Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczęły się żniwa. Pierwsze kombajny na polach i drogach regionu

Pierwsze kombajny wyjechały na pola naszego regionu. Rozpoczęły się żniwa.

Kilka dni bez deszczu sprawiło, że na polach pojawiły się kombajny. To znak, że żniwa rozpoczęły się a wraz z nimi wzmożony ruch na drogach regionu. Sprzęt rolniczy przez najbliższy miesiąc będzie z większą częstotliwością poruszał się po drogach publicznych. W pierwszej kolejności rolnicy koszą zboża ozime, m.in. jęczmień ale dojrzewa również rzepak. W zależności od regionu w tym roku można spodziewać się do 40 kwintali jęczmienia z hektara.

Za tydzień lub dwa rozpoczną się na dobre zbiory pozostałych zbóż. Jeżeli pogoda dopisze to kombajny pełną para zaczną pracować w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

W ostatnim czasie zwiększył się także ruch maszyn rolniczych na drogach regionu. Kombajny i traktory niejednokrotnie tamują ruch. Bądźmy jednak wyrozumiali dla kierujących rolniczym sprzętem. Rolnicy muszą dojechać do swoich pól i gospodarstw. Zwracajmy uwagę, szczególnie wieczorem, na nieoświetlone przyczepy i zachowujmy bezpieczną odległość od większych maszyn na szosie.

Co roku również inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy apelują do rolników o o ostrożność przy pracach polowych w trakcie żniw. Zaleca się przegląd stanu maszyn rolniczych, ale też zapewnienie opieki dzieciom, by nie przebywały podczas żniw na polach. W każde żniwa dochodzi do wypadków na polach, gdzie pracują maszyny rolnicze.

Najczęściej do wypadków dochodzi kiedy na maszynach rolniczych lub pojazdach przewożeni są niezabezpieczeni pasażerowie, m.in. na załadowanych przyczepach, na błotnikach, dyszlach czy pomostach kombajnów. Co roku u osób pracujących na polach dochodzi do urazów palców i rąk. Związane jest to z nieostrożnym obsługiwaniem się sprzętem rolniczym oraz lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pracy na polu.

Kierowcy bądźcie wyrozumiali dla powolnych maszyn rolniczych na drogach a Wy rolnicy czuwajcie nad swoim bezpieczeństwem i osób postronnych.

Rozpoczęły się żniwa. Pierwsze kombajny na polach i drogach regionu

Komentarze wyłączone