Sygnał od Czytelnika. Brudno w centrum miasta, śmieci walają się na placu Litewskim (zdjęcia)

Miejsce, które powinno być wizytówką miasta dla turystów, ciągle usłane jest różnego rodzaju śmieciami. Butelki, puszki, opakowania z pobliskiego McDonald’sa walają się na placu Litewskim w rejonie fontanny, pomników czy na pobliskich trawnikach.

Nasz Czytelnik w ciągu trzech tygodni sprawdzał, jak wygląda sytuacja z czystością w rejonie placu Litewskiego, w miejscach, które powinny być wizytówką miasta, m.in. dla przyjeżdżających do Lublina turystów. To tam setki osób oglądają pokazy na fontannach multimedialnych lub po prostu spotykają się, by odpocząć na ławkach i porozmawiać.

Kipiący śmietnik w rejonie pomnika Józefa Piłsudskiego, puszki, butelki, papierowe i plastikowe odpady z pobliskiego McDonald’sa leżące na rabatach i trawnikach, to częsty widok w tym miejscu. Śmieci w śmietniku bywa tyle, że wypadają z niego, a następnie walają się w pobliżu na placu, czy w rejonie fontanny. Część po prostu leży na trawnikach, bo ktoś jest tam wyrzucił.

Jak pisze Czytelnik, tak reprezentacyjne miejsce w mieście powinno być częściej doglądane przez ekipy sprzątające lub, tak jak to jest w innych miastach w takich miejscach, powinien być stały dyżur osoby sprzątającej w rejonie deptaka i placu Litewskiego. Walające się śmieci psują wizerunek tego miejsca, a niektóre z nich wyglądają, jakby nikt tam nie zaglądał.

(fot. nadesłane)

Zobacz również

40 komentarzy

 1. Karierowicz pier… A może sam te pojedyncze sztuki porozwalałes

 2. Nie tylko Krakowskie, nie tylko Plac Litewski. I centralne dzielnice, i pozostałe również są zaniedbane. Kontenery i śmietniki to jedno, a śmieci zalegające na trawnikach, skwerach, chodnikach i innych poboczach to w tym roku skrajne zaniedbanie. Dobrze że chociaż raz wykoszono zarastające od wiosny łąki, bo robienie z miasta wsi w ramach oszczędności niczego dobrego nie przyniesie. Niestety na zalegające liście, gałęzie, śmieci nie ma mocnych w lubelskich służbach. A później jakie miasto, takie inspiracje…

  • NO I TE ŁĄKI ZAMIAST TRAWNIKÓW – WYNALAZEK „MIASTA INSPIRACJI”. WYGLĄDAJĄ TERAZ JA UGÓR NA UKRAINIE. BADYLE I CHWASTY NA PÓŁ METRA. NA WSIACH TRAWNIKI WYSTRZYŻONE A TUTAJ JAKIŚ NAĆPANY „INAPIRATOR” WYMYŚLIŁ ŁĄKI. ULICE W GOSZYM STANIE NIŻ NA UKRAINIE. CZY W TYM MIEŚCIE SĄ JACYŚ RADNI?

   • A mi się podobaja te łąki i chaszcze. Miasto kipi zielenią i jest to lepsze dla pszczół. Mozna tylko bardziej zadbać o miejsca gdzie ograniczona jest przez te chaszcze widocznośc tj w okolice pdp , skrzyzowań, i zarastających chodników i ddr, ale wystraczy pół metra obkoszenia a reszta nich rosnie.

 3. … może śmieci ” inspirują ” turystów ? !

 4. Pan Cieć z alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Piszecie tak jakby to te wredne służby porządkowe, zasrały wam to Miasto Inspiracji…
  A przecież, to ani urzędnicy, ani pracownicy opluwanych przez was firm nie zaśmiecili tego miasta, tylko wy sami…

  • No za przepełnione śmietniki to raczej służby oczyszczające to miejsce odpowiadają. swoją drogą to zawsze mam problem w ścisłym centrum tj plac Litewski czy deptak z wyrzuceniem butelki czy jakiegoś papierka. Dlaczego nie ma tam mozliwości segregacji. Są kosze takie jak w Ikei czy na stacjach benzynowych które to umozliwiają. W centrum sie nie da czy CO ???

  • Właściwie jeśli nie ma miejsca w koszu, to nie pchaj tam kubka, butelki, itp. odpadów. Ale komu chciałoby się poszukać wolnego śmietnika, tyle fatygi, trzy kroki więcej na spacerze, a przecież trzeba jesscze pilnować dziecka na „kąpielisku” na Litewskim…

 5. Dobrze, że zrobił zdjęcie każdego śmiecia z osobna. Ba, nawet po 2-3 zdjęcia.

 6. od 3 tygodni ganiasz panie po miescie z aparatem i robisz pan fotki smieciom… to trza bylo szanowny panie zamiast aparatu foto… wziasc worek na smieci i posprzatac …. przez 3 tyg litewski by blyszczal ze hoho….

  • Kaźesz komuś sprzątać????????
   A sama jak siedzisz na kiblu , to potem kto ci podciera ??? bo wychodzisz załoźenia źe to inni mają zrobić i to jest właśnie prymitywne myślenie , dobrze zrobił źe nagłośnił bo moźe odpowiedzialni ludzie zaczną myśleć.

  • Nie po to szkoły kończył, żeby teraz śmiecie zbierać… 🙂

 7. jakim trzeba być pustym i niespełnionym człowiekiem, żeby robić z siebie pseudo-fotoreportera i do małej redakcji wysyłać takie zdjęcia. już połechtałeś swoje ego? już zabłysnąłeś? może poszukasz numeru do urzędu miasta lub rad konkretnych dzielnic zamiast szukać atencji?

 8. to jest taka art instalacja, ukazująca inspiracyjne zapędy autohtonicznych lemingów miasta inspiracji

 9. Jak widać kolorowa młodzież w Lublinie się bawi, a do tego brudu i kupy śmieci tylko jeszcze szamba ze stolicy brakuje.

  • jak się lubi brownies i yellow rain na twarzy jako dowód miłości i szacunku, to kubek po odrdzewiaczu ma przeszkodzić?

 10. I to jest MIASTO INSPIRACJI brud syf i żensistek pochwowy🤣

 11. dopóki ratusz płaci firmom sprzątającym za siedzenie w samochodach i udawanie, że pracują, dopóty tu będzie syf

 12. nie zauwazylem smieci…
  moze jak przyszedł po weekendzie i porobil zdjec
  temat z dudy

 13. radni są bezradni, bo im się nie chce. A inspirator głowny ma inne, intratniejsze zajęcia

 14. panie xx taka jest akcja idac do lasu czy w gory wez reklamowke i zabierz nie swoje smieci czyli posprzataj po kims… dla ciebie to jest prymitywne myslenie….. gratuluje tobie tym bardziej twoim dzieciom sto lat

 15. Tak jest jak rządzi peło w mieście.

 16. Ulice Lublina to jeden wielki śmietnik.

 17. Miasto zadłużone na miliony będzie tylko gorzej.

 18. Miasto inspiracji syfu i dewiacji

 19. Krzysztof,, Ochota,,

  Oj, tam… Niech czytelnik do Paryża się,, uda,, i porówna.

 20. Na Tatarach to normalka po kazdej nocy. Elita intelektualna zaspokaja swoje potrzeba chlejac wyborne Harnasie czy inny syf nie umiejac wyrzucic puszki nawet do pustego kosza. TFU!

 21. Jakże to łatwe krytykować kogoś ,nie zwracając uwagi komuś kto faktycznie syf zostawia

 22. Kultura wyłazi z miastowych ,he he ….

  • Prawda, a przyjedzie osoba nazywana przez mieszczuchów „wieśniakiem” i wie do czego służy kosz i nie narzeka, że trzeba do śmietnika przejść parę kroków.

 23. Byliśmy wczoraj, tj. w sobotę w okolicach Zamku. Przed samym Zamkiem pod drzewkiem kilka butelek po piwie, po lewej stronie, schodząc w stronę al. Unii Lebelskiej na trawie chusteczki po „sikaniu”, idąc od zamku w stronę lwa cztery rozbite butelki, w okolicach lwa śmieci, z tyłu Zamku od Unii Lubelskiej- tam to dopiero się zdziwiłam, że w środku miasta może być taki burdel… płac zabaw przy szkole na Podwalu śmietniki przepełnione….. to pokazałam miasto dzieciom

  • uważasz, że służby porządkowe powinny chodzić podczas imprez między ludźmi i w sekundę podnosić to, co ktoś rzuci na ziemię?
   chciało ci się zapamiętywać co, gdzie i w jakiej ilości leżało?

 24. Hahahahaha🤣

 25. Nie ma się co dziwić jak te kosze na śmieci są wielkości reklamówki. Dwa zamówienia w McDonaldzie i jeden śmietnik jest już zapełniony. Ludzie i tak starają się kłaść obok kosza swoje śmieci lub wcisnąć na siłę aczkolwiek wiatr robi swoje i manewruje tymi śmieciami po okolicy. Co prawda śmieci typu małpki czy puste opakowania po papierosach to w większości przypadków sprawka natrętnych bezdomnych i meneli, do których przydałaby się straż miejska/policja patrolująca deptak pieszo. Powinny być jakieś specjalne zmiany do patrolowania deptaka, zwłaszcza w godzinach wieczornych gdzie poprzez sporą ilość pijalń są częste awantury.

 26. To wina TUSKA

 27. Straż Wiejska to gdzie spi……..ła ? Chyba na żniwa albo jakieś inne zbiory. No i zatrudnij tu cha///ma
  to ci się odwdzięczy !

 28. dajcie spokój, żuczek nie ma czasu, trzeba bloki budować.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8926zł 0.43%
  • GBP 5.0451zł 0.15%
  • EUR 4.5865zł 0.81%
  • CHF 4.281zł 0.85%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach