Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Strabag wybuduje obwodnicę Chełma. Budowa trasy ma się rozpocząć w 2023 roku

Firma Strabag złożyła najkorzystniejszą ofertę na budowę obwodnicy Chełma. Wyceniła swoje prace na 441,9 mln zł. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie trasy, a następnie jej wybudowanie a na końcu uzyskanie pozwolenie na użytkowanie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma. Trasa powstanie w ciągu drogi ekspresowej S12 Piaski – Dorohusk. O kontrakt starały się cztery firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Strabag, która zaoferowała kwotę 441 942 911,46 zł. Najdrożej wykonanie inwestycji wyceniło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones, które swoje prace wyceniło na 561 401 837,33 zł. Po szczegółowej analizie ofertę firmy Strabag uznano za najkorzystniejszą.

Teraz szczegółową informację na temat wyboru oferty otrzymają pozostali oferenci. Standardowo poprawność postępowania zostanie również skontrolowana przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jeżeli nie zostaną złożone odwołania, podpisanie umowy planowane jest na II kwartał tego roku. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie trasy, a następnie jej wybudowanie a na końcu uzyskanie pozwolenie na użytkowanie. Same prace budowlane mają się rozpocząć w 2023 roku.

Obwodnica Chełma będzie miała ok. 13,6 km długości i będzie przebiegać w nowym śladzie. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe, 16 obiektów inżynierskich, w tym dwa mosty w ciągu drogi ekspresowej, przejścia dla zwierząt, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powstaną drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

(fot. GDDKiA)

22 komentarze

  1. Strabag- to europejska firma założona jeszcze w 1835 roku..a nie jacyś tam Janusze budownictwa..i zasoby mają bardzo duże ..a nie pseudo wykonawcy co to równo rowu wykopać nie umieją:)

    • Strabaq jest w 1/3 własnością ruskiego MKAO (Oleg Deripaska) a Austriacy podjęli próbę wykupienia tych udziałów po zamrożeniu aktywów Deripaska, rezygnacja z ruskiego rynku nie oznacza, że jest w pełni europejską firmą..
      Niech się ktoś wypowie z Sp. Pracy 75…

  2. ja pier*** jakie tu gamonie siedzą, nie boicie sie ze was zamkna w abramowicach za te głupie komentarze?

  3. 441,5 mln podzielić przez 13,5 km długości daje 32 mln za każdy kilometr Taka kwota za trochę piachu i asfaltu wystarczy aby wszyscy co przy tym robią niezle sie obłowili Wszystko z waszych barany podatków

Z kraju

Polityka i społeczeństwo