Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Śmigus dyngus w Kazimierzu Dolnym przyciągnął tłumy. Z rynku raczej nikt suchy nie wyszedł (zdjęcia)

Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu Dolnym znów nie zawiedli. Zgodnie z wieloletnią już tradycją obficie polali wodą rynek tego nadwiślańskiego miasteczka oraz oczywiście licznie zgromadzone na nim osoby.

W poniedziałek wielkanocny, w samo południe, na rynku w Kazimierzu Dolnym, jak co roku pojawili się strażacy z miejscowej jednostki OSP. Odpowiadają oni za określany jako najbardziej widowiskowy śmigus – dyngus w Polsce. Wydarzenie to ściąga tłumy turystów. Jest to również niezwykłe przeżycie dla najmłodszych. Nie inaczej było w tym roku. Szereg mieszkańców miasteczka, lecz przede wszystkim tłumy przyjezdnych, wyczekiwały na druhów na centralnym placu miasteczka.

Kultywowana przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu Dolnym widowiskowa tradycja, sięga początku XX wieku. Jednostka powstała w 1906 roku a strażacy, by uzyskać środki na zakup sprzętu, chodzili z wiadrami i polewali dachy domów, by zapewnić ludziom szczęście a same budynki ochronić przed pożarem.

Pomysł ten zyskał sporą popularność, a po latach stał się coroczną tradycją, która jest kultywowana do dzisiaj. Oczywiście wiadra już dawno zastąpiono sikawkami i od 30 lat strażacy okrążając kilkakrotnie plac polewają z działek wodnych tłumnie zebrane osoby. Jedynie przez dwa ostatnie lata, z powodu pandemii koronawirusa, strażacy zawiesili swoją akcję.


(fot. Michał Nowak, Marcin Szczepaniak)

Dodaj komentarz