Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

PZL-Świdnik bez rządowego zamówienia. Poseł z Lublina pyta ministra obrony narodowej, dlaczego MON nie wspiera polskich koncernów

Poseł z Lublina Michał Krawczyk wystosował interpelację do ministra obrony narodowej z pytaniem, dlaczego MON nie wspiera polskich koncernów mogących wytwarzać śmigłowce odpowiadające wymogom polskiej armii.

Pod koniec września na konferencji branży obronnej Defence24Day minister obrony narodowej zapowiedział zakup kolejnych czterech śmigłowców Black Hawk S-70i, które trafią do Wojsk Specjalnych. Jest to pierwsza decyzja nowo powołanej Rady Modernizacji Technicznej przy Ministerstwie Obrony Narodowej.

– Związkowcy PZL-Świdnik alarmują, że jest to kolejny zakup Ministerstwa Obrony Narodowej bez przetargu i offsetu. Jak dodają „rząd kupuje Black Hawki w wersji cywilnej. To nie są takie same maszyny, które są używane przez armię USA, a na siłę przerabiane na potrzeby armii. Tymczasem nasz polski koncern posiada wiropłat AW139, odpowiadający wymogom polskiej armii, w ponad 70 proc. składający się z części wytwarzanych w naszym kraju, zaprojektowany przy dużym udziale konstruktorów ze Świdnika – czytamy w interpelacji posła przesłanej do MON.

Jak zaznacza Michał Krawczyk, po raz kolejny zakład PZL-Świdnik pozbawiany jest rządowego zamówienia, pomimo wielokrotnie składanych w tej sprawie obietnic. Takie postępowanie polskiego rządu pogarsza i tak trudną sytuację finansową zakładu i stanowi zagrożenie dla utrzymania zatrudnienia na obecnym poziomie.

– Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec działań rządu uderzających w jednego z największych pracodawców na Lubelszczyźnie, firmę z ponad 70 letnią historią – dodaje poseł.

Jednocześnie Michał Krawczyk pyta MON w przesłanej interpelacji – Dlaczego nie został rozpisany przetarg na zakup śmigłowców? Z jakiego powodu zakupione zostaną śmigłowce Black Hawk S-70i, a nie śmigłowce AW139, których 70% części dodatkowo wytwarzanych jest w Polsce? Dlaczego Ministerstwo Obrony Narodowej nie wspiera polskich koncernów mogących wytwarzać śmigłowce odpowiadające wymogom polskiej armii? Co zadecydowało o zakupie śmigłowców Black Hawk S-70i?

(fot. LUW)

52 komentarze

 1. Wolność rynku, kupują gdzie chcą 😉

  • a to brzmi jak jakieś pretensje garbatego że mu dzieci proste porosły:D

   • A jak trąbili jak poprzednicy zamówili francuskie karakale, że polskie należy kupować. Ciemniaki ze Świdnika stali za nimi murem itd. Zagłosowali pewnie na nich, a teraz pokazali jak robi się takich w wała 😛

 2. Niech dalej głosują na tych.Amen.

 3. Znowu pisiory swoich wydymały ?????

 4. Kroplówka pyk pyk pyk

  Minister ze Świdnika i takie rzeczy? Niewiarygodne!

 5. O ile mnie pamięć nie myli to 29 stycznia 2010 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała z włosko-brytyjskim producentem śmigłowców AgustaWestland umowę sprzedaży 87,62 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik S.A. więc niech Pan poseł najpierw się zapozna z tym co jest polskim koncernem a co zagranicznym.

  • Nie wiem czy tam czasem nie utworzono oddzielnej firmy pod logo PZL żeby własnie wyrwać kontrakt z MON

 6. Od kiedy Leonardo to polski koncern ? 🙂 PZL-Świdnik to Polska (czy Włoska) firma należąca do Włochów 🙂

 7. Ja wystosowuję interpelację i pytam pana posła Michała Krawczyk gdzie był w 2010 roku kiedy jego partia czyli Platforma Obywatelska była u władzy i 87,6% udziałów w PZL-Świdnik zostało sprzedane AgustaWestland?

 8. Michałek Krawczyk niech zapyta najpierw swojego Donka po co sprzedawał państwowe przedsiębiorstwa

 9. Macie to na co zasłużyliście. Gdzie wasz gamoń Soboń ? Przed wyborami obiecywał złote góry i świetlaną przyszłość Świdnikowi, i co, ch. .. sto ? Teraz ratuje kopalnię Turów przed Czechami, a „związek” zwany dla niepoznaki solidarnością (nie wiadomo z kim, chyba tylko z rządem) dalej pudruje rzeczywistość.

Z kraju