Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przybywa ognisk ASF w naszym regionie. Żołnierze przeszukują lasy, sprawdzano też możliwości dronów

Już 54 ogniska ASF zostały wykryte na terenie województwa lubelskiego. Służby wojewody lubelskiego podjęły decyzję o intensyfikacji działań zmierzających do opanowania rozprzestrzeniającej się choroby.

W ciągu ostatniej doby na terenie województwa lubelskiego wykryte zostały kolejne cztery ogniska afrykańskiego pomoru świń. Wszystkie dotyczą małych gospodarstw, w których znajdowało się od 2 do 17 zwierząt. Znajdują się one w miejscowościach Kunki, Czartowiec i Perespa w powiecie tomaszowskim oraz Markowicze w powiecie biłgorajskim. W gospodarstwach zostały wdrożone procedury związane z likwidacją choroby. W ramach działań związanych z przeciwdziałaniem ASF żołnierze przeszukali też około 300 ha lasów na terenie powiatu kraśnickiego. W tym przypadki nie natrafiono na żadne padłe dziki.

W naszym regionie od początku roku odnotowano już 54 ogniska ASF. Najwięcej w powiecie biłgorajskim, tomaszowskim, hrubieszowskim i zamojskim, były też pojedyncze przypadki w powiecie lubartowskim. Jest to najwięcej w kraju, gdyż w pozostałych województwach wykryto łącznie 17 ognisk choroby. Dlatego też służby wojewody lubelskiego podjęły decyzję o intensyfikacji działań zmierzających do opanowania rozprzestrzeniającej się choroby.

Podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano sposoby wykorzystania do tego celu dronów. Bezzałogowe statki powietrzne mają zostać wykorzystane do lokalizowania padłych dzików. Trwają też przygotowania do przeprowadzenia odstrzału sanitarnego tych zwierząt. Jak już informowaliśmy, w całym regionie ma on objąć 5 178 sztuk tych zwierząt. Do 7 września br. przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego mają przygotować mapę województwa lubelskiego z naniesionymi informacjami na temat skupisk dzików. Na podstawie tych danych będzie tworzony algorytm, który posłuży do ustalenia kolejności odstrzałów oraz terenu poszukiwań z użyciem dronów.

(fot. lublin112)

9 komentarzy

  1. Wszystko super tylko tym arcymonkom z urzedow umknelo jedno ze dzik to zwierze wedrowne ktore jest inteligentniejsze od czlowieka Bo wie jak go uniknac a w dodatku zaden tam odstrzal nic nie da Bo nie sa wine dziki tylko ludzie dzik do obory nie wejdzie .A ta choroba byla od wiekow wiec zadna nowoscia nie jest .Dzis Na jednym terenie wystrzelamy 100 dzikow a tyle samo w nocy moze przywedrowac z innego terenu wiec sumujac jeden glupi wymysli drugi powieli a efekt jak zawsze zaden

  2. Niszczenie gospodarki ciąg dalszy.

  3. Rozumiem że zakażone zwierzę można uśmrcić ale w czyim chorym łbie narodziła się myśl aby wybijać zdrowe świnie??

  4. szwindel taki sam jak korona

  5. Ludzie zrozumcie jedno ten caly ASF to wymysł po to żeby wyniszczyc polskiego rolnika. ASF skonczy sie na granicy z niemcami tam nie bedzie ASF -u a nawet jakby byl to nikt o tym nie bedzie mówil

  6. Sodomita z Gomory

    Kowidzik, aesefik… Byznes się kręci. Kto zyska, kto straci?

  7. Ciesze się że ludzie wreszcie zaczynają ogarniać co z nami robią. Hucpa rządu żydowskiego w Polsce w pełni.

  8. Pis, macie swój pis, już ludzie covidu się nie boją atakują teraz wiruse asfu, i wściekłe osy z niemiec, a śmiejecie się z białorusi że tam propaganda, polska już jest tylko 1 poziom niżej od korei z propagandą, okupant podobnej wysokości, ale no świnie się boją ASFu, w koncu i po drzewach uciekają jak było widać. kpina, i noście maseczki jak wam wasz PAN i właściciel kazał. on nie musi ma paragraf że jemu sie niic nie stanie kpina!!!!

Z kraju