690 680 960

Przy drogach szybkiego ruchu pojawiły się tablice informacyjne ze specjalnym ostrzeżeniem. Będzie ich więcej (zdjęcia)

W kilku miejscach w kraju, przy drogach szybkiego ruchu zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, ustawione zostały charakterystyczne tablice informacyjne z ostrzeżeniem przed wjazdem pod prąd.

Kierowco – patrz na znaki, nie łam przepisów

Często słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym, dla innych jak i samych siebie.

Nowe tablice już są

GDDKiA skorzystała z rozwiązań stosowanych w Austrii, Niemczech, Słowacji i Chorwacji. Charakterystyczne duże żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu, ustawiono już na łącznicy węzła Głogów Południe na S3, a także na węźle Świlcza na S19. Nowe tablice pojawiły się również na autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej, gdzie zaobserwowano kierowców oczekujących na odprawę i zawracających przed granicą.

Wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu

Ustawione tablice informacyjne nie są znakiem drogowym, a mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Przypomnijmy, że umieszczanie znaków drogowych reguluje tzw. „czerwona książka”, która jest rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2311 z późn. zm.).

Wkrótce kolejne tablice

W najbliższym czasie takie tablice informacyjne pojawią się między innymi na węźle Patriotów na S2 w Warszawie, na węzłach Wypędy, Paszków i Mszczonów na S8, na większości węzłów na S3 pomiędzy Szczecinem i Zieloną Górą, na obwodnicy Wałcza w ciągu S10, a także na kilku węzłach na S1 i S52 w okolicy Bielska-Białej.

(fot. GDDKiA)

11 komentarzy

  1. Znak dobry i na pewno nie zaszkodzi. No chyba, że geniusze intelektu teraz dojdą do wniosku, że skoro na innych wlotach/zjazdach takich „stopłapek” nie ma, to można jechać.

    Tutaj do poczytanie. Wszystkiemu są jednak winni rowerzyści.
    http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/megainformacja-bezpieczenstwo-uczestnikow-ruchu-drogowego.html

  2. ktoś nie widzi, że barierki z drugą jezdnią ma po prawej, to znak zauważy…
    znaki są też przy wjeździe na taką drogę.

    • Istnieje wiele rodzajów węzłów, różne układy dróg i poleganie na tym co napisałeś niekiedy nic nie mówi.

  3. Powinien byc tesz WITAJ KOHANY DONALDZIE

  4. Osobówki zdarza się że popełniają gafy no i po prostu jadą jak taran pod prąd ale ciężarówki mimo że mają nawigacje ale nie znają ulic miast i bardzo często skręca w złą uliczkę i jedzie przed siebie pod prąd gdy widzi przed sobą osobówkę która jedzie prawidłowo dopiero się orientuje ups w złą stronę pojechałem .Tu leży problem że zjazdy powinny być barierkami odgrodzone by nie było możliwości jazdy pod prąd bo prędzej czy później obcy kierowca i tak nie pomyśli i wjedzie pod prąd.

    • to ogrodź barierkami zjazd w taki sposób, by był przejezdny tylko w jedną stronę dla każdego typu samochodu… geniuszu

      • Czytaj ze zrozumieniem nie pisałem żeby grupować pojazdy bo to nie realne jest ale chodziło mi aby odgrodzić barierkami zjazd od wjazdu bo często tak jest że wjazd i zjazd łączą się jak ostatnio było na stop cham ciężarówką nie spojrzał że zaczyna wjeżdżać pod prąd i wjechał na zjazd .

  5. Tak, są, zauważyłem ale… no właśnie ale… są po złej stronie drogi bo jadący po prąd wybiera prawy pas względem swojego kierunku, więc te tablice powinny być przy osi jezdni a nie przy krawędzi; poza tym powinny być ustawione nieco dalej względem pasa włączenia, tak, żeby ktoś, kto jednak zdecyduje się na ostry skręt w lewo pod prąd , miał szansę je dostrzec.

Kursy walut

  • USD 4.3518zł -0.51%
  • GBP 5.3364zł -0.1%
  • EUR 4.6856zł -0.12%
  • CHF 4.75zł -0.26%

Polub nas