Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rząd sypnął miliardy na drogi. Zobacz jakie trasy powstaną w naszym regionie

Rząd zdradził szczegóły inwestycji drogowych w następnych latach. Na budowę dróg zostanie przeznaczonych 107 mld złotych za co powstanie 3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych.

Choć „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023” ma zostać przyjęty przez rząd we wrześniu, to premier Ewa Kopacz już teraz przedstawiła jego główne założenia. Dokonując wyboru poszczególnych inwestycji, brano pod uwagę dokończenie sieci dróg w Polsce jak również skomunikowanie głównych miast. Ma to skrócić czas przejazdu pomiędzy największymi miastami w kraju o minimum 15 proc. Łącznie na budowę autostrad i dróg ekspresowych przeznaczone zostanie 107 mld złotych, za co powstanie 3,9 tys. km tras.

Część z tej kwoty trafi na Lubelszczyznę. Podstawowe inwestycje, które zostaną sfinansowane z tych środków, to połączenie drogą ekspresową Lublina z Warszawą i Rzeszowem. W przypadku trasy S17 rozstrzygane są już przetargi na poszczególne odcinki, z kolei na budowę trasy S19 dopiero przyjmowane są oferty od wykonawców, niebawem ruszą też przetargi. Oprócz tego, droga ekspresowa S12 zostanie wybudowana z Piask do granicy państwa w Dorohusku a także z Kurowa w kierunku Radomia. Drogę szybkiego ruchu otrzyma także Podlasie. Trasa S2 połączy Warszawę z przejściem granicznym w Terespolu. Do realizacji przeznaczono również wyczekiwaną od lat trasę S19 Lublin-Lubartów oraz dalej w kierunku Białegostoku. Powstaną także obwodnice Chełma i Tomaszowa Lubelskiego.

Jak zapewniali parlamentarzyści, w programie, który niebawem zacznie obowiązywać, nastąpi wiele zmian. Przede wszystkim nie będzie już dzielenia projektów na te priorytetowe i mniej ważne. Wszystkie z przyjętych inwestycji otrzymają finansowanie i mają zostać wykonane. Jedynym kryterium decydującym o tym, która trasa będzie realizowana jako pierwsza, zaś która w późniejszym terminie, będzie gotowość do jej przeprowadzenia. Jeżeli wszelkie formalności oraz pozwolenia zostaną załatwione pozytywnie, ruszą procedury przetargowe.

(fot. lublin112)
2015-08-27 21:22:41

29 komentarzy

 1. zamiast się napalać warto przeczytać
  []

  • Kwestionuje też harmonogram dla trasy S19 Białystok– Lubartów, która miałaby powstać w latach 2018–2024. Nie wiadomo jak, skoro pozyskanie zezwoleń, poczynając od początkowej oceny strategicznej, może potrwać kilka lat. Jeszcze niedawno MIR twierdziło, że ekspresówka na tym odcinku nie ma racji bytu, bo prognozowany ruch jest zbyt mały.

 2. Wybory powodują wzmożenie prac budowlanych !

 3. szczerbaty jacuś

  „kur.. , to teraz paliwo może być po 7zł”

 4. A na nowe stadiony kasy zabraknie, czy zrezygnują z połowy tych inwestycji i przesuną środki?

 5. Może droga Chełm-Hrubieszow-Zamość? Odcinek chełmski woła o pomstę

Z kraju