Wtorek, 18 marca 202518/03/2025
690 680 960
690 680 960

Rozliczenie PIT za 2024 rok od 15 lutego do 30 kwietnia

Wczoraj rozpoczął się okres rozliczeń PIT za ubiegły rok. W tym roku kolejny raz z usługi Twój e-PIT będą mogły skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Po raz pierwszy usługa Twój e-PIT będzie dostępna także w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy (e-US).

Ministerstwo Finansów (MF) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) po raz siódmy udostępnią usługę Twój e-PIT, jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W 2025 roku usługa ta będzie dostępna także z poziomu aplikacji mobilnej e-Urzędu Skarbowego, co ułatwi dostęp do rozliczeń podatkowych.

– Usługa Twój e-PIT cieszy się dużym zaufaniem naszych podatników, o czym świadczy coraz większa liczba zeznań złożonych za jej pomocą. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych podatników i wspieramy ich w wielu obszarach, które są dostępne w serwisie e-Urząd Skarbowy – podkreśla Marcin Łoboda, szef KAS.

– Dzięki rozliczeniu drogą elektroniczną ustawowy termin zwrotu nadpłaconego podatku wynosi 45 dni. Staramy się to robić szybciej, aby podatnicy jak najkrócej czekali na zwrot pieniędzy. W zeszłym roku średni czas oczekiwania na zwrot wyniósł jedynie 15 dni, a niektórzy otrzymali go już po 24 godzinach – mówi Małgorzata Krok, zastępca szefa KAS.

Nowością w tym roku jest wprowadzenie aplikacji mobilnej, która umożliwi korzystanie z usługi Twój e-PIT bez konieczności logowania się przez platformę login.gov.pl. Dzięki tej zmianie użytkownicy aplikacji będą mogli łatwo uzyskać dostęp do rozliczeń po uwierzytelnieniu się PIN-em lub przy użyciu logowania danymi biometrycznymi.

Co nowego w 2025 roku?

Od 15 lutego 2025 roku w usłudze Twój e-PIT będą dostępne zeznania podatkowe za 2024 rok, przygotowane na podstawie danych zgromadzonych przez KAS. Wśród uwzględnionych informacji znajdą się m.in. dane od płatników, takie jak zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia, ulgi dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, czy odliczenia związane z członkostwem w związkach zawodowych.

Dla kogo Twój e-PIT?

Z usługi mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy. Dostępne formularze to:

  • PIT-37 – dla osób uzyskujących przychody z umów o pracę, zlecenie, emerytur, rent,
  • PIT-38 – dla osób uzyskujących przychody kapitałowe,
  • PIT-28 – dla osób rozliczających przychody z najmu oraz działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – dla osób rozliczających przychody z zagranicznych emerytur, działalności nierejestrowej i specjalnych działów produkcji rolnej,
  • PIT-36L – dla osób rozliczających przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym,
  • PIT-OP – dla osób otrzymujących jedynie emerytury i renty na podstawie PIT-40A.

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT?

Usługa jest dostępna przez całą dobę na urządzeniach podłączonych do internetu. Aby się zalogować, podatnicy mogą skorzystać z kilku metod uwierzytelniania: Profil Zaufany (PZ), e-Dowód, bankowość elektroniczna lub aplikacja mObywatel. Dzięki temu użytkownicy mają pełny dostęp do e-usług w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Do usługi będzie także możliwy dostęp za pomocą aplikacji mobilnej e-US, gdzie użytkownicy mogą zalogować się za pomocą PIN-u lub biometrii, co ułatwia korzystanie z funkcji bez konieczności logowania się za każdym razem.

Terminy i akceptacja zeznań

Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy mogą zweryfikować, zmodyfikować lub zatwierdzić swoje zeznania w usłudze Twój e-PIT. Jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań, zeznanie PIT-37 i PIT-38 zostanie automatycznie zaakceptowane po upływie tego terminu. Zeznania PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L nie będą akceptowane automatycznie – podatnik musi je zatwierdzić.

Alternatywne formy składania PIT

Oprócz usługi Twój e-PIT, podatnicy mogą składać zeznania podatkowe online, korzystając z formularzy dostępnych w e-Urzędzie Skarbowym lub na stronie podatki.gov.pl, bez konieczności logowania. Istnieje także możliwość złożenia deklaracji w formie papierowej i wysłania jej pocztą lub złożenia osobiście w urzędzie skarbowym.

Zwrot nadpłaty podatku

Podatnicy, którzy złożą zeznanie elektronicznie, otrzymają zwrot podatku w terminie do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych zwrot może potrwać do 3 miesięcy.

Ulgi i odliczenia

Złożenie zeznania przez Twój e-PIT umożliwia skorzystanie z ulg i odliczeń, takich jak ulga na dzieci, dla osób do 26. roku życia, dla pracujących seniorów, czy ulga dla rodzin 4+. Pozostałe ulgi należy wskazać podczas rozliczenia.

Płatności podatkowe

Jeśli z rozliczenia wynika podatek do zapłaty, w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą mikrorachunek podatkowy, umożliwiający wygodną płatność online, w tym za pomocą BLIKa. Na przełomie marca i kwietnia 2025 r. zyskają dodatkową możliwość płatności kartą płatniczą.

Przekazywanie 1,5% podatku na OPP

Podatnicy mogą zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku na Organizację Pożytku Publicznego. Jeśli podatnik korzystał z tej opcji w ubiegłym roku, numer KRS ostatnio wspieranej organizacji pojawi się automatycznie w zeznaniu za 2024 r.

Wsparcie dla podatników

W razie wątpliwości podatnicy mogą skontaktować się z ogólnopolską infolinią KAS, dzwoniąc pod numer (+48) 22 330 03 30. Możliwe jest także zarezerwowanie wizyty w urzędzie skarbowym przez internet lub telefonicznie.

Więcej informacji na temat rozliczeń PIT dostępnych w usłudze Twój e-PIT można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

2 komentarze

  1. Ocena: 1

    Ja już czekam na zwrot, rozliczony w sobotę. Wszystko śmiga, można nawet przez aplikację w telefonie rozliczyć się. „Skarbówka” idzie z duchem czasu naprzód.

  2. Ocena: -1

    w tym kraju działalność oj pany :p

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia