Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Świdnik z prestiżowym wyróżnieniem. Nagroda za troskę o mieszkańców i przyrodę

Choć ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się dopiero w poniedziałek, władze miasta pochwaliły się już wyróżnieniem, jakie niebawem otrzymają. Doceniono dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców z rozwojem gospodarczym i troską o środowisko naturalne.

Świdnik został doceniony w konkursie Ekostrateg, który organizuje Polska Agencja Przedsiębiorczości oraz redakcja Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej. Nagrodę otrzymują firmy oraz instytucje, które dobrze dbają o środowisko naturalne. Świdnik w uznaniu kapituły konkursowej znalazł się w tym roku wśród najlepszych. Doceniono to, jak władze miasta łączą dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców z rozwojem gospodarczym i troską o środowisko naturalne.

– Nagroda Ekostrateg 2018 to prestiżowe wyróżnienie dla naszego miasta. Bardzo się cieszę, że nasza troska o mieszkańców i środowisko w którym żyjemy jest dostrzegana i nagradzana. Kończymy budowę kolektora odprowadzającego deszczówkę. Dzięki niemu skończy się problem z wodą zalewającą ulice i posesje. Wkrótce rozpocznie się budowa ostatniego odcinka wraz z remontem nawierzchni powiatowej ulicy Krępieckiej – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Do wykonania pozostaje jeszcze oczyszczalnia odprowadzonej wody i zbiornik retencyjny. To potężna inwestycja, na którą miasto pozyskało rekordową dotację wysokości 29 mln zł. Do tego 264 rodzin ze Świdnika korzysta już z energii słonecznej dzięki projektowi realizowanemu przez miasto. Na budynkach mieszkalnych zostały zainstalowane panele służące do ogrzewania wody. To nie wszystko. W przyszłym roku kolektory słoneczne pojawią się na 201 domach. Zamontowanych zostanie również 217 ogniw fotowoltaicznych oraz 69 pomp ciepła.

– Jesienią i zimą dbamy o jakość powietrza w Świdniku. Do jego monitorowania służy specjalny pojazd zakupiony przez straż miejską: ekopatrol. Dzięki niemu można m. in. łatwiej znaleźć osoby, które trują sąsiadów paląc w piecach odpadami – dodaje Burmistrz.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w poniedziałek 24 września, w Poznaniu.

(fot. UM Świdnik)
2018-09-22 11:40:27

5 komentarzy

  1. Ja proponuje aby urzędnicy z Lublina zapisali się na przeszkolenie do Świdnika.

    • No w końcu by miasto zobaczyli

      • i nauczyli się jak zarządzać miastem żeby nie zwiększać kosztów utrzymania dla mieszkańców oraz urealnić ceny gruntów bo te aktualne są abstrakcyjne – to jednak Lublin a nie Londyn.

    • W jakim celu? Żuk zaraz zakupi jakąś prestiżową nagrodę i po kłopocie. W jakim celu męczyć na szkoleniach urzędników jak wystarczy jeden telefon, przelew i poleconym za dwa dni jakieś wyróżnienie przyjdzie. Mało to już sobie na ścianach certyfikatów POwywieszał?

  2. Kolektory słoneczne to kiepski pomysł biorac pod uwage ilosc dni slonecznych w naszym kraju https://www.tanie-ogrzewanie.pl/kolektory-sloneczne

Z kraju