Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Służby ratunkowe i żołnierze szukali pilota oraz rozbitego myśliwca (zdjęcia)

Po awarii myśliwiec spada w trudno dostępnym terenie lasów parczewskich, gdzie nie brak bagien i rozlewisk. Naoczni świadkowie informują, że widzieli opadający spadochron. Olbrzymią rolę odgrywa czas, trzeba jak najszybciej odnaleźć załogę statku oraz miejsce upadku samolotu, udzielić pomocy poszkodowanym i zabezpieczyć teren.

To na szczęście tylko scenariusz, jednego z epizodów ćwiczenia RENEGADE, którego celem było sprawdzenie elementów systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego.

W czwartek 8 października br., w godzinach porannych służba dyżurna 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymała informacje o wypadku. Aktywowano utrzymywany w wysokiej gotowości Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy (NZPR). Do działań w okolicach Parczewa dodatkowo skierowano kilkudziesięciu żołnierzy 23 batalionu lekkiej piechoty, wyposażonych w quady, środki łączności, sprzęt noktowizyjny oraz termowizyjny. Celem ćwiczenia było sprawdzenie oraz doskonalenie NZPR, współdziałanie z innymi Rodzajami Sił Zbrojnych RP, służbami oraz organami administracji samorządowej.

Wydawałoby się, że na co dzień żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej nie mają nic wspólnego z przestrzenią powietrzną. Prawda jest jednak nieco inna. Po pierwsze WOT dysponuje rozpoznawczymi Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi typu FlyEye oraz posiada na uzbrojeniu system amunicji krążącej Warmate. Ponadto WOT pełni ważną rolę w systemie poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR).

Ćwiczenie Renegade/Sarex-20

Renegade/Sarex-20 to ćwiczenie taktyczno-specjalne Sił Zbrojnych RP oraz układu pozamilitarnego. W dniach 6-9 października br. przeprowadzono epizody dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie Renegade, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach morskich i lądowych.

Przedsięwzięcie szkoleniowe rozegrano w przestrzeni powietrznej RP, Zatoce Pomorskiej, Zatoce Gdańskiej, na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP oraz układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W ćwiczeniu wzięły udział następujące podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż, Grupa Karkonoska GOPR oraz podchorążowie uczelni wojskowych.

Służby ratunkowe i żołnierze szukali pilota oraz rozbitego myśliwca (zdjęcia)

Służby ratunkowe i żołnierze szukali pilota oraz rozbitego myśliwca (zdjęcia)

Służby ratunkowe i żołnierze szukali pilota oraz rozbitego myśliwca (zdjęcia)

Służby ratunkowe i żołnierze szukali pilota oraz rozbitego myśliwca (zdjęcia)

Służby ratunkowe i żołnierze szukali pilota oraz rozbitego myśliwca (zdjęcia)

(fot. LBOT)

9 komentarzy

 1. ładne zabawy wybrańców

 2. Gdzie są w Lublinie schrony na wypadek ataku atomowego ?? Jak działa obrona cywilna ??
  Są takie rzeczy ? Czy były tylko w PRL-u ?

  • Teraz to tylko plandemia się liczy. Cofamy się w rozwoju.

  • Odpowiedź dla dziecka Stefanka

   Są i nawet utrzymane są w dobrym stanie, systemy napowietrzania również działają. Głównie znajdują się pod szkołami, ale również w budynkach mieszkalnych można na nie natrafić. Dla przykładu jeden znajduje się na Lipowej, w budynku na przeciwko Plazy, drugi w budynku przy Jana Pawła.

 3. dobry kilick bate

 4. I co, gdzie jest wrak ??

 5. W lasach parczewskich w czasie wojny Niemcy nie mogli partyzantów znaleść, nie życzę prawdziwej tragedii na tych bagnach. Tam telefony zasięgu nie mają. Dawna puszcza parczewska kryje nie jedną tragedie.

 6. Jak by przyszło co do czego to Wojsko od razu chciało by zatuszować całą sprawę, a do wraku nie dopuścili by nikogo oprócz swoich.

Z kraju

Sport