690 680 960

Na przejściu dla pieszych na ul. Mickiewicza pojawiło się oświetlenie w jezdni

Na początku tego tygodnia na przejściu dla pieszych na ul. Mickiewicza pojawiło się specjalne oświetlenie w jezdni. To kolejny element, który pojawi się wkrótce na pozostałych przejściach dla pieszych wytypowanych w ramach rozbudowy „systemu bezpiecznych przejść”.

Pod koniec 2015 roku w Lublinie, na wybranych przejściach dla pieszych rozpoczął się montaż aktywnego oświetlenia. Rozwiązanie to ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. W rejonie wytypowanych przejść pojawiły się charakterystyczne, żółte słupy oświetleniowe i detektory ruchu pieszego. W momencie kiedy pieszy zbliża się do przejścia, światło rzucane na pasy rozjaśnia się. Kiedy detektory nie wykrywają w pobliżu pieszych, światło zmienia swoje natężenie i jest ciemniejsze.

W rejonie przejścia dla pieszych na ul. Mickiewicza, przy szkole podstawowej, na początku tygodnia pojawiły się w jezdni tzw. „kocie oczka”. Łącznie jest ich osiem, po cztery na pasie ruchu i pulsują one jednostajnie bez względu na to, czy w rejonie przejścia jest pieszy, czy tez go nie ma. Obserwując kierowców, już teraz widać, że zwalniają oni w obrębie pasów.

– Bardzo zależy nam na poprawie bezpieczeństwa pieszych, szczególnie tych najmłodszych. Nieprzypadkowo więc do projektu pilotażowego wybraliśmy przejścia znajdujące się przy szkołach podstawowych, ale też przy uczelni wyższej. Bardzo liczymy na to rozwiązanie, wierzymy że się sprawdzi i wyraźnie zredukuje liczbę zdarzeń z udziałem pieszych w naszym mieście. Dlatego też od razu myślimy o rozszerzeniu tego projektu na kolejne przejścia. W związku z tym wytypowaliśmy kolejnych pięćdziesiąt lokalizacji, głównie przy obiektach oświatowych – mówił w listopadzie 2015 r. Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przejścia wytypowane w ramach rozbudowy „systemu bezpiecznych przejść” to: ul. Mickiewicza przy VI LO, ul. Zdrowa przy ZS nr 9, ul. Jagiełły przy SP nr 52, ul. Pogodna przy VII LO, ul. Pogodna przy Gimnazjum nr 4, ul. Elektryczna przy Gimnazjum nr 15, ul. Kasprowicza przy SP nr 48, ul. Długa przy ZSE, ul. Zemborzycka przy ZST, ul. Krężnicka przy SP nr 39, ul. Krężnicka w rejonie kościoła, ul. Krochmalna przy ZS nr 6, ul. Sowińskiego w rejonie przystanku między ul. Radziszewskiego a ul. Głęboką, ul. Akademicka, ul. Mościckiego przy Szkole Muzycznej, ul. Lwowska przy Gimnazjum nr 2, ul. Magnoliowa w rejonie CEZ, ul. Hiacyntowa, przy SP nr 4, ul. Związkowa przy WSPiA, ul. Elsnera przy ZS nr 5, ul. Skrzypcowa przy Gimnazjum nr 5, ul. Kosmowskiej przy SP nr 34, ul. Gospodarcza przy SP nr 27, ul. Kalinowszczyzna przy SP nr 10, ul. Zbożowa w rejonie kościoła, al. Warszawska w rejonie skansenu, ul. Wojciechowska przy ZSE, ul. Struga przy IX LO, ul. Balladyny przy SP nr 3, ul. Krasińskiego przy Gimnazjum nr 7, ul. Wajdeloty przy SP nr 29, ul. Zana w rejonie Gimnazjum nr 10, ul. Radości w rejonie SP nr 28, ul. Bursztynowa przy SP nr 51, ul. Rzeckiego przy ZS nr 5, ul. Bronowicka przy ZS nr 4, ul. Łęczyńska w rejonie ZS nr 2, ul. Ogrodowa przy II LO, Al. Racławickie przy I LO, Al. Racławickie przy UM, ul. Biernackiego przy szpitalu, ul. Chodźki w rejonie szpitala, ul. Lotnicza w rejonie przychodni, al. Witosa (przejście w rejonie Galerii Lubelskiej), ul. Krężnicka (przy ul. Cienistej), ul. Janowska (przy ul. Lipskiej), ul. Kunickiego (między ul. Zemborzycką a ul. Głuską), ul. Nowy Świat (w rejonie posesji nr 19), ul. Zamojska (przy ul. Rusałka), ul. Zamojska (przy ul. Miłej), ul. Bernardyńska (przy ul. Żmigród), ul. Rusałka w rejonie sklepów.

DSC01315

DSC01311

DSC01307

DSC01302

2017-04-13 00:02:18
(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. Bardziej jest potrzebne porządne oświetlenie z góry tu jak i na nadbystrzyckiej, a nie takie zabawki.

 2. Zwalniają bo to dla nich nowość. Jak tylko zorientują się, że nie trzeba zwalniać, bo kół im nie urwie to wszystko wróci do niechlubnej normy. Dla niektórych kierowców nawet szlabany to za mało…

  • Stu dwunasty niedorzecznik

   Noo, pisząca (cy), SMS’a w czasie jazdy też pewnie nie zauważy, moooże rozmawiający (ca) przez telefon, ale… będą to odosobnione przypadki.
   Najlepiej by było jakby cały przechodzący przez jezdnię świecił światłem pulsującym w rytm serca, albo słyszanej w słuchawkach muzy.

  • może być jeszcze gorzej jak sie przyzwyczają do takich przejść, to potem jak się nie zaświecą lampki to nie zareagują na pieszego, więc może być jak po wprowadzeniu obowiązku noszenia kamizelek odblaskowych poza terenem zabudowanym

 3. Wszystko fajnie, tylko na tego Witosa to ja bym chyba wszystkie przejścia tak oświetliła, i to podwójnie.

 4. Potrzebne tam jak umarłemu kadzidło.
  Może na przejściu przez Kunickiego przy Reja, albo przy Kraszewskiego by coś takiego lepiej było postawić?

 5. Pomysł dobry tylko że np. przy szkole 51 na Bursztynowej , zresztą na całej tej ulicy i tak nie da się jechać szybciej niż 20 km/godz, bo to raczej tor przeszkód wszelkiego rodzaju, od zapadniętych lub wystających studzienek przez wszelkiego rodzaju dziury, ubytki, garby, progi zwalniające, połączenia kostki z asfaltem na różnym poziomie itd.

 6. na Lotniczej przy szkole też wczoraj „mrugało” owe oświetlenie i przez moment z daleka myślałem że to pomoc drogową zabiera jakieś auto przy użyciu „platformy” 🙂

Kursy walut

 • USD 4.4074zł -0.57%
 • GBP 5.3351zł 0.26%
 • EUR 4.7402zł -0.16%
 • CHF 4.8004zł 0.31%

Polub nas