Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Spadła liczba kradzieży na liniach kolejowych i w pociągach. Pomagają monitoring i fotopułapki

Straż Ochrony Kolei podsumowała pierwszy kwartał 2020 roku pod względem przestępstw i wykroczeń popełnianych na terenach kolejowych i w pociągach. W obu przypadkach było ich mniej w porównaniu do ubiegłego roku.

W pierwszym kwartale 2020 roku spadła liczba zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu na obszarze kolejowym. Straż Ochrony Kolei zanotowała ich 1560, o 140 mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Funkcjonariusze ujęli blisko 700 sprawców przestępstw i wykroczeń, oraz odzyskali mienie o łącznej wartości ponad 175 tys. zł. Mniej było również kradzieży na szkodę podróżnych. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. od stycznia do kwietnia odnotowano spadek kradzieży o 23 proc. Od początku roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli już 128 sprawców kradzieży i odzyskali mienie o łącznej wartości 45 tys. zł. Zmniejszyła się też liczba kradzieży przesyłek wagonowych, usypów węgla z wagonów a także towarów z terenów kolejowych.

Duży wpływ na o wiele większą skuteczność działań Straży Ochrony Kolei ma nowoczesny sprzęt, którym dysponują funkcjonariusze. W działaniach przeciwko złodziejom wykorzystywane są specjalnie wyposażone samochody, służące jako mobilne centra monitoringu. Dzięki kamerom umieszczonym na autach funkcjonariusze mogą obserwować nawet kilkukilometrowy odcinek linii kolejowej. W miejscach szczególnie narażonych na kradzieże, montowane są fotopułapki. Urządzenia te które powiadamiają patrol, gdy w zabezpieczonym obszarze pojawi się niepowołana osoba. Nocami wykorzystywane są zaś termo i noktowizory. Często w skład patroli wchodzą również specjalnie wyszkolone psy. Kradzieżom elementów linii kolejowej przeciwdziałają częste kontrole punktów skupu złomu. W pierwszym kwartale funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 4000 kontroli. Nielegalnie zbywane mienie kolejowe ujawniono tylko w dwóch miejscach.

Wśród skutecznych działań w naszym regionie wymienić można zatrzymanie wandali dewastujących pociągi. Jednego z graficiarzy funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei ujęli na gorącym uczynku na stacji Lublin Towarowa. Za pomocą farby w sprayu malował on graffiti na pociągu elektrycznym, stojącym w torach odstawczych. Jako dowody rzeczowe funkcjonariusze zabezpieczyli 14 puszek z farbą. 29-letni mieszkaniec Lublina został przekazany do dyspozycji policjantów.

Nie brakowało też interwencji wobec osób, które usiłowały odebrać sobie życie. W lutym na stacji w Lublinie nietrzeźwa 43-latka wstała z ławki i podbiegła na skraj peronu usiłując skoczyć na torowisko, gdzie stał pociąg. Funkcjonariusze SOK w ostatniej chwili złapali ją za ubranie. Kobieta trafiła do szpitala pod opiekę specjalistów. Z kolei w Chełmie funkcjonariusze SOK zauważyli mężczyznę stojącego na torach. Niedoszłego samobójcę uratował pies służbowy, który zepchnął mężczyznę z torów tuż przed nadjeżdżającym pociągiem.

(fot. SOK)

9 komentarzy

  1. Podziękujmy COVID-19 za spadek kradzieży hahaha… a nie jakimś tam służbom i technologiom. Niedawno kolej płakała, że mało ludzi jeździ itp to i nie ma komu kraść.

  2. Nie no jasne, sukces. Nie to że mało kto już jeździ pociągami bo 3,5h do warszawy to skandal, a przez ostatnie 2 miesiące obcięto 2/3 połączeń, a i tak bywało że pociągami jeździły same drużyny konduktorskie…

  3. Pomaga brak pasażerów i przewozów.

  4. Kto ma kraść? Kradną Pewni Ci którzy tam pracują. Bo jako motto przyjęli. Państwowe tzn. Niczyje a tak. By the way Sokiści mogliby się przyjrzeć ilości śmieci podrzucanych w okolice Lini kolejowych. Wsyd dla SOK. Siedzą w wypasionych terenówkach a raczej śpią bo im wygodnie zamiast od czasu do czasu wyjść z tej terenówki i rozejrzeć się kto podrzuca śmieci

  5. Mnie zaimponowało zdjęcie – prawdziwy Grom z tego SOK nam się zrobił… wyposażenie godne elity antyterrorystycznej! Podobno zaczną nawet wprowadzać sprawdziany sprawnościowe i przestaną zatrudniać rencistów -WOW :)) Ps. widziałam dzisiaj dwu z nich – ale zapomnieli ekwipunku założyć – ale i tak wyglądali na twardzieli.

  6. W pociągach to chyba pomaga to, że mało kto nimi jeździ…

  7. Zaraz jeszcze będą przyznawać sobie nagrody za skuteczność w działaniu i ciężką pracę.
    Bardzo modne w spółkach i instytucjach państwowych.
    Tyle z nich pożytku co i ze SM.

Z kraju