Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Radny odpowie przed sądem za wyłudzenia unijnych dopłat dla rolników. Pole było pełne zarośli i śmieci

Śledztwo wykazało, że na polu o powierzchni 37 hektarów, jakie miał uprawiać radny, nie była prowadzona żadna działalność rolnicza. Tym samym nie mógł on pobierać unijnych dotacji. Marcin P. po raz kolejny stanie przed sądem.

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie byłego już radnego powiatu opolskiego Marcina P., któremu zarzucono wyłudzanie dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W trakcie postępowania śledczy ustalili, że mężczyzna składał w latach 2012-2019 w biurze powiatowym ARiMR w Opolu Lubelskim wnioski o unijne dopłaty dla rolników. Za każdym razem zostały one rozparzone pozytywnie i środki trafiły na konto radnego. Łącznie było to ok. 556 tys. zł.

W 2019 roku kontrola wykazała, że oświadczenia składane przez Marcina P. mogą zawierać nieprawdę. W związku z tym ARiMR skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Śledczy ustalili, że na obu dzierżawionych przez mężczyznę działkach w miejscowości Rybitwy, których łączna powierzchnia wynosiła blisko 37 hektarów, nie była prowadzona żadna działalność rolnicza. Teren ten był zdegradowany, pełen zarośli i nawiezionych przez lata śmieci. Tym samym nie można było wnioskować o jakiekolwiek dopłaty dla tych gruntów.

Prokurator zarzucił Marcinowie P. wprowadzenie w błąd pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz doprowadzenie Agencji do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. W trakcie przesłuchania mężczyzna nie przyznał się do dokonania zarzucanych mu czynów. Jednak w międzyczasie przelał na konto Agencji ponad 158 tys. zł. Jak podkreślają śledczy, 43-latek był wówczas pracownikiem ARiMR, a dokładnie piastował stanowisko kierownika Biura Powiatowego Agencji, zatem „procedury związane z płatnościami rolnymi były mu doskonale znane”.

Sprawą zajmie się teraz sąd, do którego skierowany został akt oskarżenia. Znajduje się w nim osiem zarzutów dotyczących oszustw, składania fałszywych oświadczeń i wyłudzenia dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Proces toczyć się będzie przed Sądem Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie. Marcin P. był już karany W ubiegłym roku został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i 2 tys. zł grzywny za składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. To skutkowało utratą mandatu radnego.

(fot. archiwum)

16 komentarzy

 1. Widać, że pan radny jest zaradny. Dobrze zna układy, ma pieniądze i znajomosci, wiec sobie poradzi albo po prostu ucieknie z kasa, gdy za bardzo zacznie mu sie palic tylek.

 2. A ja to nazywam zezwierzęceniem.
  Plują na PIS, bo złodzieje.
  Plują na PO, bo złodzieje.
  A sami, co robią!?
  Wystarczy że nadarza im się taka możliwość.
  Miarą człowieczeństwa jest posiadanie zasady bycia uczciwym, i życia zgodnie z tą zasadą.
  Ktoś, kto kieruje się wyłącznie zaspokajaniem własnych żądz, czyli najbardziej prymitywnymi pobudkami, nie powinien nazywać siebie człowiekiem.

 3. Święte słowa Ad

  • Dziękuję Przyjacielu za dobre słowo.
   Chociaż Ty.
   Nie napisałem tego dla poklasku.
   Wszystko co piszę na tym portalu, piszę, by zwrócić uwagę ludzi że nie tylko polityka, że nie tylko gospodarka, że nie tylko drwina, sarkazm, kpina, pycha, buta, lub pusty śmiech.
   Czuję się człowiekiem, i ma to dla mnie duże znaczenie. (Nie zawsze mi się to udawało, ale nadal do tego dążę, bo jest to dla mnie bardzo ważne).
   Fajnie by było gdyby więcej ludzi szanowało swoje (i innych) człowieczeństwo, miast opluwać wszystkich, „bo JA najmądrzejszy”.
   Fajnie by było, gdyby na tego rodzaju portalach ludzie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, a nie osądami.
   Jeżeli któryś z Was nie jest sędzią, to NIE MACIE PRAWA OSĄDZAĆ!!!
   Zbyt mało wiecie.

  • Czemu tak mało dobrej woli jest wśród nas!?
   Czemu tak się poniżamy wzajemnie?
   Czemu doszukujemy się w swym rozmówcy wroga, zamiast przyjaciela?
   Czy to tak ma wyglądać prawidłowy, polski, europejski świat?
   Świat, który Pan Bóg nam zostawił, byśmy czynili go sobie poddanym?