690 680 960

Sprzedajecie różne przedmioty w Internecie? Tak wygląda korespondencja z oszustem (zdjęcia)

Mieszkaniec Puław chciał sprzedać przez Internet łóżko dziecięce. Niestety w wyniku działania oszusta mężczyzna stracił 4500 złotych. Policjanci prezentują, jak wygląda korespondencja z oszustem.

Puławscy policjanci przyjęli kolejne zgłoszenie o oszustwie. Mieszkaniec Puław uwierzył oszustowi i stracił 4 500 złotych. Mężczyzna na portalu internetowym wstawił ogłoszenie o sprzedaży łóżka dziecięcego.

Za pośrednictwem komunikatora internetowego odezwała się do niego osoba, która zadeklarowała się, że chce kupić łóżko. Aby dokonać płatności, twierdziła, że sprzedający musi kliknąć w link przesłany w wiadomości. Po otwarciu linku należało wpisać login i hasło do swojego konta bankowego, co też uczynił sprzedający. Niestety, spowodowało to, że kupujący uzyskał dostęp do konta ogłoszeniodawcy. Oszust bardzo szybko wykonał przelew w wysokości 4 500 złotych z konta puławianina i zerwał kontakt.

Niemal taką samą sytuację miał mieszkaniec gminy Markuszów. Mężczyzna chciał sprzedać felgi na portalu internetowym olx. Niemal natychmiast odezwała się do niego osoba, rzekomo zainteresowana zakupem felg. Nie chciała jednak prowadzić korespondencji na portalu olx tylko za pośrednictwem komunikatora WhatsApp.

Od razu przesłała sprzedającemu link, który miał otworzyć. Mając podejrzenie, że może mieć do czynienia z oszustami, mężczyzna nie otworzył linku i nie podał danych dostępowych do swojego konta bankowego. Spotkawszy się z taką reakcję, rzekomy kupujący zamilkł.

Przedstawiona korespondencja stanowi doskonały przykład tego, jak działają oszuści i jak bardzo mylący może być sposób prowadzenia przez nich korespondencji. To ostrzeżenie dla każdego, kto dokonując transakcji przez Internet, waha się czy podawać swoje dane obcym ludziom. Podobnych odpowiedzi na swoje ogłoszenie, mieszkaniec gminy Markuszów otrzymał tego dnia kilka. Wszystkie prowadzone w przedstawiony za zdjęciach sposób.

Policjanci apelują o ostrożność podczas transakcji z osobami, których nie znamy oraz o rozwagę przy podawaniu danych, swoich i do konta.

Sprzedajecie różne przedmioty w Internecie? Tak wygląda korespondencja z oszustem (zdjęcia)

Sprzedajecie różne przedmioty w Internecie? Tak wygląda korespondencja z oszustem (zdjęcia)

Sprzedajecie różne przedmioty w Internecie? Tak wygląda korespondencja z oszustem (zdjęcia)

Sprzedajecie różne przedmioty w Internecie? Tak wygląda korespondencja z oszustem (zdjęcia)

(fot. Policja Puławy)

19 komentarzy

 1. Dziwić się dziadkom na wnuczka,tępota

 2. Wpisujcie tam fejkowe dane, niech Ci oszusci się gotują, im więcej czasu stracą na taką zabawę w kotka i myszkę, tym może mniej im się bedzie opłacało brnąć w takie oszustwa.

  • Ale jesteś naiwny :p

   Oszustowi się nie będzie chciało oszukiwać bo chłop lewe dane wpisał xD

 3. Ludzie, przecież to oczywiste, że jakieś cudaczne sposoby zakupu/dostawy produktu na OLX, Vinted, czy innych portalach ogłozeniowych to podejrzane techniki. Po to jest taki, a nie inny portal, żeby bezpiecznie kupić poprzez tamtejsze sposoby – poprzez pośrednictwo portalu. To nie zawsze zapewnia bezpieczeństwo, ale coraz częściej pojawia się usługa (dodatkowo płatna) zabezpieczenia obu stron transakcji. Takie uleganie manipulacji i kombinacjom to naiwność i frajerstwo. Tak jak doplaty 30 gr do przesyłki, albo opłaty za prad (czyli inne klikania w nieznane linki).

 4. Taki frajer co klika w link i loguje się do swojego konta powinien zostać uśpiony jak kulawy koń żeby wadliwych genów nie powielać. Tyle trąbią w telewizji, ale może w tvpis nie trąbią, a poziom intelektu typa właśnie pasuje do zwolennika obecnego rządu.

Kursy walut

 • USD 3.975zł -0.05%
 • GBP 5.0198zł 0.11%
 • EUR 4.3542zł -0%
 • CHF 4.5175zł 0.12%

Polub nas