Radny chce zakazu dla motorówek i skuterów na Zalewie Zemborzyckim. „Zakłócają odpoczynek, spokój i ciszę”

Po raz kolejny w ostatnich latach lubelski radny Leszek Daniewski zwrócił się do władz miasta, o wprowadzenie na Zalewie Zemborzyckim zakazu pływania dla motorówek i skuterów wodnych. Zwolnione z niego mają być jedynie służby ratunkowe i interwencyjne oraz obsługa zbiornika wodnego.

Radny Rady Miasta Lublin Leszek Daniewski wystosował do prezydenta Krzysztofa Żuka interpelację w sprawie ograniczenia na Zalewie Zemborzyckim skuterów i motorówek. Jak wyjaśnia, z tego typu prośbami zwracają się do niego zarówno mieszkańcy dzielnicy Zemborzyce, jak też kajakarze, żeglarze oraz wędkarze. Radny dodaje, że użytkownicy tego sprzętu swoim zachowaniem na wodzie często zakłócają odpoczynek, spokój i ciszę osobom wypoczywającym.

Przyczyną takiego stanu rzeczy ma być zdaniem radnego, niewłaściwe wykorzystywanie tego rodzaju sprzętu pływackiego, jak też zachowanie osób, które poruszają się motorówkami oraz skuterami wodnymi. Mają one m.in. pływać zbyt blisko brzegów zbiornika, co powoduje utrudnienia dla wędkarzy oraz okolicznych mieszkańców. Z kolei przepływanie zbyt blisko kajakarzy stanowi ryzyko wywrotki kajaka przez fale powstające po przepłynięciu motorówki lub skutera.

Leszek Daniewski apeluje, aby prezydent Lublina wdrożył odpowiednie działania, które przyczynią się do wprowadzenia zakazu użytkowania na Zalewie Zemborzyckim tego typu sprzętów. Zwolnione z niego mają być jedynie służby ratunkowe i interwencyjne oraz obsługa związana z administracją i utrzymaniem Zalewu.

Nie jest to pierwszy tego typu apel radnego do władz miasta. W 2017 roku chciał, aby miasto wprowadziło na zalewie tzw. strefę ciszy. Argumentował to faktem, iż głośne silniki motorówek przeszkadzają osobom wypoczywającym na brzegu a fale wywołane przez motorówki stanowią zagrożenie dla pływających żaglówkami i kajakami. Miasto wyjaśniało wówczas, że nie ma uzasadnionej potrzeby wprowadzania tego typu ograniczeń. Podobnie było też w 2015 roku.

(fot. fanipogody.pl)

60 komentarzy

  1. zalew zalewem ale spokoju troche trzeba, kompromis najlepszy za komuny bylo plywanie od 10-12 i 16-18 chyba 2 razy po 2 godziny i pozniej cisza ma byc lepszego rozwiaxzania nie bedzie.

    • Faktycznie erty…. tak było. Dopiero po twoim wpisie sobie przypomniałem, że jak zaczynałem przygodę z motorowodniactwem ze 20-25 lat temu na silniku można było pływać po zalewie dwa razy dziennie po 2 godziny i faktycznie było to 10:00-12:00 i 16:00-18:00. Jest to jakieś rozwiązanie chociaż tak naprawdę ja bym jednak całkowicie wykluczył skutery wodne. Podtrzymuje to co napisałem wyżej w tym temacie. Tu chodzi o spokój, kulturę, zachowanie jakiś norm i przede wszystkim bezpieczeństwo….

  2. Buhaha. Niech radny da sobie spokój jak mu nie pasuje niech siedzi w domu.

  3. Mieszkanka Zemborzyc

    Pewnie, najlepiej niech ludzie leżą na plaży, nic nie robią tylko piwo piją, a potem zostawiają śmieci wszędzie porozrzucane i się awanturują. Tor Lublin zamknięty. Ograniczenie 40km/h przez całe Zemborzyce też próbowano wprowadzić. Może lepiej dokończyć chodnik i połączyć Marinę z Zemborzycami? Żeby piesi często pijani nie musieli plątać się po ulicy? Ale najważniejsza jest strefa ciszy. Ludzie mają różne hobby, póki uprawiając je nie robią innym krzywdy to nie powinno im się tego zabraniać. A co z rolnikami hałasującymi? A co z podkaszarkami i kosiarkami? A co z żulami goszczącymi w Zemborzycach? A co z psami latającymi luzem po całej wsi? A co z regularnie jeżdżącymi pod wpływem do sklepu po „dolewkę” czy rowerem czy samochodem? To nie są prawdziwe zagrożenia? Tylko skutery wodne i motorówki. A wyciąg nart wodnych, który zabił człowieka, nadal pozostaje nieoznaczony bojami? A podest skoczni, który oderwał się z terenu wyciągu i dryfował po Zalewie? Ostatecznie zajmując miejsce portowe starszemu Panu z żaglówką, który wczoraj do godziny 19 nie miał, gdzie pozostawić jachtu. To jest ok? To nie są realne zagrożenia? Naprawdę są ważniejsze rzeczy, których działanie należy ulepszyć.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska