Przez całą dobę 50 km/h, pierwszeństwo dla pieszych i odpowiednie odstępy. Zmieniają się przepisy

W przyszłym tygodniu wejdą w życie nowe przepisy prawa o ruchu drogowym. Celem wprowadzonych zmian ma być zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Ujednolicona zostanie również dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym, do tego dochodzi obowiązek zachowanie minimalnego odstępu między pojazdami na drogach szybkiego ruchu.

Od najbliższego wtorku, 1 czerwca, zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Większość zapisów wprowadzono, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych. Najważniejszą zmianą jest to, że piesi wchodząc na przejście dla pieszych, będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami. Nie dotyczy to jedynie tramwaju, gdzie pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko w sytuacjach, kiedy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

Kierowcy pojazdów zbliżając się do przejścia, będą mieli obowiązek obserwacji już nie tylko przejścia dla pieszych, lecz również jego okolicy. Chodzi o to, aby widząc zbliżające się do przejścia osoby, kierowca miał możliwość zapewnienia pieszym bezpiecznego pokonania jezdni. W przepisach ujęto, iż kierowca ma zachować szczególną ostrożność, oraz „zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”.

Należy jednak podkreślić, że nowe regulacje nie zwalniają osób pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. Dotyczy to zarówno wchodzenia na jezdnię, przechodzenia przez nią, jak też korzystania z przejścia dla pieszych na torowisku. Tak jak dotychczas, pieszy nie będzie mógł wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Do tego przechodząc przez jezdnię nie będzie można korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego. W tym przypadku nie chodzi o zakaz rozmowy przez telefon, lecz używanie urządzenia w sposób, który powoduje ograniczenie możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym. Obecnie jest tak, że w godzinach od 5:00 do 23:00 obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, zaś od 23:00 do 5:00 limit prędkości jest podniesiony o 10 km/h i wynosi 60 km/h. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym istnieje taki podział, więc postanowiono go zlikwidować. Od wtorku przez całą dobę będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Z kolei kierowcy poruszający się drogami szybkiego ruchu, czyli ekspresowymi i autostradami, będą mieli obowiązek zachowania minimalnego odstępu od poprzedzającego go, na tym samym pasie ruchu, pojazdu. Odstęp ten został wyrażony w metrach i określono go jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Najprościej mówiąc, jeżeli kierowca porusza się z prędkością 100 km/h, zobowiązany jest zachować odstęp nie mniejszy niż 50 m. Jeżeli prędkość wynosi 120 km/h, minimalny odstęp ma wynosić 60 m. Przy czym należy pamiętać, że zasada ta nie obowiązuje podczas wyprzedzania.

(fot. pixabay.com)

84 komentarze

 1. Lelum polelum PiSowskiego aparatu władzy, bo tak właściwie to nic nowego nie wprowadza, piesi i tak mieli pierszeństwo. Ci co to wymyślali lepiej niech wrócą na kurs PJ zamiast wosić swoje tyłki limuzynami za pieniądze podatników.
  Chcą wmówić ludziom, że to oni stworzyli właśnie coś, a to coś było stworzone już dawno temu. Niedługo może jeszcze powiedzą, że wynaleźli koło…

  • Najpierw to Ty wróć do szkoły i naucz się ortografii. Dobrze, że ludzie tacy jak Ty nie są przy władzy, dopiero by był analfabetyzm w Polsce. Mądrala bez szkoły! Do krytyki pierwszy w kolejce, a do pracy i zrobienia czegoś ze swoim życiem ostatni.

   Jak już taki mądrala jesteś, to powinieneś wiedzieć, że pieszy miał pierwszeństwo przed pojazdem, z chwilą wejścia na przejście. I gdybyś znał ten przepis, to wiedział byś jak wiele się zmieniło teraz. Pieszy dochodząc do przejścia ma już pierwszeństwo.

   PS. Wynaleziono coś takiego jak słownik ortograficzny. Powinieneś częściej tam zaglądać. To taka gruba książka z polskimi słowami. Dowiesz się z niej, że nie pisze się „wosić” tylko „wozić”. Może odkryłeś nie dawno zalety koła i za bardzo się tym podjarałeś.

 2. No to trza montować stalowy zderzak z orurowaniem co by maskę i lampy nie poniszczyły lemingi

 3. Prędzej należałoby zrobić porządek z plagą pijaków za kierownicą i rajdofffcufff

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska