690 680 960

Sądna noc dla nieuczciwych taksówkarzy. Duża akcja policji, ITD i skarbówki

Tak zorganizowanej akcji nie było od wielu lat. W całym regionie kontrolowano taksówkarzy. Chodziło przede wszystkim o sprawdzenie, czy wykonują oni swoją pracę zgodnie z przepisami. Nasi reporterzy mieli okazję uczestniczyć w działaniach.

W piątek o godzinie 20 na ulice miast w naszym regionie, wyjechało kilkanaście grup złożonych m.in. z policjantów, funkcjonariuszy inspekcji transportu drogowego jak też pracowników skarbówki. Czynności kontrolne przeprowadzono jednocześnie w Lublinie, Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej ale także w mniejszych miejscowościach regionu tj. Puławach, Świdniku i Kraśniku. Cel był jeden, mianowicie kontrola tych, co świadczą zarobkowy przewóz osób. W Lublinie na pierwszy ogień wzięto stałe miejsca, gdzie stoją taksówkarze: dworce PKS i PKP, Plac Zamkowy, jak też centrum miasta.

W akcji udział wzięli inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz pracownicy Obwodowego Urzędu Miar w Lublinie, Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie i Urzędu Miasta Lublin.
Sprawdzane było wszystko, począwszy od dokumentów, licencji, stanu technicznego pojazdów oraz ich wyposażenia, na trzeźwości taksówkarzy kończąc. Jednak oprócz kontroli na postojach, sprawdzano również przemieszczające się pojazdy. W akcji brało bowiem wiele nieoznakowanych radiowozów policji i ITD.

Co ciekawe, wielu taksówkarzy z zadowoleniem przyjęło nocne działania. -Możecie mi nie wierzyć, ale jestem za tym, aby tego typu akcje robione były jak najczęściej. Oczywiście tak jak teraz, bez zapowiedzi. Wtedy może by zrobiono porządek, bo teraz wielu kombinuje jak się tylko da. Uczciwi taksówkarze nie mają się czego obawiać, gdyż u nas priorytetem jest zadowolenie pasażera. Wtedy to będzie stale korzystał z naszych usług – tłumaczył nam jeden z kontrolowanych taksówkarzy.

– Ci co kombinują, to liczą głównie na przypadkowych klientów, gdyż ten co został oszukany, więcej z nimi nie pojedzie. Dlatego głównie stoją pod dworcami i w miejscach, gdzie najwięcej jest przyjezdnych – dodaje kolejny taksówkarz. Jak nam nieoficjalnie przekazano, średnio co 10 taksówkarz nie powinien wyjeżdżać na postój. – Nieprawidłowości dotyczą kilku procent rynku. Najbardziej narażeni na nieuczciwe praktyki, są klienci wsiadający do taksówek w pobliżu dworców. Nasze kontrole, zwłaszcza prowadzone tak jak dzisiaj, w nocy, pozwalają na wykrycie największej ilości nadużyć ze strony taksówkarzy – usłyszeliśmy od kontrolujących.

Celem akcji było m.in. wyeliminowanie z ruchu nielegalnych przewoźników oraz tych, którzy łamiąc obowiązujące przepisy narażają bezpieczeństwo przewożonych osób. Podstawowym dokumentem jaki powinien posiadać taksówkarz, jest licencja na przewóz osób. Bardzo ważne jest również prawidłowe i czytelne dla pasażera oznakowanie pojazdu. Taksówka musi być także wyposażona w taksometr i kasę fiskalną. Pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej weryfikowali m.in. to, czy podczas kursu urządzenia te były prawidłowo używane.

– Wyniki akcji potwierdziły zasadność tego typu działań. Przeprowadzono 166 kontroli. W ich wyniku zatrzymano 4 dowody rejestracyjne i wystawiono 16 mandatów karnych. Co niepokojące, w 6 przypadkach stwierdzono, iż kierowcy nie posiadali ważnych orzeczeń lekarskich lub psychologicznych, a mimo to przewozili pasażerów – wyjaśnia Paweł Gruszka, Naczelnik Wydziału Inspekcji WITD w Lublinie.

(fot. lublin112)
2017-02-18 08:00:34

43 komentarze

  1. Tomasz Barbasiewicz

    A dlaczego w Warszawie nie ma takiej akcji??? Bo są „poukładani”? Mafia jest silna? Organa biorą bekę?

  2. Ciekawe kiedy sie wezma za POLICJE i ITD….. tez powinno sie skontrolowac tych Jop Twoja Mac! i Straz wiejska (miejską) bo te kvrestwo to na maksa naduzywa wladzy

  3. Nie wiem jak na taxi mozna zarobic przeciez tam sa wieksze koszta jak dochody tylko korporacja sie cieszy zus,mechanik kursy za grosze parodia,7 lat zlecialo tylko czas stracony kasy z tego zadnej nie ma(bardziej dlugi bo na paliwo brak) dodatkowo psychiczni pasazerowie pojawiajacy sie coraz czesciej.

  4. Najlepsi są na Jasnej 7 np. Białe BMW seri 7 Charakteryzuje ich ubiór Gej Party Taxi Lakierowane spodnie Skóra,Fura i Komóra…

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas