690 680 960

Z roku na rok Lublin odwiedza coraz więcej turystów. Wpływ mają też na to organizowane w mieście imprezy

Fundacja na rzecz Badań i Inicjatyw Społecznych przygotowała kolejną edycję barometru turystycznego. Wynika z niego wyraźnie, że w pierwszym półroczu bieżącego roku znacznie wrosła liczba osób odwiedzających Lublin.

W tej edycji badań, autorzy skupili się nad tym, czy inwestycje oraz wydarzenia, miały wpływ na turystów. Chodziło dokładnie o to, czy nowe inwestycje infrastrukturalne, jakie ukończono w ciągu ostatniego roku: Lubelskie Centrum Konferencyjne, Fontanna Multimedialna na Pl. Litewskim, zwiększenie liczby połączeń z lubelskiego Portu Lotniczego, wydarzenia sportowe np. MME w piłce nożnej oraz wydarzenia kulturalne związane z obchodami 700 – lecia Lublina, w sposób istotny mogły wpłynąć na zwiększenie dynamiki ruchu turystycznego w mieście. Tworząc zestawienie opierano się na danych raportowanych przez lubelskie obiekty noclegowe.

W ostatnich latach rynek usług turystycznych rozwija się w Lublinie bardzo dynamicznie. W ciągu pięciu lat oddano do użytku 9 hoteli, co jest jedną trzecią wszystkich działających w Lublinie tego typu obiektów. Od 2012 do 2016 roku liczba turystów wzrosła o blisko 30% osiągając w 2016 roku 245 tys. osób. W roku bieżącym można zaobserwować kontynuację tego wzrostowego trendu a jego dynamika jest nawet wyższa niż w latach pozostałych. Każdy z miesięcy pierwszego półrocza 2017 roku był lepszy od analogicznych miesięcy roku poprzedniego, a dynamika wzrostu przekraczała w niektórych miesiącach 20%.

W Lublinie ruch turystyczny ma silnie sezonowy charakter a jego największe natężenie przypada na okres letnio – jesienny. Wpływ ma na to kumulacja turystyki konferencyjnej, biznesowej oraz wypoczynkowej. W 2017 roku najlepszym miesiącem dla hotelarzy był czerwiec, kiedy obiekty noclegowe odwiedziło 27,5 tys. osób. Daje to dotychczasowy rekord w historii lubelskiej turystyki. Na uwagę zasługuje także bardzo dobry wynik odnotowany w marcu – 25,1 tys. osób. Jest to liczba, która jest o blisko 50% wyższa niż w marcu 2015 roku. Na ten rekordowy marzec składa się bez wątpienia wyjątkowo obfity kalendarz imprez targowych: Targi Rolnicze, Lubdom, Lubdrew oraz Targi Motoryzacyjne, które rozpoczęły się od 1 kwietnia. W związku z tym wystawcy oraz zainteresowani goście przyjechali do Lublina już pod koniec marca.

W 2016 roku Lublin odwiedziło ponad 65 tys. turystów zagranicznych. W 2017 zaobserwowano pozytywny, wzrostowy, chociaż nie tak silny jak w turystyce krajowej, trend w przyjazdach obcokrajowców. W 2017 roku cztery miesiące charakteryzowały się lepszym wynikiem niż w 2016 roku a jedynie w lutym i kwietniu odnotowano minimalnie niższe wyniki. Najlepszym miesiącem pod względem liczby turystów zagranicznych był czerwiec, kiedy to zagościło w mieście 7895 turystów obcokrajowców. Niewiele gorszy był marzec, kiedy to zagościło w Lublinie blisko 6961 gości z zagranicy. O ile w 2016 roku najliczniej goszczącymi w Lublinie nacjami byli Ukraińcy, Rosjanie oraz Niemcy o tyle w czerwcu 2017 roku, możemy się spodziewać, że byli to Szwedzi, których w ciągu całego ubiegłego roku było w Lublinie jedynie 625.

(fot. lublin112)
2017-09-08 17:38:10

2 komentarze

  1. „Wynika z niego wyraźnie, że w pierwszym półroczu bieżącego roku znacznie wrosła liczba osób odwiedzających Lublin. ”

    No to ile tych turystów przyjechało? tytuł mówi, że wzrosła liczba a nie podali ile ich było… po co takie bzdury publikować i zawracać głowę czytelnikom jak nie ma podstawowych danych?

  2. po 2 jakie imprezy kiedyś podczas wakacji było min 5-8 koncertów na placu zamkowym a teraz był 1

Kursy walut

  • USD 3.981zł 0.84%
  • GBP 5.035zł 0.57%
  • EUR 4.3492zł 0.38%
  • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas