Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przybywa grobów na cmentarzu na Majdanku. Będzie rozbudowa ciągów komunikacyjnych, powstanie też kolumbarium

Na cmentarzu na Majdanku, a dokładnie w najdalszych sektorach, powstaną nowe ciągi komunikacyjne. Miasto przygotowuje się także do budowy kolumbarium.

Miasto przygotowuje się do kolejnego etapu rozbudowy infrastruktury technicznej na terenie cmentarza na Majdanku. To efekt coraz większej liczby grobów na tej największej nie tylko w Lublinie, ale w całej wschodniej Polsce nekropolii. Aby zapewnić bezproblemowe do nich dotarcie, między kwaterami powstaną ciągi komunikacyjne. Dotyczy to sektorów: S7, S8 i części S9, położonych praktycznie w najdalszej, patrząc od głównego wejścia, części cmentarza.

Jak wyjaśnia Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, będzie to drugi etap robót drogowych w tym miejscu. Dokładnie jest to kontynuacja prac rozpoczętych w poprzednich latach, po tym, jak nekropolia została powiększona o nowe obszary na pochówki. W pierwszej kolejności wykonano tam asfaltowe alejki, oświetlenie, sieć wodociągową, punkty poboru wody i zagospodarowano zieleń.

O ile w przypadku infrastruktury ogłoszony został przetarg na wykonanie prac, tak w ubiegłym tygodniu miasto zawarło już umowę dla innej inwestycji, jaka zostanie tam zlokalizowana. Mowa o wykonaniu wstępnej dokumentacji dla kolumbarium. W ostatnich latach znacząco wzrosło bowiem zainteresowanie tą formą pochówku, a tego rodzaju miejskiego obiektu brakuje na terenie cmentarza komunalnego.

Realizacja kolumbarium zostanie podzielona na kilka etapów. W tym roku, w ramach realizacji pierwszej części zadania, powinno powstać około 200 nisz urnowych.

(fot. lublin112)

12 komentarzy

 1. Nic zaskakującego, że przybywa grobów na cmentarzu na Majdanku – dzięki Bogu głównie, a i cowidowa pandemia też sie do tego dołożyła, no i choroby współistniejace…

 2. Na co stawiać te groby okropne pomniki ukurzune zaśmiecone plastikowym szajsem. 100x ładniej wyglądałby trawnik ze stokrotkami i nieduże płyty na poziomie gruntu. Albo stojące nieduże płyty. Łatwo skosić zadbać. Ano właśnie gdzie świczke wtedy se wsadzić. Albo 100 świczek podczas grobingu. Proponuję w… ?

  • NIEZŁY POMYSŁ W SUMIE, TAKI Z LETKA HAMERYKAŃSKI. ALE TO NIE PRZEJDZIE, JUŻ MÓWIĘ DLACZEGO. MAŁO KTO BY NA TYM ZAROBIŁ, WIĘC POMYSŁ DO KOSZA

  • WróbelekNieelemelek

   Za życia mieszkali jak dziady, to chociaż po śmierci spoczną w pałacach. A jak bliższa rodzina wymrze, to dalsza nie przyjedzie obrabiać grobu. Zrobić kolumbaria i ossuaria. W miejscu jednego grobu, gdzie leżą 4 ciała, można postawić ściankę kolumbarium z miejscami na ok. 12 urn.

 3. Nie ma co – przyszłościowa inwestycja.

 4. Szczyt buractwa to drogie pomniki granitowe.

 5. Kredyt weźmie burak ale pomnik ma być lepszy niż sąsiad.

 6. Myślę-,ze ciekawym pomysłem byloby to jak kazdy zamiast pomnika moglby sobie postawic wlase kolumbarium,tzn chodzi mi o swoja ściankę na tyle urn na ile osób chciałoby być pochowanym w jednym miejscu. Miejace zaoszczędzone, mniej sprzatania,mniej plastiku.Mysle ze duzo osob by skorzystało z takiej mozliwosci.Skoro wydają tysiace na pomniki i na taka forme pochowku chętni by byli…

 7. pokłosie szczepień syfem naiwnych ludzi , a to początek bo szczypawka ma działać po 2 latach od przyjęcia teraz umierają mało odporni starzy ludzie , najważniejsze nie pić alkoholu a szczególnie ze sklepu

 8. Chyba piszacy nie chodza na cmentarz, na koncu idac glowna brama po prawej lekko w glebi jest miejsce na urny. Zalosne,ale nie widzieli wczesniej,ze kolumbarium jest potrzebne. Za co oni forse biora???

Wiadomości z info112