Poniedziałek, 17 czerwca 202417/06/2024
690 680 960
690 680 960

Ranking Szpitali Publicznych 2017: Placówki z naszego regionu wysoko w zestawieniu

W środę podczas uroczystej gali ogłoszone zostały wyniki tegorocznego Rankingu Szpitali Publicznych, który corocznie przygotowuje „Rzeczpospolita”. Niektóre placówki z naszego regionu uplasowały się na wysokich miejscach.

W Rankingu Szpitali Publicznych wyróżnia się najlepiej zarządzane szpitale publiczne w Polsce. W tym roku liderami rankingu, w trzech osobnych kategoriach, okazały się jednostki z Augustowa, Łęczycy i Katowic. Ranking został stworzony przez spółkę Magellan, należącą do grupy bankowej BFF, pod patronatem merytorycznym Deloitte oraz medialnym dziennika Rzeczpospolita.

Ranking obejmuje w sumie 301 publicznych jednostek służby zdrowia. Szpitale zostały podzielone na trzy kategorie w zależności od kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pierwszą grupę stanowią jednostki z kontraktami z NFZ do wartości 29 mln złotych. Następnie oceniano te z kontraktami mieszczącymi się w przedziale 30-69 mln złotych. Wreszcie w trzeciej kategorii znajdują się największe szpitale, które podpisały kontrakty warte ponad 70 mln złotych. O miejscu na liście rankingowej decydowała liczba punktów, przyznawanych w następujących kategoriach: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamika kontraktu z NFZ.

Z placówek z naszego regionu w najwyższej kategorii czwarte miejsce zajął Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu uzyskując 53 punkty. W zestawieniu ujęty został również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, który zajął 14 miejsce oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który uplasował się na 17 miejscu.

W kategorii kontraktów w wysokości 30-69 mln złotych, na trzecim miejscu z 50 punktami znajduje się Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku. Zaledwie punkt mniej otrzymał znajdujący się na 4 pozycji Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie, zaś z 48 punktami na 7 miejscu znalazł się Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim. W rankingu jest też szpital MSWiA w Lublinie na 10 miejscu, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łukowie na 20 miejscu oraz Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie na 25 miejscu.

(fot. SPZOZ Kraśnik)
2017-04-14 19:32:26

Autor: redakcja

11 komentarzy

 1. Subiektywnie wysoko oceniam psk4 w Lublinie maja najlepszych specjalistów w Lublinie na kardiologi i ortopedi. Osobiście byłem ba tych oddziałach i spotkałem wspaniałych lekarzy którzy mi pomogli. Cała opieka wyglądała wzorowo.

  • Podpisuję się obiema rękami pod tą opinią.

  • Na kardioligi??? Bajzel i tyle. Zmarła mi tam bliska osoba a w karcie takie kłamstwa wypisowe że szok. Że niby przez cały pobyt była nieprzytomna? Hahaha!!! To z kim rozmawialam? Kto mnie trzymał za ręke? Komu dawałam pić? Na nieprzytomną osobę to mi nie wyglądała!!! Brak słów!!!!!!

 2. Szpital w Kraśniku to chyba jakaś kpina… po przywieziony mnie karetką na oddział ratunkowy musiałem robić USG w prywatnym gabinecie (oczywiście odpłatnie) bo w piątek i po 20 to już nie ma specjalisty, który mógłby zrobić takie badanie!!!

  • Specjalista od Usg przyjmuje tylko 4 osoby dziennie nie wazne czy jestes pacjentem szpitala czy masz skierowanie od lekarza. Czy to jest normalne na taki szpital???

  • Czytaj dokładnie. To nie jest ranking oceniający jakość leczenia, ale ranking oceniający szpitale od strony finansowej/ekonomicznej.

 3. Gdyby ktoś chciał stworzyć ranking lekarzy „przyjaznych pacjentowi”,zgłaszam mojego kandydata dr.Marek Maciejewski właśnie ze szpitala JP2 w Zamościu.

 4. Ja swoją też.
  Dr. Lubicz z Klanu

 5. A ja dr Quinn.

 6. moi drodzy jest taki szpital,gdzie wyposażenie sal i sprzęt są na bardzo wysokim poziomie,taki szpital gdzie lekarze stają na głowie żeby pomóc pacjentowi,dodatkowo są zawsze mili i uprzejmi,jak trzeba to zostają po godzinach mimo iż skończyli już dyżur,nie wyciągają łap po pieniądze,naprawdę jest taki szpital.
  Aż dziwne,że w dzisiejszych czasach jest taka placówka z takimi lekarzami.

  To szpital w Leśnej Górze…

 7. Widzę, że ranking bardzo przydatny potencjalnemu choremu. Punty przyznawane za „efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamika kontraktu z NFZ.”
  Dużo łatwiej napisać maila do szpitali, aby przedstawili swoje księgi niż zapytać pacjentów co sądzą o placówkach. Traktowanie pacjentów przez szpitale to jakiś koszmar. Zrobią Ci badania, byle jakie, byle jak, byleby było, masz Pan badania i idź sobie. Wczoraj dziewczyna była u lekarza rodzinnego, zrobili badanie krwi, wyszły bardzo złe wyniki, od razu skierowanie do szpitala na SOR. Tam sobie poczekała kilka godzin, pobrali krew i wyniki są w porządku. W międzyczasie nasłuchała się pielęgniarek żartujących z pacjentów (np. o Panu po 80ce który po lewatywie miał problemy natury oczywistej). Wyśmiewały go przy innych pacjentach. Siedziała na sorze 5 godzin, nikt nie potrafił powiedzieć ile jeszcze ma siedzieć, czy może coś zjeść. Siedź! Pomylili jej leki, bo inny pacjent miał to samo nazwisko tylko imię się nie zgadzało. Szkoda słów. Kiedyś jeszcze ich broniłem, bo w końcu to ludzie, którzy godzinami przyjmują pacjentów. Ale po tym co się wczoraj nasłuchałem (lekarz ma czas na żarciki, ploteczki i flirciki, ale pacjentów nie przyjmie), nie będę już bronił tej hołoty.