690 680 960

Sypią się kary za wyprzedzanie. Setki mandatów dla kierowców ciężarówek

Tą policyjną akcję popiera większość kierowców samochodów osobowych. Mniej zadowoleni są kierowcy ciężarówek, którzy twierdzą, że policjanci się na nich uwzięli.

Rozpoczęta w ubiegłym tygodniu policyjna akcja, w której policjanci z całego kraju kontrolując drogi ekspresowe i autostrady, szczególną uwagę zwracają na kierowców ciężarówek. Chodzi o wykonywane przez nich manewry wyprzedzania, które często tamują ruch. Tego typu sytuacje, zwłaszcza przy wzmożonym obecnie wakacyjnym ruchu, niejednokrotnie przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji.

Dlatego też do wszystkich komend wojewódzkich w Polsce trafiło polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, aby funkcjonariusze drogówki „tłumaczyli kierowcom TIR-ów, że wyścigi ciężarówek na autostradach oraz innych drogach to nie jest dobry pomysł”. Działania te mają być również odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa.

Funkcjonariusze pilnują, aby kierowcy ciężarówek nie powodowali zatorów na uczęszczanych trasach, sprawdzają trzeźwość kierujących, jak też kontrolują, czy nie przekraczają oni dozwolonej prędkości, czyli 80 km na godz. Przez pierwszy tydzień akcji mundurowi podjęli blisko 4 tys. interwencji związanych z wyprzedzającymi się ciężarówkami. W prawie 650 przypadkach kierowców ukarano mandatami karnymi. Powodem nakładania kar było złamanie zakazu wyprzedzania oraz utrudnianie i tamowanie przejazdu m.in. przez trwające długi czas wyprzedzanie.

O ile policyjną akcję popiera większość kierowców samochodów osobowych, odmiennego zdania są kierowcy ciężarówek. Jeden z naszych czytelników, na co dzień kierowca ciągnika siodłowego z naczepą, twierdzi że policjanci się na nich uwzięli. Wskazuje sytuacje, kiedy to na niektórych drogach ekspresowych przez dziesiątki kilometrów obowiązuje zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych, a jadąc za poruszającą się np. 60 km/h inną ciężarówką, której oficjalnie nie można wyprzedzić, ryzykują przekroczeniem czasu pracy kierowcy i narażają się na jeszcze większe kary.

Jak dodaje, każdy z nich wyjeżdżając w trasę, planuje w jakich miejscach wykona wymagane przepisami postoje na odpoczynek. Do tego często mają obowiązek w określonym czasie dojechać na miejsce rozładunku. Ponieważ parkingów dla ciężarówek jest bardzo mało, nie mogą sobie pozwolić na utratę cennego dla nich czasu.

Akcja TIR będzie prowadzona dalej, każdego dnia w godz. od 6 do 22, aż do odwołania.

(fot. nadesłane – Sławomir)
2018-08-12 12:08:06

43 komentarze

 1. haha nie przyjmowac mandatow, od kiedy jest jakis limit czasowy na wyprzedzanie? Jak za dlugo to trwa to wyprzedzany powinien dostac mandat …
  Na szczescie zyje w normalnym kraju gdzie obowiazuje kultura jazdy i nie ma zadnych zakazow wyprzedzania, a wy sobie siedzcie w tym Rio Karakaneiro…

 2. Wyjaśnienie-Tylko dla myślacych

  Ja to tu tak zostawię. Cytat, sadząc po zajadłości komentujących przygłupów jak najbardziej trafny.
  Napisane przez spedytora nie kierowce:
  „Czasami mam wrażenie ,że stado baranów jest mniej podatne na propagandę i bardziej odporne na jakiekolwiek próby sterowania jak ten ku***a naród.
  Wszyscy prują r**a zza klawiatury na kierowców ale żaden się nie zastanowi nad tym,że natężenie transportu jest proporcjonalne do konsumpcji.
  Więc cymbale jeden z drugim zastanów się chwilę nad tym,że jak wywozisz z Biedry albo innego Lydla koszyk kiełbasy na grila i hektolitry piwa na niedzielę ,że KTOŚ MUSIAŁ to dowieźć do sklepu,dostarczyć surowce i maszyny do produkcji.
  Półprodukty też trzeba dostarczyć co wiąże się z CAŁYM ŁAŃCUCHEM operacji logistycznych.
  A teraz zwróć uwagę ,,ekspercie,,Januszu,że mówimy tylko o tym co żresz i pijesz.Pomnóż to przez inne dziedziny gospodarki a potem przez liczbę ciężarówek.
  Miej świadomość tego,że wyprodukowanie Twojej ku**a Dacii którą jedziesz do marketu ,
  trąbiąc na Tiry,
  po karczek i Harnasia jest obarczone mnóstwem kilometrów pokonanych przez zawodowego kierowcę który musi się użerać na drodze z niedo****nymi niedzielnymi i chamskimi ,,kierowcami,,którzy nie mają pojęcia do czego służy droga i jak się na niej zachować. {stad mamy tyle wypadków których kierowcy ciężarówek są sprawcami w ułamkach procentów}
  Wierz mi,że klawiatura i Twój punkt widzenia nie są wyrocznią.I zastanów się zanim napiszesz ,,Tiry na tory,, bo jakoś ku**a ani pod Biedronką ani pod Orlenem torów jeszcze nie widziałem”.

  Uprzedzam ze cytat wklejony tylko dla jakiegoś % czytelników którzy potrafią używać mózgu i kojarzyć fakty…
  Ze swojej strony pragnę dodać ze jako ze brakuje kierowców ( już ponad 120 tysięcy tylko w tym momencie) w tym smutnym jak pi*** kraju, to firmy które są na rynku muszą to jakoś wszystko ogarniać… Popyt tutaj nie równa się podaż. Wymaga się od kierowców naginania tachografów, przeładowuje auta i aby za bramę…
  Wszystko po to żeby jakoś to „ogarnąć”i pchać walącą się gospodarkę do przodu…Walka dość nierówna…
  Niestety, kierowcy których społeczeństwo tak nienawidzi są na samym dole tego łańcucha,zbierając najgorsze baty i przyjmując na głowę coraz więcej i więcej pomyj i szamba…
  Dziwie się w ogóle ze jeszcze ktoś chce pracować w Polsce, gdy zagraniczny rynek pracy stoi otworem… A może o to chodzi….?

  • …że Ci się chciało rozkładać to na czynniki pierwsze? Nie ma komu tłumaczyć, większość to zadufane w sobie i egocentryczne tłuki !

  • Mozesz jeszcze raz napisac bo sie krzywo zaplułeś?????

 3. To zdejmij tempomat, szybko wyprzedz i po sprawie

 4. wystarczy posłuchać przez kilka minut CB, żeby ocenić „inteligencję” tirowców

  • Hej andy nie uważasz, że CB powinno być zakazane w osobówkach? To jest radio dla kierowców zawodowych! Widziałeś w Europie zachodniej CB na osobówce innej niż polska?

   • „rzucające mięsem” chłopki-roztropki
    eeeee kur……..yyyyyyyyy kur…….. ooooooo kur…………… yyyyyyyyyyyyyyy a to ch….

 5. Co strach teraz na magnesiku popindalac

 6. A ja się dziwię że sa chetni do pracy jako kierowca ,skoro to taka „zła i paskudna ” robota jak tu ktoś napisał …przecież nikt nikogo nie zmusza do takiej pracy …ja pracowałem kilka miesięcy ,ale stwierdziłem ze aż tak zdesperowany nie jestem i rzuciłem to w piz…u

  • To nie praca jest problemem a tacy jak ty… frustraci i pieniacze, którzy swoim zachowaniem, bylejakością i niechciejstewm rzutują na jakość i terminowość dostaw.

 7. Wkońcu, Brawo. Walić mandatami na Maxa. Tiry, rolnik, ciągniki itp, itd, skrajny prawy pas. Brawo Policja wkońcu coś robicie dla przeciętnego Kowalskiego

  • policja powinna dla przeciętnego kowalskiego zrobić jedno ! pozabierać wam niesłusznie wydana prawa jazdy na te wasze pierdziszewy i wskazać adres psychiatry z refundacji NFZ !

 8. Jak szanowny czytelnik jeździ na stoper, to potem mu czasu nie starcza. Cała tajemnica tego „zawodowca”.

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas