Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Silne opady zmierzają nad województwo lubelskie. Spadnie miejscami ponad miesięczna norma opadów, możliwe burze

Duże załamanie pogody przed mieszkańcami województwa lubelskiego. W wielu miejscach spaść może ponad miesięczna norma opadowa. Gdzieniegdzie mogą wystąpić zalania, a nawet większe podtopienia. Wiatr z północnych kierunków do około 40-50 km/h w porywach może potęgować odczucie chłodu w drugi weekend września.

Nasza część Europy znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Pogodę kształtuje na większym obszarze Polski rozległy i wypełniający się niż o imieniu PEGI, który lokuje się nad Krajami Beneluksu. Jednak na południowym-wschodzie i wschodzie zaznaczy się płytki niż z układem frontów atmosferycznych i będzie przemieszczał się przez Podkarpacie i wschodnią Lubelszczyznę. Miejscami na południu i centrum województwa lubelskiego nie można wykluczyć punktowych burz. Sumy opadów w tym rejonie mogą osiągać około 40-50 mm, a porywy wiatru około 65-70 km/h. We wszystkich burzach spodziewany jest również niewielki grad.

W nocy z soboty na niedzielę Polska będzie w zasięgu niżu, przemieszczającego się powoli znad zachodniej Ukrainy nad Białoruś. Będzie napływać nieco chłodniejsze, ale nadal wilgotne powietrze polarne morskie. Termometry pokażą w regionie od 12°C do 14°C.

Modele pogodowe prognozują największą akumulacje opadów na południu i wschodzie regionu. Do jutrzejszego popołudnia spaść może miejscami nawet 40-60 mm. Szczególnie obfite opady są prognozowane w zasięgu burz. Najmniej padać powinno na zachodzie regionu.

Na przeważającym obszarze woj. lubelskiego zachmurzenie będzie duże i całkowite. Występować będą opady konwekcyjne, jak i też wielkoskalowe. Na termometrach w sobotę zobaczymy zaledwie od 13 °C do 16 °C. W nocy opady atmosferyczne miejscami w regionie utrzymają się w wielu regionach. Burze powinny stopniowo zanikać. Do końca weekendu nie mamy szans na rozpogodzenia. Niżowa pogoda panować ma również w przyszłym tygodniu z duża ilością chmur oraz niską temperaturą. Termometry pokażą maksymalnie do 14°C/20 °C.

Przewiduje się, że w niedzielę strefa frontu okluzji będzie kształtować pogodę we wschodniej połowie kraju. Prognozy opadów różnią się pomiędzy modelami, mimo że są to wyliczenia na krótki okres czasowy, dlatego najlepiej śledzić zobrazowania radarowe, które powiedzą nam gdzie pada i w którym kierunku przemieszczają się najsilniejsze opady. Zbiorcze mapy opadów dla województwa lubelskiego ujawniają możliwą akumulacje opadów jednostajnych i konwekcyjnych do niedzielnego wieczora o wysokości 25 mm do 50-60 mm. Szczególnie dużo opadów modele widzą na południu i wschodzie regionu, gdzie sumy mogą przekraczać 40-50 mm, powodując lokalne podtopienia. W centrum do około 20-40 mm. Najmniej deszczu może spaść na zachodzie do 5-20 mm.

Prawdopodobieństwo silnych opadów i lokalnych burz w regionie ocenia się na 75%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. No i dobrze,niech leje.

  2. Nie mogę się doczekać. Inna rzecz, że kompetencje tzw. meteorologów są niebotyczne, nie potrafią sformułować prognozy nawet na parę godzin, co kilka modyfikują przewidywania, potem wracają do starych itd. Stabilne mają tylko pensje.

    • Ważne że są wszystkowiedzący komentujący hahahahahaha dla nich jak nie pada tam gdzie stoją, to się prognoza nie sprawdziła hahahahaha śmieszysz mnie twoja niewiedza i niekompetencja w temacie, w którym się lansujesz na specjalistę hahahaha

Z kraju