Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rowerzysta wpadł do Czechówki. Na pomoc ruszył świadek zdarzenia i policjanci

Dzięki szybkiej reakcji świadka i pomocy policjantów udało się uratować rowerzystę, który wpadł do rzeki. Mieszkaniec Lublina prawdopodobnie dostał ataku padaczki podczas jazdy rowerem.

Do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 16:30 w Lublinie. Ze zgłoszenia, jakie wpłynęło do dyżurnego Policji wynikało, że pomocy potrzebuje rowerzysta, który podczas jazdy prawdopodobnie dostał ataku padaczki i stracił panowanie nad rowerem, a następnie przewrócił się, stoczył ze skarpy wprost do rzeki Czechówki.

– Patrol, w składzie asp. Wojciech Torczyk i post. Adriana Górecka, wysłany został przez dyżurnego w okolicę skrzyżowania ulic Czechowskiej z Lubomelską. Policjanci zauważyli w wodzie człowieka, który próbował ratować rowerzystę. Starał się podtrzymać mu głowę nad poziomem wody. Policjanci bez wahania wbiegli do rzeki. Mimo, że stan wody w tym miejscu nie był zbyt wysoki, cała sytuacja była niebezpieczna. Mężczyzna w wyniku upadku doznał obrażeń głowy, nie był w stanie się podnieść. Był otępiony i nieświadomy tego co się z nim dzieje. Policjanci razem ze świadkiem zdarzenia wyciągnęli go z wody. Na miejsce wezwano karetkę, która zabrała mieszkańca Lublina do szpitala – relacjonuje zdarzenie nadkom. Renata Laszczka-Rusek z KWP Lublin.

2017-04-03 18:14:14
(fot. Policja Lublin)

6 komentarzy

  1. Dlaczego „Policji” jest z dużej litery? Proszę korzystać częściej ze słownika (np. http://sjp.pwn.pl/szukaj/Policja.html).

    • Tak, tak …
      „Uniwersalny słownik języka polskiego PWN” pod red. S. Dubisza zawiera hasło policja w znaczeniu «organ państwowy zorganizowany w sposób wojskowy, powołany do ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego», uwzględnia także znaczenie «funkcjonariusze tego organu» oraz potoczne «budynek mieszczący urząd tego organu, posterunek policji, komenda policji». W tych znaczeniach rzeczywiście obowiązuje pisownia małą literą. Z podobnym ujęciem spotykamy się w „Wielkim słowniku ortograficznym PWN” pod red. E. Polańskiego.
      Hasła te nie obejmują niestety użycia tego rzeczownika w funkcji nazwy własnej, którą należy pisać wielką literą: Policja (organ utworzony na mocy Ustawy o Policji z 6 kwietnia 1990 roku). Jedynie „Mały słownik użycia wielkich liter w polskich tekstach” Aldony Skudrzyk i Krystyny Urban wyraźnie zaleca pisownię wielką literą w przypadku, gdy mamy do czynienia z nazwą własną, np. Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa, Policja Plebiscytowa, Komendant Główny Policji. Nazwy te funkcjonują podobnie jak nazwy własne innych organów: Straż Miejska, Milicja Obywatelska, Straż Graniczna itp.

      Stąd – dyżurny Policji (jako nazwa własna)

      Zalecamy także korzystanie ze słownika 🙂 lub porad językowych.

      Pozdrawiamy.

  2. witam….to chodzi właśnie o mnie i niestety ale wdziera się pewna niejasność…….ja nie jechałem rowerem tylko szedłem i obok prowadziła mój rower moja znajoma ….wynikają z tego powodu drobne nieprzyjemności żeby jechać w tamtej okolicy itd…. ale pragnę z wielką serdecznością podziękować ludziom którzy pomogli….podobno trochę dłużej i zapewne już bym nie żył

  3. Andrzej Popielarczyk

    nie pozostaje mi nic innego jak serdecznie podziekować …

Z kraju