomijam fakt że w życiu nie kliknął bym w jakikolwiek podesłany link ,to juz nawet widzac same adresy tych linków ,od razu widać ze to fake

 2. do mnie przyszedł taki z polskiego numeru 535 … … i przekierowaniem na wietnamską stonkę. Chyba Policja nie powinna mieć problem z ustaleniem właściciela polskiego numeru.

 3. Operator sieci, który mimo wszystko pośredniczy nie zauważa dziwnego ruchu sieci? 2000 sms z jednego numeru w 3 godziny? Jakieś spam alerty? nowo aktywowany numer itp

 4. I do tego o drugiej w nocy.dwa. z różnych niemieckich numerów.

 5. 2.30 do mnie o zapłatę 2030 zl hahahahah idiota nie jestem ,a swoją drogą złapałbym ich moment o ile trzeba by było?? ale to nie moja branza 😁😁😁😁

 6. A milicja co robi w temacie?
  Czy tylko protestujące kobity bić potrafią i mandaty za maseczki wystawiać?

  • .......................,

   jerzy z wieży- nie wrzucaj wszystkich do jednego worka- zawsze jest zły i dobry policjant.

   • Owszem, zgadza się.
    Jednak tych oszustw jest coraz więcej, a jakichkolwiek wyników ich pracy nie widać…

    • .......................,

     Rozumiem że oceniasz ich pracę na podstawie tego co widzisz w tv- lecz ten obraz nie do końca jest prawdziwy. Uwierz mi że praca policjanta wygląda zupełnie inaczej.

 7. Niedam się nabrać

  Tak zupełnie inaczej :/ gadałem z kilkoma niedoszłymi ofiarami takich przekrętów u nas w mieście… tylko w dwóch przypadkach na 11 (!!!!!!) Zgłoszenie w ogóle zostało przyjęte a reszta została spławiona przez godnych pożałowania funkcjonariuszy z wymówką że jeśli nikt nie kliknął w linka to nic sie nie stało i nie widzą żadnych podstaw do zgłoszenia a to tylko 11 osób z którymi rozmawiałem czy warto sobie zawracać głowę zgłaszaniem własnego przypadku próby wyłudzenia danych i obiektu aukcji przez obywatela jak się zdradził pod koniec gorliwych namów do kliknięcia linków wyklinając mnie od najróżniejszych w swoim języku. przedstawił nawet dowód wpłaty na konto wiodącej strony ogłoszeniowej z wymaganą kwotą itp. A więc tak wygląda to naprawdę inaczej niż myślimy :/

Kursy walut

 • USD 4.413zł -0.16%
 • GBP 5.3808zł 0.35%
 • EUR 4.7109zł 0.1%
 • CHF 4.7477zł -0.53%

Polub nas