690 680 960

Przemarsz Mikołajów, zwiedzanie krypt i bicie rekordu. Przez Lublin przejdzie orszak św. Mikołaja

Po raz drugi ulicami Lublina przejdzie orszak św. Mikołaja. Oprócz tego, będzie wiele dodatkowych atrakcji.

W sobotę 5 grudnia, w samo południe, z placu przed lubelskiej archikatedry wyruszy orszak św. Mikołaja. Zorganizowany zostanie przez Parafię św. Mikołaja w Lublinie oraz Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w ramach uroczystości odpustowych w parafii na Czwartku. Jak zachęcają organizatorzy, każdy chętny będzie mógł się do niego dołączyć, warto też przebrać się w strój Mikołaja. Uczestnicy przejdą ulicami Lubartowską, Czwartek i Szkolną pod kościół na Czwartku.

Z kolei już dzień wcześniej, rozpoczną się uroczystości odpustowe w parafii. Oprócz orszaku, zaplanowano publiczne udostępnienie do zwiedzania krypt kościelnych, zaprezentowane zostaną również nowo odkryte i odrestaurowane freski i detale w kościele. Św. Mikołaj, który będzie w stroju biskupim, wybierze się również do dzieci przebywających w szpitalu. Oczywiście zabierze ze sobą prezenty, które zostaną przekazane małym pacjentom.

Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zorganizuje także charytatywne ważenie figurki św. Mikołaja. Na wadze zostanie ustawiona ważąca około 10 kg figura, do niej będą dokładane monety, by osiągnąć jak największy ciężar. Będzie też loteria z nagrodami. – Orszakowi będzie towarzyszyć wiele atrakcji. Przemarsz poprowadzą ułani i orkiestra dęta. Podczas orszaku ustanowimy rekord ilości osób przebranych za prawdziwego św. Mikołaja. Na Wzgórzu Czwartek, gdzie dotrze kolumna orszakowa, oficjalnie zważymy św. Mikołaja. Wszyscy obecni otrzymają drobne prezenty od św. Mikołaja – mówi ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie.

Dzień później, gdyż odpust potrwa do niedzieli, odbędzie się uroczyste wprowadzenie relikwii św. Mikołaja, które dotrą do Lublina z grobowca świętego. Organizatorzy chcą również wszystkim uczestnikom odpustu pokazać, że św. Mikołaj jest postrzegany jako opiekun dzieci i młodzieży. Jednocześnie zależy im na promowaniu dobrego wychowania. -Celem organizacji Orszaku św. Mikołaja jest promocja misji dobrego wychowania młodego pokolenia. Św. Mikołaj, biskup Mirry jest patronem dzieci i młodzieży. Przez wieki postrzegany był jako orędownik i pośrednik w sprawach tego typu – dodaje ks. Piotr Kawałko.

(fot. materiały organizatorów)
2015-11-28 08:00:06

3 komentarze

  1. Spoko, mnie się podoba 🙂

  2. hou hou hou

  3. I tak powinien wyglądać św. Mikołaja a nie jakiś amerykański św. Pajac.
    Poczytajcie sobie – św. Mikołaj biskup Miry.

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin