Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024
690 680 960
690 680 960

Rząd obiecuje środki na budowę kolejnych obwodnic. Cztery z nich mają powstać w naszym regionie

Środki na budowę obwodnic czterech kolejnych miast w województwie lubelskim przeznaczył rząd w ramach Funduszu Rozwoju Dróg. Oznacza to, że powstanie łącznie 11 tego typu inwestycji.

Rozpoczęty blisko dwa lata temu program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 został właśnie rozszerzony. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostanie dofinansowana budowa kolejnych 51 obwodnic. Na te inwestycje ma trafić niemal 2,4 mld zł co oznacza, że łączna wartość zadań wyniesie ponad 4,5 mld zł.

Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i lepsza przepustowość sieci drogowej. W ciągu 10 lat, do 2030 roku, przy 151 miastach w całej Polsce mają powstać obwodnice o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia dużych obciążeń.

Początkowo łączna długość tras miała wynieść 820 km. W naszym regionie chodzi o siedem miejscowości, są to obwodnice Janowa Lubelskiego, Dzwoli, Gorajca, Szczebrzeszyna i Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74 oraz Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82 i Łukowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 76.

Po rozszerzeniu programu, obwodnice mają powstać również w Tarnogrodzie i Hrubieszowie. Do tego dochodzi południowa obwodnica Chełma oraz pierwszy etap obwodnicy Opola Lubelskiego. Tym samym dofinansowane będą trasy nie tylko w ciągu dróg krajowych, lecz również wojewódzkich.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

24 komentarze

 1. Tak rządzi PiS. I PO z PSL mogą najwyżej im buty czyścić. Za Po nigdy na nic nie było pieniędzy.

  • Chyba dla ciebie.

  • toś wielki głuptak i mało kumaty … Z takim rozumem, ciesz się, że możesz komentować … za chwilę będziesz mógł przypinać papierki na wsiowej tablicy ogłoszeń. Skąd takie niekumaki się biorą ????

  • W sumie masz trochę racji, rząd PO i PSL kierował się logiką i nauką więc bastion zacofania i zabobonów czytaj kleru Lublin był w czarnej znaczy w ogonie.

  • Gierek byłby dumny mając takich propagandzistów

  • To skad te autostrady i ekspresowki?

  • (Nie)rząd obiecuje, a płacą obywatele. To Ci się podoba?

  • No właśnie. Będzie tyle co elektrycznych samochodów, co promów, co wraków z Rosji, co respiratorów, co bloków energetycznych, co helikopterów, co reperacji od Niemiec. I tak można w nieskończoność.

 2. Obiecanki cacanki

  Obiecywać pieniądze to może każdy … Ciekawe skąd wezmą na te wszystkie obiecanki ….unia przykręciła kranik z gotówką ciekawe skąd wytrzepia te miliony ….

 3. Tak tak Teoflu ,PiS natrzepie ci kasy i zrobi w całej Polsce autostrady i obwodnice ….szczególnie teraz jak podpadł Brukseli i miliony euro nie będą tak płynąć jak do tej pory ….

 4. Czapka z daszkiem

  Bedo pieniondze bedo ! Od nowego roku mandaty w górę więc się nazbiera i na obwodnice i na socjal

 5. Cale polske wyasfaltują

 6. a niby jaka różnica miedzy PO a PIS ? złodziejstwo takie same jedni na drugich psy wieszają nikt nie wierzy w ten Polski Nieład , kolesiostwo jeszcze gorsze

 7. A taka różnica że PiS spełnia obietnice wyborcze i nie kradnie jak poprzednicy.

  • Lu, masz rację, pis nie kradnie tak jak poprzednicy. Pis poszedł na rympał po całości. Tak kradnie, ze inni przy nich to Matka Teresa. Kasa bedzie z podatków powiązanych z inflacją. Pis wszystko obieca by d

 8. Lu powiadasz że ci z PiS nie kradną …..pewnie jakby z została do oglądania tylko TVP i jej propaganda, to też bym w to uwierzył….

 9. Jak widać są już ofiary propagandy TVP …łykają wszystko jak pelikany i zaczynają wierzyć że jest lepiej niż. Było….

 10. Wszystko to zasługa Pana Tuska i PO. Oni zbudowali nadwyżkę pieniędzy w budżecie, a ta banda teraz to rozkrada.

  • Straty podatkowe w latach 2008-2015 w Polsce – co najmniej 400 mld zł
   Według raportu Instytutu Studiów Podatkowych w latach 2008-2015 administracja skarbowa ewidentnie przymykała oko na gigantyczny rabunek dochodów podatkowych, który łącznie możemy oszacować co najmniej 400 mld zł – mówił w poniedziałek wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Szewczak. 400 mld zł straty na podatkach w latach 2008-15 to bardzo ostrożny szacunek (bez uwzględnienia CIT) – powiedział PAP prof. Witold Modzelewski, szef Instytutu Studiów Podatkowych.

   Janusz Szewczak na konferencji prasowej stwierdził, że można mówić o 250-260 mld zł strat z tytułu VAT w latach 2008-2015, 100-150 mld zł strat w ramach niezapłaconych podatków akcyzowanych i 20 mld zł z braku poboru podatku hazardowego.

  • Tą nadwyżkę sporą zbudowali… wystarczyła już na 6-ty budżet… Rostowski w szafie przechowywał tą nadwyżkę na czarną godzinę

Z kraju

Sport