Sygnał od Czytelnika. I po co w Lublinie są buspasy?

Wczoraj od Czytelnika otrzymaliśmy zdjęcie z pojazdem komunikacji miejskiej poruszającym się poza buspasem. Pan Mateusz pyta, po co w takim razie są na Drodze Męczenników Majdanka buspasy?

Po przebudowie Drogi Męczenników Majdanka na ulicy pojawiły się buspasy. Od samego początku kierowcy zwracali uwagę, że w godzinach szczytu powodują one nic więcej, jak zatory w obu kierunkach, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem Drogi Męczenników Majdanka z ul. Łęczyńską i z ul. Lotniczą.

Co więcej, wystarczy chwila obserwacji, aby stwierdzić, że kierowcy osobówek poruszają się buspasami, aby nie stać w korku. Jak mówi jeden z nich, woli zaryzykować i zapłacić mandat, bo więcej spali przez miesiąc benzyny w korkach, niż dostanie mandatów od policji przez ten sam okres.

Wczoraj otrzymaliśmy zdjęcie, na którym widać, jak kierowca pojazdu komunikacji miejskiej zamiast buspasem, porusza się pasem ruchu, który miał być przeznaczony dla kierowców pozostałych pojazdów. Po co są tam bus pasy, skoro pojazdy komunikacji miejskiej po nich nie jeżdżą, pyta nasz Czytelnik?

(fot. nadesłane Mateusz)

Zobacz również

52 komentarze

 1. to to nie jedzie BUS tylko TROLEJBUS 🙂

  • Jak wyremontują wiadukt , to komunikacja będzie jeżdżiła buspasem . A teraz kierowcy trolejbusów ( jak widać na zdjęciu) ustawiają się na drugim pasie by nie utknąć na buspasie przed wiaduktem , bo taki co teraz pyta – ” po co….. ” , na pewno nie wpuści trolejbusu na swój pas ( a powinien – art. 18 p. b ) . A o tym świadczy jego żałosny wpis i żal dusigrosza przeliczającego kropelki paliwa na grosze .

   • A możesz przytoczyć cały artykuł dokładnie a nie tylko jakieś skróty

   • a co to jest „art. 18 p. b” / :V

    • buspasy kut..sy urzędasy…. plebs niech stoi w korkach i na przystankach czekając na coraz rzadsze kursy wdychając spaliny i bąki w zatłoczonych syfnych autobusach … ech ciekawe czasy …

 2. Bo na BUS pasie było czerwone 😉
  a nie na wprost też było :))

  • Spokojnie, niema co się denerwować na al Racławickich też powstaną BUS pasy bo unia dorzuca do tego więc powstać musi a że się w korkach będzie stało to już inna bajka. Proponuję aby bus pasy powstały też na Kraśnickiej, Jana Pawła, Witosa, Kompozytorów, S. Pracy i w wielu innych miejscach. pozdro dla Żuczka.

 3. A czy czytelnik zauważył, że niedaleko za światłami buspas kończy się bo jest remont wiaduktu kolejowego? Troszkę wolniej i spokojniej przecież wczoraj była niedziela i ruch znikomy.

 4. Niestosowanie się przez jednych kierujących (np kierowców autobusów) do przepisów ruchu/organizacji ruchu nie jest przyzwoleniem dla innych kierujących, żeby robili tak samo.
  Może istniał powód dla którego trolejbus nie jechał swoim pasem. A jeżeli nie – to mandat dla kierowcy.

 5. Jeżeli to, że kierowcy autobusów nie stosują się do przepisów ma być powodem zamykania buspasów, to za wykroczenia popełniane przez „zwykłych” kierujących należałoby zamykać zwykłe pasy ruchu.
  Czy tak to należy rozumieć?

 6. „Kwintesencja tego forum w dwóch zdaniach.”

  Piesi, rowerzyści, pojazdy komunikacji miejskiej oraz kierowcy poruszający się lewym pasem – to grupa uczestników ruchu drogowego, od których wymaga się literalnego przestrzegania każdego przepisu.
  Przepisy dotyczące pozostałych jego uczestników – przepisy nieżyciowe, bezsensowne, albo głupie i dlatego możne ich czasami/albo zawsze nie przestrzegać.

 7. Więcej buspasow, które generują ogromne korki dla tych którzy mają auto, a mniej kursów autobusów dla pasażerów. Poruszanie się ma być tylko dla wybrańców z urzędu miasta. Plebs ma chodzić na piechotę.

  • W twojej wypowiedzi występu sprzeczność. To, że ktoś ma auto – wcale nie oznacza, że nie jeździ autobusem. Równie dobrze może także mieć 3 samochody a jeździć hulajnogą. Co ma jedno z drugim wspólnego?

 8. Ale nikt nie wpadł ma pomysł że umożliwił skręt w prawo na zielonej strzałce?

  • A czemu miałby umożliwiać? Zaraz zapali się zielone i ktoś czekający za nim w prawo będzie miał taką możliwość. Korona mu z głowy nie spadnie jak poczeka.

  • Ale też nie wpadłeś na to, że może uniemożliwł wjazd na DMM 2 albo 3 samochodom osobowym wyjeżdżającym z Wrońskiej zajmując im pas.

   • 🙂
    A niby w jaki sposób uniemożliwił wjazd na DMM samochodom wyjeżdżającym z Wrońskiej? 🙂
    Przecież stoi na „czerwonym” przed skrzyżowaniem.

    • Że niby to. Zauważ że jest już na przejściu i przejeżdża najprawdopodobniej na czerwonym, tak jak i ten biały samochód z przeciwka. Mieszkam obok, dużo tędy jeżdżę i uwierz mi, czasami czerwone światło nie jest w stanie zatrzymać kierowców autobusów rozpędzających się z górki 🙂 A za skrzyżowaniem korek i brak możliwości wjazdu z Wrońskiej 🙂

 9. Bardzo częsty widok.

 10. Ale macie problemy ewidentnie się wam nudzi

 11. O to to.Kilkaset metrów dalej na Fabrycznej aż prosi się by była strzałka do skrętu w prawo w Unii Lubelskiej.Tam jest dramat odkąd włączone są światła.Niemal połowa bus bada jest zakorkowana bo spora ilość aut cjce skręcić w prawo

 12. Krzysztof,, Ochota,,

  Na zdjęciu przedstawionym przez Pana konfidenta widać tylko 4 samochody. Oznacza to ( zero ruchu) Więc pojechał jak pojechał. Tyle w temacie, a szczegóły wyjaśni Pan Franio. 👍

 13. A ja posuwam obwodnicą i mam w nosie bus pasy i pas dla rowerzystów.

 14. Nie znam aż tak dobrze przepisów odnośnie buspasów, czy jeśli wyznaczony jest buspas to kierujący autobusem ma obowiązek czy tylko przywilej korzystania z niego?

 15. Przez BUSPASY część kierowców będzie miała wstawione BAJPASY. To dla „ZDROWOTNOŚCI”

 16. Krzysztof,, Ochota,,

  Do,, dw,, Tak, zgodnie z kodeksem tak.

 17. Jeżdżenie poza buspasami to raczej standard i to nie tylko tam, gdzie zaraz będzie zwężenie. Buspasy tak samo zbędne jak osobna sygnalizacja dla komunikacji miejskiej na tychże – kierowcy mpk ładują się na swoim czerwonym wprost przed maskę osobówek i jeszcze mają pretensje.

 18. To nie jest żaden jednostkowy przypadek.Codziennie jest to samo.Autobusy,trolejbusy często wbijają na lewy pas jak tylko ruszą z przystanku.Jak trafi się się nauka jazdy jedna albo kilka jadące 15-20 km/h to remont wiaduktu nikomu nie przeszkadza tylko tylko jadą do końca bus pasa.

 19. Kilka dni temu tym buspasem jechała sobie karetka i nie na sygnale, tylko kierowca prowadził pogaduszkę przez komórkę.

 20. Kierowca Zawodowy

  Za tymi światłami jest zwężka i autobus musi zmienić pas ruchu. Dla własnej wygody zmienił pas wcześniej i po zapaleniu się światła zielonego kontynuował jazdę na wprost aż do następnego przystanku

 21. Droga meczennikow majdanka wiecznie w korkach. PO Y EB Unny kraj.

 22. Buspasy w tym miejscu są chorą fantazją jakiegoś niedouczonego urzędnika. Generują korki, ogromne korki. Stojąc w nich codziennie można dostać świra i naprawdę stracić cierpliwość.

  • A może jednak dopuścić tę myśl, że nie tylko autem można przemieszczać się po mieście. Osobiscie na myśl o staniu w korku pojadę raczej o 50% dłuższą drogą lub pojdę pieszo, lub rowerem lub mpk bo ten nie stoi korku. Każdy decyduje sam, przypomnę ze korki tworzą się przez dużą liczbę samochodow i tylko ich zmniejszenie może zmniejszyć korki. To nie urzędnicy je powodują tylko Wy kierowcy swoimi samochodami. A urzędnicy nie są od tego aby zastanwiac się jak dogodzić jedynej najważniejszej grupie „kierowcom”.

 23. Wyjaśnienie jest proste, dużo w MPK jeździ kierowców niedzielnych. Dobry kierowca zwykle pójdzie pracować za lepsze pieniądze gdzieś indziej, zostają ludzie z łapanki albo wąskie grono przyzwoitych kierowców którym ta praca pasuje. Prawie codziennie widzę kierowców tej zacnej linii którzy nie potrafią nawet zasygnalizować że zaraz staną na drodze, w sytuacji gdy przystanek jest na drodze, bez zatoczki postojowej. Po prostu taki gamoń nagle się zatrzymuje i stoi a kierowcy za nim nagle hamują nie będąc świadomi, że pan kierowca po prostu zaparkował.

  • A czy ktokolwiek jest mi w stanie przytoczyć przepis na podstawie którego autobusy MUSZĄ korzystać z buspasów?

  • A gamoń co przedstawia się jako LEO zamiast zadać sobie choć odrobinę trudu i przeczytać przepisy będzie jechał po kierowcach MPK. Otórz wyjaśniam: Według prawa są 2 przypadki kiedy używamy kierunkowskazów: zmiana pasa ruchu i zmiana kierunku ruchu. Innymi słowy: gdy nie ma zatoki, nie włączamy kierunkowskazu! Jeżeli przepisy ci nie odpowiadają to miej pretensje do ustawodawcy.

 24. Droga Męczenników Kierowców – tak sie powinna nazywać.

  • Słaby żarcik. Chcesz powiedzieć, że kierowcy w korkach są większymi męczennikami niż więźniowie z Majdanka? Z niektórych rzeczy, delikatnie mówiąc, nie wypada żartować…

 25. W Lublinie nie będzie miejsca na BUS pasy , one powstają, tylko dlatego że urzędasy mają dofinansowanie, które pochodzi z Unii Europejskiej, to nie ma nic wspólnego z ogólnym dobrem, gdyby chodziło o płynność ruchu i rozładowanie korków to najlepszy przykład jest na skręcie w prawo z ulicy Armii Krajowej w Jana Pawła 2 na rondzie Kowcza

 26. Jeżeli chodzi o bus pasy to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że oprócz bus pasa są dwa pasy w jedną stronę w tedy nie tworzyły by się korki. Miasto powinno o tym pomyśleć zanim zatłoczy miasto. No chyba że dołożą parę milionów i zmodernizują system zielonej fali😆

 27. Czy nikt nie zauważył że pojazd nie ma włączonej tablicy z numerem linii.
  Wskazuję to że nie realizował przejazdu, może był to przejazd techniczny i w takim przypadku nie uprawnia go to do jazdy bus pasem.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online