Ścigali się na ulicach miasta, dwie potrącone osoby nie żyją. Grozi im dożywocie

Nielegalne wyścigi na ulicach Jeleniej Góry zakończyły się tragedią. Nie żyją dwie osoby potrącone na przejściu dla pieszych, kierowcy dwóch pojazdów usłyszeli zarzuty. Grozi im kara nawet dożywotniego więzienia.

W dniu 27 października w godzinach wieczornych na jednej z ulic Jeleniej Góry doszło do tragicznego wypadku na przejściu dla pieszych.

Prokuratura w toku podjętych czynności ustaliła, że w sobotę wieczorem, po godzinie 23, kierowcy dwóch pojazdów osobowych urządzili sobie nielegalny wyścig ulicami miasta. Sprawcy poruszali się od strony centrum miasta w kierunku Wrocławia. Ścigając się, znacznie przekroczyli dozwoloną administracyjnie prędkość. Jak wynika ze wstępnej opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego, w chwili zbliżania się do jednego z przejść dla pieszych oba samochody jechały z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę, w miejscu, gdzie istnieje ograniczenie do 50 km na godzinę.

Na przejściu, do którego zbliżali się, znajdowały się dwie osoby, 47-latka oraz 57-latek. Prawidłowo przechodzili przez jezdnię, poruszając się po oznakowanym i oświetlonym przejściu.

Kierujący pojazdem marki Seat wjeżdżając na przejście dla pieszych uderzył kierowanym przez siebie pojazdem w pokrzywdzonych. W wyniku doznanych rozległych obrażeń, pokrzywdzeni ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia. Oba uczestniczące w wyścigu pojazdy zatrzymały się za przejściem dla pieszych.

Policjanci na miejscu zdarzenia zatrzymali 25-letniego Łukasza O. kierowcę seata, a także 21-letniego Oskara L. kierującego volkswagenem, oraz 20-letniego pasażera z tego pojazdu.

Na miejscu zdarzenia prokurator przeprowadził oględziny z udziałem biegłego z zakresu ruchu drogowego. Zabezpieczono również nagrania z monitoringu z okolic miejsca zdarzenia. Przeprowadzono także sekcję zwłok pokrzywdzonych i uzyskano wstępną opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej dotyczącą rodzaju i mechanizmu powstania obrażeń pokrzywdzonych.

Wczoraj obaj kierowcy zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze. Łukaszowi O. i Oskarowi L. przedstawiono zarzuty tego, że działając wspólnie i w porozumieniu, uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym kierowanymi przez siebie pojazdami marki Seat i Volkswagen, działając w zamiarze ewentualnym, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonych i godząc się na to, pozbawili ich życia, w ten sposób, że umyślnie naruszyli zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, przekroczyli dozwoloną administracyjnie i bezpieczną prędkość, a także w sposób wadliwy obserwowali przedpole jazdy i poruszając się z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę wjechali na oznakowane i oświetlone przejście dla pieszych, którym prawidłowo poruszały się dwie osoby, nie podjęli żadnych manewrów zmierzających do uniknięcia zderzenia, na skutek czego kierujący pojazdem marki Seat uderzył w pieszych powodując u nich obrażenia skutkujące ich zgonem na miejscu.

– Jest to kwalifikowany typ przestępstwa zabójstwa zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze nie mniejszym niż dwanaście lat, do dożywotniego pozbawienia wolności. Dodatkowo obu sprawcom zarzucono, że swoim zachowaniem sprowadzili oni bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób. Jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i odmówili składania wyjaśnień – informuje Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze.

20-letni pasażer samochodu marki Volkswagen został przesłuchany w charakterze świadka i zwolniony po wykonaniu z nim czynności procesowych.

– Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, w nocy z 29 na 30 października 2018 roku uwzględnił wniosek Prokuratury i zastosował wobec obu podejrzanych izolacyjny środek zapobiegawczy. Sąd podzielił przyjętą przez prokuratora kwalifikację prawną zarzucanych sprawcom przestępstw, w tym co do zarzutu zabójstwa – dodaje w komunikacie Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze.

Sąd przyjął również, że wobec podejrzanych zachodzi obawa, że grożąca im surowa kara pozbawienia wolności, może skłonić ich do podjęcia bezprawnych działań zmierzających do zakłócenia przebiegu śledztwa lub do ucieczki.

(fot. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze)

Zobacz również

52 komentarze

 1. Moim skromnym zdaniem to jest jeden sprawca zabójstwa, ten drugi powinien co najwyżej odpowiadać za nieumyślnie spowodowanie śmierci.

 2. Jak dostaną 2 lata ,to bedzie wszystko …nasz wymiar „sprawiedliwosci ” wyjątkowo pobłażliwie traktuje piratów i zabójców drogowych

  • Ale cos jednak sie zmienia. To chyba zasluga prokuratury slowackiej. Oni sie nie pi….ola z takimi bandziorami. Mariusz z Tatar dobrze gada. Takich kierowcow jak ci dwaj to trzeba utylizowac.

 3. „Mariuszu z tatar 2” ty to jesteś jednak zdrowo pierd…lniety …nie ma dla ciebie nadziej

 4. I dobrze, ze prokuratura wziela sie za tych drogowych bandytow i zmienia kwalifikacje czynu. Wczesniej groziloby im maksymalnie 8 lat. To chyba po tym wypadku na slowacji, cos sie zmienilo w mentalnosci prokuratury. Dozywocie to moze przesada, ale 25 lat im sie nalezy.

  • Miejmy nadzieję, że niezawisły sąd nie zgodzi się z tymi zarzutami. Ten co zabił oczywiście powinien siedzieć a drugi stracić tylko prawo jazdy.

   • Był wspolwinnywiec pójdzie siedzieć. Ścigając się z nim nakłaniał go do popełnienia wykroczenia i w efekcie do przestępstwa. Zawiasy to najmniej na co może liczyć. Prawko na kilka lat jak nie dożywotnio też straci. Przestań trolować młotku, bo nie dobrze się robi jak widzi się taką skazę na systemie edukacji.

 5. no i po co to napinanie sie, znajac nasz wspaniały wymiar sprawiedliwości to dostaną jakiś śmieszny wyrok bo niby dlaczego akurat z nich zrobić przykład ?
  ale ktoś powinien zrobić jakiś przykład bo to co sie na drogach u nas widzi to jakiś armagedon prędkości a co drugi to Kubica czy inny Hakinen …

 6. Mogliby juz wyjsc po 15 latach, ale niech sad da im 25 lat, by innym mlodym glupkom dac do myslenia.

 7. Smierdzace gnoje. Jak sie scigali to byli swiadomi czym to grozi. Jak dla mnie to sprawca powinien dostac min 15, a ten drugi to przynajmniej 8.

 8. Bardzo mi przykro z powodu smierci niewinnych osób. PID. Jest jakies swiatełko w tunelu, że wymiar sprawiedliwosci potraktuje tych „trzymaczy kierownic” adekwatnie do czynu czyli bardzo surowo a smierc ofiar nie pojdzie na marne bo taki wysoki wyrok miejmy nadzieje podziala prewencyjnie na innych gowniarzy (i nie tylko) ktorym myli sie swiat realny z gra komputerowa. Noz sie w kieszeni otwiera jak sie widzi takich bezmozgow szalejacyh po miescie. Chyba nie ma wiekszego obciachu niz taka jazda. Zawsze wtedy oczyma wyobrazni widze za kierownica takiego nosacza sundajskiego. Zero myslenia za fajerą. Gaz w podloge wciskac kazdy potrafi a juz cos troche pomyslec na drodze to juz przerasta tych mistrzow prostej.

 9. Oby dostali dożywocie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew