Wtorek, 17 września 202417/09/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy w regionie podsumowują działania związane z usuwaniem skutków silnego wiatru (zdjęcia)

Strażacy poszczególnych jednostek w regionie podsumowują działania związane z usuwaniem skutków silnego wiatru. Nadal również trwają prace nad przywróceniem zasilania do odbiorców, jednak awarie te mają charakter rozproszony i dotyczą odbiorców na niskim napięciu.

Lubartów

W związku z silnymi wiatrami, które występowały na terenie kraju od dnia 17 do 20 lutego Stanowisko Kierowania KP PSP w Lubartowie odebrało 41 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. 27 zdarzeń dotyczyło powalonych drzew, które blokowały drogi lub na skutek uszkodzenia zagrażały przechodniom lub budynkom. Uszkodzonych zostało 13 dachów w budynkach mieszkalnych, gospodarczych i garażach w tym jedna wiata przystankowa. Jeden budynek uległ zalaniu na skutek opadów deszczu. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych.

Hrubieszów

Od 17 lutego do 20 lutego na terenie powiatu hrubieszowskiego w wyniku silnego wiatru odnotowano 19 zdarzeń. Znaczna część interwencji dotyczyła usuwania przewróconych drzew oraz połamanych konarów – 14. Odnotowano ponadto uszkodzenia dachów dwóch budynków mieszkalnych oraz uszkodzenia dachów dwóch budynków gospodarczych. Dodatkowo zerwana została syrena w OSP Teptiuków. Podczas prowadzonych działań nie stwierdzono osób poszkodowanych. W zdarzeniach brało 27 zastępów w tym 112 strażaków PSP i OSP.

Włodawa

Przetaczające się przez Polskę w ciągu kilku ostatnich dni wichury wywołały potężne szkody. Na terenie powiatu włodawskiego odnotowano 17 zdarzeń spowodowanych porywistym wiatrem. Specyfika zdarzeń w większości przypadków była zbliżona do siebie. Strażacy głównie usuwali połamane przez silne porywy wiatru drzewa lub konary, które zalegały na drogach, pojazdach, budynkach oraz innych obiektach.

Chełm

W miniony weekend (sobota i niedziela) chełmscy strażacy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi interweniowali 40 razy. 22 interwencje to uszkodzone drzewa, 8 uszkodzonych dachów, 2 interwencje to wypompowanie wody z zalanych piwnic, 7 pożarów i 1 inne miejscowe zagrożenie.

Ryki

W dniu 19 lutego w wyniku silnego wiatru strażacy PSP i OSP byli dysponowani do 31 zdarzeń, w tym: uszkodzony dach na budynku mieszkalnym (obróbka, eternit) – 2, uszkodzony dach na budynku gospodarczym (eternit) – 4, budynek OSP (obróbka) – 1, drzewo na drodze – 17, drzewo na linii – 2, zerwana linia – 1, drzewo pochylone na budynek mieszkalny – 2, drzewo na samochodzie – 1, uszkodzona latarnia – 1. Nie odnotowano osób poszkodowanych. W usuwaniu skutków silnych wiatrów udział brały zastępy straży pożarnej z KP PSP w Rykach i jednostki OSP z terenu powiatu ryckiego.

Świdnik

Przechodzące przez kraj wichury wyrządziły również szkody na terenie powiatu świdnickiego. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Świdniku i druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu w dniach od 17 do 20 lutego 2022 r. usuwali skutki wichur w 16 przypadkach.

Zdarzenia dotyczyły przewróconych drzew na jezdnie utrudniające przejazd (10 zdarzeń) czy zerwania linii energetycznych lub telekomunikacyjnych (3 zdarzenia). W dwóch przypadkach silny wiatr uszkodził dachy na budynkach mieszkalnych. Strażacy usuwali również drzewo powalone na budynek gospodarczy. Nikt z mieszkańców powiatu nie odniósł obrażeń. W działaniach zaangażowanych było 16 zastępów PSP – 51 strażaków i 8 zastępów OSP – 41 strażaków.

Prognoza pogody na poniedziałek niestety nie jest optymistyczna, w związku z tym apelujemy do mieszkańców o niepozostawianie na otwartej przestrzeni przedmiotów, które może porwać wiatr, a także o nieparkowanie samochodów w pobliżu drzew.

(fot. PSP Lubartów, Hrubieszów, Włodawa, Chełm)

Komentarze wyłączone

Z kraju