Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Oficjalnie rozpoczęto budowę drogi ekspresowej z Lublina w kierunku Kraśnika (zdjęcia)

Dzisiaj przed południem, symbolicznym wbiciem łopaty, oficjalnie zostały rozpoczęte prace w terenie przy budowie drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin – Niedrzwica Duża. Od kilku tygodni trwa już wycinka drzew, rozbiórka budynków jak też przygotowywania do inwestycji.

We wtorek 8 października odbyło się uroczyste wbicie łopaty na budowie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów. Tym razem chodzi o 12 km drogi od lasu w Konopnicy do Niedrzwicy Dużej. Wydarzenie miało miejsce na terenie przyszłego Miejsca Obsługi Podróżnych w Zemborzycach Tereszyńskich. Oznacza to, że prace prowadzone są już na czterech z sześciu odcinków na terenie województwa lubelskiego. W pierwszej kolejności ruszyły na trzech odcinkach pomiędzy końcem obwodnicy Kraśnika a węzłem Lasy Janowskie. Teraz maszyny budowlane pojawiły się również pomiędzy Lublinem i Niedrzwicą Dużą.

Umowa na budowę tej części trasy została podpisana 28 lutego 2018 r. Wykonawcą jest Aldesa Construcciones Polska, spółka-córka hiszpańskiej firmy budowlanej Grupo Aldesa. W pierwszej kolejności firma przystąpiła do opracowywania projektu a także uzyskiwania niezbędnych pozwoleń. W dniu 12 sierpnia wojewoda lubelski wydał decyzję ZRID, czyli Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, a to oznaczało, że prace mogą ruszać. Jest to kluczowy dokument, który wskazuje nie tylko teren, na którym będą realizowane roboty związane z budową drogi, lecz również stwierdza przejęcie na mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości przeznaczonych na pas drogowy oraz zatwierdza podział nieruchomości pod ten pas. Po kilku dniach na placu budowy pojawił się już sprzęt i pracownicy.

Przyszła droga ekspresowa przez pierwsze 4 km przebiegać będzie wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 19, dalej zaś pobiegnie po nowym śladzie. Oprócz dwupasmowej trasy powstaną dwa węzły drogowe: “Strzeszkowice” i “Niedrzwica Duża” oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych: “Radawiec” i “Zemborzyce”. Wykonawca będzie musiał też zbudować dwupoziomowe skrzyżowanie z linią kolejową, przejazdy oraz wjazdy awaryjne, obiekty inżynierskie, zbiorniki retencyjne czy też urządzenia odwadniające korpus drogowy. Gotowa trasa ma zostać oddana w ciągu 34 miesięcy, przy czym nie wlicza się w to okresów zimowych. Kierowcy skorzystają z niej więc w 2021 roku.

Budowa trasy S19 Lublin – Rzeszów została podzielona na 12 odcinków, sześć w województwie lubelskim, sześć w podkarpackim. Obecnie kierowcy jadący z Lublina do Rzeszowa korzystają z odcinków S19 na obwodnicy Lublina, pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Rudnik, oraz pomiędzy Sokołowem Małopolskim a węzłem Rzeszów Wschód na skrzyżowaniu z autostradą A4. Cała trasa pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim ma być gotowa w 2022 r.

Wtedy to nie tylko Lublin uzyska ekspresowe połączenie z Rzeszowem, lecz również mieszkańcy Rzeszowa będą mogli dojechać drogą ekspresową do Warszawy. Blisko 160 km trasy pomiędzy węzłami Rzeszów Wschód i Lublin Sławinek będzie można przejechać zgodnie z przepisami w około 90 minut. Kolejne 70 minut potrwa przejazd ok. 140 km S17 do węzła Zakręt pod Warszawą. W efekcie na trasie z Rzeszowa do Warszawy kierowcy zaoszczędzą co najmniej godzinę.

Oficjalnie rozpoczęto budowę drogi ekspresowej z Lublina w kierunku Kraśnika (zdjęcia)

Oficjalnie rozpoczęto budowę drogi ekspresowej z Lublina w kierunku Kraśnika (zdjęcia)

Oficjalnie rozpoczęto budowę drogi ekspresowej z Lublina w kierunku Kraśnika (zdjęcia)

Oficjalnie rozpoczęto budowę drogi ekspresowej z Lublina w kierunku Kraśnika (zdjęcia)

Oficjalnie rozpoczęto budowę drogi ekspresowej z Lublina w kierunku Kraśnika (zdjęcia)

(fot. GDDKiA)

16 komentarzy

 1. ks. Patatajew był ?

 2. Który to kuźwa taki hardy był i szpadlem rozpitolił gazociąg? Do pudła z nim!

 3. Fot. nr 1 – fajny model samochodu na tym statywie ;).

 4. Gdzie się można zgłosić aby kupić ścinane drzewa pod budowę tej obwodnicy

 5. Wszystko ładnie pięknie. Ale która firma jako pierwsza zbankrutuje??

  • Ta z zarządem w PO 😉

   • To i tak wspaniały pomysł zaczynac budowe przed samą zimą, ale ważne że przed wyborami.

    • nie wiem czy byłeś gdzieś i widziałeś cokolwiek? wydaje mi się, że nie więc ci odpowiem, że są również w Polsce możliwości i pracownicy, którzy nie boją się pracować na budowie w zimie i to nie tylko po to abyś mógł za jakiś czas pierdo*** jaka ta nowa droga zła jest

    • pażdziernik, listopad, 20 dni grudnia mozna mnóstwo pracy ziemnej wykonać, A są prace które również zima da się robić przy niewielkich mrozach

 6. całe polskie wyasfaltujcie

 7. Na chul te grube szyję tam są? Złodzieje

 8. A kiedy w końcu ruszy coś w stronę Białegostoku? Bo cały czas s19 ciągle tylko na południe od Lublina się buduje.

 9. Pisowcy jak PZPR cy do zdjęć marsz