Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Silny wiatr w regionie. W kolejnych dniach nawet 18 °C, weekend z opadami

Po krótkotrwałym ochłodzeniu z przymrozkami nadeszło ocieplenie. Nad region zaczęło napływać cieplejsze powietrze, na termometrach zobaczymy nawet 18 stopni na plusie.

Od wtorku na obszarze województwa lubelskiego utrzymuje się silny, porywisty wiatr, który skutecznie obniża temperaturę odczuwalną, dodatkowo w czasie pożarów traw skutecznie utrudnia akcje gaśnicze. Przyczyną wietrznej aury jest utrzymywanie się dużej różnicy ciśnienia pomiędzy wschodem a zachodem Europy.

Antycyklon, jaki kilka dni temu znajdował się nad naszym krajem migruje dalej nad północno-zachodnią część Rosji, a zatoka z pofalowanym frontem rozległego, stacjonarnego niżu znad Wysp Brytyjskich przesuwa się w stronę Polski. W strefie przejściowej między tymi układami, czyli nad obszarem naszego kraju, utrzymuje się od wtorku duży gradient ciśnienia. Mamy okazję obserwować dość silny i chwilami porywisty wiatr. W czwartek i piątek również będzie wiało, ale nieco słabiej. Pojedyncze porywy wiatru przekraczają na obszarze województwa lubelskiego 50 km/h.

Jutro na termometrach w województwie lubelskim zobaczymy od 11 °C do 14 °C. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. Przybędzie chmur, zachmurzenie umiarkowane do dużego. Wiatr w porywach do 40 km/h z kierunku południowo-wschodniego. Punktowo może słabo popadać.

W piątek będzie od 15 °C do 18 °C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego. Nie powinno jednak padać. Będziemy w obszarze obniżonego ciśnienia, na barometrach ujrzymy 1012 hPa. W sobotę więcej chmur, pojawią się opady atmosferyczne w regionie. Na termometrach będzie od 11 °C do 14 °C. Zbliżona sytuacja pogodowa panować ma również w niedzielę na obszarze województwa lubelskiego.

Informacje o dzisiejszej sytuacji pogodowej w kraju

Położenie chmur i opadów

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. Już jest nowy dzień wiec zgodnie z tradycją, dziś także czekam na artykuł o „PŁONĄCYCH GORKACH CZEMU CZECHOWSKICH” i o tym, ze znów same się podpaliły…

  2. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    Z tego całego wróżenia z fusów najbardziej czekam na deszcz, jako żem rolniczką jest (dawniej: chłopka), a sucho jest jak cholera, albo moze nawet bardziej.

  3. ciekawe gdzie będzie bardziej wiało – w Janowie Podlaskim, czy w Biłgoraju(?)

  4. Jak w czasach EKOTERRORYZMU surowiec podlegający w 100% recyklingowi może być niewymienny ?!?! Państwo oczekuje od obywatela segregacji itp a problem nie jest na dole tylko na górze bo machina państwa wymaga a jednocześnie nie potrafi odebrać. !!!

Z kraju