Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rolnicy, którzy ponieśli straty na skutek ptasiej grypy, niebawem otrzymają odszkodowania

Są już pieniądze na odszkodowania i zapomogi dla rolników, którzy ponieśli straty na skutek wystąpienia w naszym regionie ptasiej grypy. Na fermach padło oraz zagazowano łącznie blisko 130 tys. szt. drobiu.

W piątek 21 lutego do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii zostały przekazane środki finansowe na wypłatę odszkodowań dla rolników, którzy ponieśli straty na skutek pojawienia się w naszym regionie wirusa ptasiej grypy. W ostatnich dniach grudnia i na początku stycznia w naszym regionie wykryto osiem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Pięć z nich znajdowało się na fermach drobiu w miejscowości Stary Uścimów, szóste na fermie indyków w miejscowości Drozdówka w gminie Uścimów, kolejne dwa w małych gospodarstwach w powiecie krasnostawskim: w Wólce Orłowskiej w gminie Izbica oraz w Olchowcu Kolonii w gminie Żółkiewka.

W wyniku choroby, jak również likwidacji ognisk wirusa, padło oraz zagazowano łącznie blisko 130 tys. szt. drobiu. W działaniach nadzorowanych przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, przekazano do utylizacji również paszę, ściółkę i inne pozostałości poprodukcyjne czy też maszyny. Teraz właściciele gospodarstw mają otrzymać za to odszkodowania i zapomogi z tytułu poniesionych strat.

Pieniądze w kwocie 5,715 mln zł pochodzą ze środków rezerwy celowej Ministerstwa Rolnictwa oraz Ministerstwa Finansów. Ich przekazanie zatwierdził właśnie wojewoda lubelski. Środki mają niezwłocznie trafić na konta poszkodowanych hodowców drobiu. Odszkodowania będą wypłacane przez Powiatowego lekarza Weterynarii w Lubartowie. Dostaną je zarówno właściciele skażonych ferm jak i rolnicy, w gospodarstwie których drób został uśmiercony w wyniku nakazu urzędowego.

(fot. Marek Wieczerzak/archiwum)

14 komentarzy

 1. A wiadomo kiedy im zabiorą śmieci z podwórek po tej akcji??

 2. „Rolnicy, którzy ponieśli starty na skutek ptasiej grypy, …” hodowcy drobiu znaczy się?

 3. Fajnie.Nie ubezpieczasz sie,a dostajesz odszkodowanie. W szerszej perspektywie jednak ma to jakis sens,bo dzieki tym rolnikom inni maja prce,a z pracy podatki.

  • A skąd wiesz, że się nie ubezpieczają? Ja wiem,że się ubezpieczają, nie wiem tylko, czy ubezpieczyciel udostępnia opcję „ptasia grypa”. Taka hodowla to trochę za duże koszty, żeby pozwolić sobie na brak zabezpieczeń w postaci ubezpieczenia.

 4. a promocji w biedrze na drób nie było:-(

 5. ponieśli STARTY ,bo nie miał kto ich wystartować w odpowiednim momencie 😉

 6. ” – …zaaa roook , mooze dwa „.
  Smartkacze niech se wyguglaja ten tefren .

 7. Ja też byłem chory na grypę i też poniosłem straty. To gdzie mam się zgłosić po rekompensatę?

  • w tym problem że cię nie ubili a mogli ile by się spokojniej żyło:) bez chwasta

 8. moim zdaniem po winne być odszkodowania dla rolników którzy dbali o kurniki ,robili mycie i dezynfekcje po chowie , mieli maty , a z tego co wiem to nie każdy tam dbał , byli tacy co nawet obornika po chowie nie usuwali , tylko pisklaki na gnój wpuszczali , są tacy co nawet mycia i pozostałych zabiegów nie robią , a teraz dajcie bo nima ,

 9. FARSA! NIEBYLI UBEZPIECZENI A OTRZYMUJĄ PIENIĄDZE. LEPSZE TO NIC SPRZEDAŻ NA WOLNYM RYNKU. NIECH PIS ROBI TAK DALEJ. TO TYLKO WIES I NIEROBY BĘDĄ NA NICH GŁOSOWAC.

 10. Nie można ubezpieczyć drobiu na okoliczność wystąpienia ptasiej grypy, stąd te odszkodowania.

  • ale przecież samochody od wypadków ubezpieczają, tępe jany z lublina nie zrozumieją a o WSIDNIKU i Kraśniku to nie ma co mówić, słoma z butów wystaje ale na ulicy Ą i ę i on nie przyjechał ze wsi, jego rodzice tylko mieszkają na wsi on nigdy. do miesta to chyba tylko umysłowe ameby wyjeżdżają po stylu komentarzy widać.