Skąd się wzięły ludzkie kości pod jezdnią na ul. Lipowej? Są to szczątki kilku osób (zdjęcia)

Jak twierdzą archeolodzy, najprawdopodobniej umieszczone w jednym wkopie fragmenty szkieletów pochodzą ze zniszczonych, pierwotnych pochówków, które znajdowały się w innym miejscu. W trakcie zabezpieczania kości znaleziono również inne przedmioty będące zabytkami ruchomymi.

Trwa ustalanie pochodzenia szczątków ludzkich, które zostały w środę znalezione w trakcie prac związanych z przebudową kanalizacji deszczowej oraz budową zbiornika retencyjnego. Na znalezisko natrafiono pomiędzy wjazdem do Domu Żołnierza a ul. Sądową, na wysokości budynku PZU. Znajdowały się one w świetle ulicy, na głębokości ok. 1-1,5 m. Od razu o wszystkim powiadomiony został nadzór archeologiczny. Miejsce, gdzie szczątki się znajdowały, zostało dokładnie sprawdzone. Wstępne oględziny wykazały, że mają one kilkaset lat.

Prowadzący nadzór archeolodzy po ich eksploracji stwierdzili, że znalezione szczątki były przykryte współczesnymi nawarstwieniami. Same kości pozbawione są zaś układu anatomicznego. Wiadomo już także, że szczątki należą przynajmniej do kilku osób. Co więcej, kości w momencie odkrycia były już uszkodzone i przemieszane.

Jak twierdzą archeolodzy, najprawdopodobniej umieszczone w jednym wkopie fragmenty szkieletów pochodzą ze zniszczonych, pierwotnych pochówków, które znajdowały się w innym miejscu. W trakcie zabezpieczania kości znaleziono również inne przedmioty będące zabytkami ruchomymi. Są to fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych, do tego kilka niezidentyfikowanych przedmiotów metalowych. Zbiór artefaktów wstępnie został wydatowany na XVII-XVIII wiek.

– Zrodziła się hipoteza, że odkryte szczątki mogą mieć związek z dawnymi fortyfikacjami Lublina z okresu staropolskiego. Ziemny szaniec biegnący równolegle do obecnej ul. Lipowej czytelny był jeszcze w krajobrazie miasta pod koniec XVIII wieku. Od strony wewnętrznej, przyległej do podstawy wału biegła droga, która stanowiła zalążek nowego miejskiego traktu – ulicy Grobowej, Cmentarnej, Pod Lipkami i wreszcie ulicy Lipowej. Przyszła arteria (ul. Lipowa) nabrała większego znaczenia na przełomie XVIII i XIX wieku, w momencie usytuowania przy niej miejskiego cmentarza. Ze źródeł historycznych wiemy, że ulicę Cmentarzową wybrukowano około połowy XIX wieku. Zagospodarowano wówczas szeroki pas gruntu, który powstał po zasypaniu dawnych szańców. Być może z tym wydarzeniem należy łączyć odkrycie dokonane podczas modernizacji ulicy – wyjaśnia Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Archeolodzy wstępnie przyjęli, że znalezione szczątki pochodzą z dawniejszych pochówków, które zostały uszkodzone podczas regulowania nowej ulicy miasta. Mogą to być np. ofiary często nawiedzających miasto w tamtych czasach epidemii czy też ofiary dawniejszych działań wojennych. Zostały one pośpiesznie pochowane poza ówczesnymi przykościelnymi cmentarzami. Później po ich uszkodzeniu, szczątki zebrano i złożono w jednym miejscu. Jednak jak dodają archeolodzy, są to na razie hipotezy a na ich potwierdzenie, trzeba będzie poczekać do zakończenia badań.

(fot. LWKZ)

Zobacz również

4 komentarze

 1. Eleganckie pudelko po frytkach na kosci 🙂

 2. Bimmer dziewczyna Frania

  Więcej reklam na tym tandetnym portalu dajcie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia