Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Śnieżna i mroźna zima nam nie grozi. W przyszłym tygodniu nawet kilkanaście stopni na plusie

Wyjątkowo wysokie temperatury panują od początku stycznia na obszarze Polski. Anomalia temperatury w okresie od 1.01.2020 do 10.01.2020 wyniosła od 3 °C do 4 °C względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Wiele wskazuje, że do końca miesiąca nie nadejdzie śnieżna i mroźna zima na niziny. Śnieg zalega głównie w górach. Epizody ze śniegiem możliwe są w ostatniej dekadzie stycznia, lecz przez znacznie dłuższy okres czasu pozostawać będziemy pod wpływem znacznie cieplejszych mas.

Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych w Polsce ma cyrkulacja strefowa. Wędrujące znad Atlantyku układy niżowe wraz z frontami przynoszą chmury, okresami opady i silny wiatr. Przejściowo dostajemy się również pod wpływ wyżów barycznych, które nie zawsze gwarantują nam pogodną aurę. Pod warstwą inwersyjną utrzymają się chmury niskie typu Stratus oraz Stratocumulus, które odcinają dopływ promieni słonecznych.

W nadchodzącym tygodniu ponownie wpływ na pogodę będą mieć niże wędrujące znad Atlantyku Północnego, które przemieszczać mają się na wschód Europy. Natomiast fronty atmosferyczne przynosić mają opady deszczu, zaś duża różnica ciśnienia sprzyjać ma wietrznej aurze w niektórych rejonach Polski.

Z dużym prawdopodobieństwem można określić, że w przyszłym tygodniu czeka nas napływ powietrza z południa i południowego-zachodu Europy. Na południu i południowym-zachodzie oraz zachodzie Polski w środę termometry pokażą nawet 12-14 stopni w ciągu dnia. We wschodniej połowie kraju ma być w tym czasie nieco chłodniej.

W niedzielę nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległego klina wyżowego rozciągającego się z południowego-zachodu na północny-wschód. Centrum wyżu ulokuje się nad Rumunią. Przepływ mas powietrza na poszczególnych wysokościach zmieniać ma się z tego powodu i stopniowo napływać będzie do nas powietrze z południa.

Ostatni dzień weekendu minie pod znakiem zachmurzenia dużego, ale około południa w całym regionie powinno się wypogodzić. Temperatura wyniesie od 3 °C do 4 °C w najcieplejszym momencie dnia. Nie są prognozowane opady atmosferyczne. Dokuczać będzie nam silniejszy wiatr z południowego zachodu, którego średnia prędkość wyniesie 20 km/h, natomiast w porywach do 40 km/h.

Noc z niedzieli na poniedziałek z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Punktowo wystąpić mogą słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Niewykluczone miejscami oblodzenie dróg i chodników, dlatego zalecamy zachować ostrożność. Temperatura wyniesie od -2 °C do 2 °C. Najniższe wartości wystąpią w centralnej i południowej oraz wschodniej części woj. lubelskiego. Wiatr słaby, okresami umiarkowany w porywach do 35 km/h z południowego zachodu.

Poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite oraz przelotne słabe opady deszczu. Temperatura wyniesie od 3 °C do 5 °C w najcieplejszym momencie dnia. Wiatr słaby, okresami umiarkowany do 35 km/h z południowego-zachodu.

We wtorek zachmurzenie duże, ale z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Nie są prognozowane opady atmosferyczne. Temperatura wyniesie od 3 °C do 4 °C. W środę zaś czeka nas dużo pogodnego nieba i brak opadów. Na termometrach zobaczymy nadzwyczaj wysokie temperatury. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 6 °C do 9 °C. Zbliżona aura w czwartek, lecz może zrobić się nieco chłodniej. W piątek od 4 °C do 6 °C.

W przyszłym tygodniu nocami należy spodziewać się lekkich przymrozków. Statystycznie styczeń jest najchłodniejszym oraz najbardziej śnieżnym miesiącem roku. Temperatura jednak w dalszym ciągu utrzymywać będzie się powyżej normy wieloletniej.

Przejściowe ochłodzenie nadejść może w ostatniej dekadzie miesiąca. Skala i długość ochłodzenia ulega jeszcze zmianom, ale większość modeli jest zgodna, że nie grozi nam wieszczona jeszcze kilka tygodni temu „zima trzydziestolecia”, czy też bestia ze wschodu, natomiast sam styczeń zapisać może się z rekordowo wysoką anomalią temperatury, która przekroczyć może 3 stopnie w skali miesięcznej na obszarze Polski.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie chmur i opadów

(fot. lublin112.pl)

7 komentarzy

  1. Dyrdymałko Eustachy

    Śnieżna i mroźna zima nam nie grozi – za to przeziębienia, katary, grypy (ludzkie, świńskie, wieprzowe i ptasie), a i owszem.
    Oczywiście za sprawą „wszechmocnego” Boga, bo skąd…

    • Za sprawą wszechmądrego czowieka. Boga to ty zostaw w spokoju. Nie zauważyłeś że od czasu wybudowania zbiornika wodnego w Chinach wielkości naszego kraju w Europie zimy stały się rzadkością.

  2. Przyp…..li znienacka w kwietniu 🙂

  3. W mówili, że ocieplenie klimatu to ekologowie i rowerzyści wymyślili.

    • A mi się podoba. Nie spalimy tylu paliw kopalnych czyli ograniczymy smog i emisje co2. Będzie można taniej budować. Zwierzęta nie będą zamarzać.

  4. Zima 100 lecia…….

Z kraju