690 680 960

Setki faktur na rzekomą sprzedaż telewizorów i telefonów. Małżonkowie trafili do aresztu

Są kolejne zatrzymania w prowadzonym od ubiegłego roku śledztwie dotyczącym działalności 43-letniego mieszkańca Hrubieszowa. Mężczyźnie zarzucono wystawienie 227 faktur VAT na rzekomy zakup sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego za łączną kwotę ponad 204 mln zł brutto. W sprawę ma być też zamieszanie małżeństwo J.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Lublinie i Urzędu Celno – Skarbowego z Zamościa zatrzymali małżonków Małgorzatę J. i Andrzeja J. z Hrubieszowa, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Działania te związane są ze śledztwem nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie, a dotyczącym wyłudzeń podatku VAT.

Na trop przestępczej działalności małżeństwa wpadli funkcjonariusze byłego Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. Z akt śledztwa wynika, małżonkowie w ramach prowadzonych działalności gospodarczych na terenie Hrubieszowa wprowadzili do dokumentacji księgowej należących do nich kilku firm kilkaset „pustych” faktur VAT. Jednocześnie sami wystawili podobną ilość dokumentów, wskazujących na rzekomą sprzedaż telewizorów i telefonów komórkowych.

Działalność ta miała być prowadzona w okresie od 2012 roku do chwili obecnej. Poświadczające nieistniejące transakcje faktury trafiły do kilkudziesięciu firm z terenu całego kraju. Jak ustalili śledczy, wyłudzony podatek VAT przez zatrzymanych opiewa na kilka mln zł.

Podejrzanym przedstawiono w sumie 6 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa Andrzejowi J. grozi do 10 lat pozbawienia wolności, zaś Małgorzacie J. do 25 lat pozbawienia wolności.

Jak zapewnia prokuratura, sprawa ma charakter rozwojowy.

(fot. archiwum)

10 komentarzy

 1. Ciekawe kiedy się zajmą firmą medyczną z Radzynia Podlaskiego co nie płaciła pracownikom i firmom za wykonane usługi.

  • Jak zgłosisz do prokuratory, a tych dwoje do pudła i rozszerzona konfiskata mienia.

  • Oszukiwanie rządu jest karane, oszukiwanie ludzi i firm prywatnych nie podlega już takiemu ściganiu.

 2. Zaraz powiedzą, że te 44 miliardy na 500+ to będzie z tych 6 milionów wyłudzonego VAT, co wykryli. Cudowne rozmnożenie, normalnie Polska jak Kana Galilejska. A gawiedź to łyka i głosuje. A Polska coraz bardziej zadłużona.

  • Oni ich kupili za 500zl! Ale ci durnie tego nie rozumieją że dziś biorą 500zl jutro oddadzą to z nawiązką, szykują się niezle podwyżki. Te które są teraz to jeszcze mały pikuś.

 3. Pograniec z Lubomla

  Wyprostowala jak trzeba ABWERA Hrubieszów 🙂 czas wziąść się za celników w Dorohusku 🙂

 4. Majątku już pewnie nie ma ani milionów. Ciężkie czasy. I g…..o im się zrobi.

 5. Teraz kolej na Zamość….

 6. I bardzo dobrze!zamykać tych nierobów hrubieszowskich, pseudo biznesmenów,co dziwnym,,cudem” dorobili się szybko majątków,że słomą w butach,z patologii wyszła ,,elyta”.Zawsze żerują na ludzkiej krzywdzie,czy ci zakładający firmy budowlane,czy przewozowe,czy autokomisy,wszystko to szemrana nuewyuczona hołota, nie jednego człowieka skrzywdzili, zajrzeć im głęboko,skąd w młodym wieku dorobili się mamony,nie pracując ciężko.

Kursy walut

 • USD 3.981zł 0.84%
 • GBP 5.035zł 0.57%
 • EUR 4.3492zł 0.38%
 • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas