Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości co do prawidłowości przyznawania wsparcia finansowego. Powiadomiono prokuraturę

Do Prokuratury Okręgowej w Lublinie złożone zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o konkurs przeprowadzony przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości. Na niektórych dokumentach widnieje bowiem różnica w czasie składania wniosku.

W poniedziałek reprezentujący grupę lubelskich przedsiębiorców adwokat Karol Peret złożył w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o nabory do konkursu o unijne wsparcie dla małych firm, które zostały poszkodowane w wyniku epidemii koronawirusa. Pierwszy nabór został unieważniony przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości, co wywołało protesty tych, którym wnioski udało się złożyć. Zastrzeżenia są również co do drugiego naboru, jak twierdzi mecenas, posiada dowody na to, iż przyjmowanie wniosków ruszyło zanim nabór oficjalnie się rozpoczął. W związku z tym Karol Peret złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów naboru, czyli Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości.

Pierwszy nabór wniosków przeprowadzony został 16 lipca. Wielu przedsiębiorców skarżyło się, że nie mogło się zalogować do systemu a tym samym złożyć wniosku. Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości Elżbieta Kędzierska tłumaczyła później, że wpłynęło ponad tysiąc maili z informacjami, iż system nie działa. Do tego dochodziły informacje o awarii. Z kolei Andrzej Sadłowski, Dyrektor Departamentu Cyfryzacji i Usług IT dodał, że część przedsiębiorców, którzy mają liczny personel, wykonywało połączenia z wielu komputerów po to, aby zwielokrotnić swoje szanse zalogowania się do systemu. Do tego wykryto działania związane z wykorzystaniem automatów, które destabilizowały działania systemu. Dlatego urzędnicy uznali, że z powodu braku równych szans, konkurs zostanie powtórzony na nowych zasadach.

Część przedsiębiorców zaczęło protestować, gdyż jak wyjaśniali, udało im się złożyć wnioski, więc o żadnej awarii nie może być mowy. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości przeprowadziła jednak nowy nabór. Po jego zakończeniu również zaczęły się pojawiać wątpliwości co do poprawności działania systemu. Jak wyjaśniał adwokat Karol Peret, niektóre osoby złożyły wnioski, zanim nabór się oficjalnie rozpoczął. Wskazuje na to godzina umieszczona na potwierdzeniu złożenia dokumentu. Urzędnicy twierdzą zaś, że owszem otrzymali tego typu sygnały, jednak po sprawdzeniu okazało się, że system działał prawidłowo i nie ma podstaw do unieważniania naboru. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10:00, zaś znajdująca się na niektórych potwierdzeniach godzina 9:59 związana ma być z rozbieżnością w pracy serwerów, jednak w żaden sposób nie wpłynęło na przebieg konkursu.

Przedsiębiorców to nie przekonuje i chcą, aby prokuratura zbadała tą sprawę. Dodatkowo odpis zawiadomienia wysłano do Ministerstwa Sprawiedliwości, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz do Najwyższej Izby Kontroli. Jak nam wyjaśniano, różnica w czasie ma fundamentalne znaczenie, gdyż jedynym kryterium przyznawania środków było „kto pierwszy, ten lepszy”. A według informacji Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, przeznaczone na wsparcie środki w wysokości 74 mln zł zostały rozdysponowane w cztery sekundy od rozpoczęcia naboru.

(fot. lublin112)

32 komentarze

 1. A unia skąd ma pieniądze, panie lub pani xyz ?
  Co do tematu, biedni ci przedsiębiorcy, stać ich na adwokata, który bynajmniej nie wziął za sprawę 2 tysięcy PLN. Same cwaniaczki co to faktury z opóźnieniem dwumiesięcznym wystawili aby tylko był spadek dochodów.

  • Chciałbym by moje posty były widoczne

   No tak, bo klepnąć się po 50 zł na adwokata to taka niewyobrażalna suma pieniędzy, że absolutnie żadna grupa społeczna nie będzie w stanie się zorganizować i wspólnie zebrać tę kwotę.
   Zazwyczaj, mecenas pobiera niewielką kwotę za samo reprezentowanie klienta, a zarabia na % od wygranej sumy.

   • Chciałbym by moje posty były widoczne

    W moim przypadku, mecenas który reprezentował moje interesy przy odzyskiwaniu długu wziął 6000 zł + 8% od sumy (200tys.).

 2. @ag – jeśli masz podejrzenia to wal do prokuratury ze zgłoszeniem (lub co najmniej do US) na tych, którzy kombinowali, a nie rzucasz puste oskarżenia.A tak wogóle, to w tej sprawie pierwszy podejrzany jest LAWP. Dlaczego dopero po konkursie okazało się, że dwa serwery służące do przyjmowania wniosków ustawione mają inne czasy? Dlaczego dopuszczona była taka możliwość, że wniosek wysłany o 9:59:59 został przyjęty mimo, że przyjmowanie miało się rozpocząć o 10:00:00 ???????

 3. Mondrych to aż miło poczytać.

 4. Jedni składali wniosek sami inni poprosili księgową i za płacili za usługę 700 zł/1000zł. Za wniosek.

 5. Mam to samo inna sekunda u mnie inna przy naborze, wiadomo że nie wszystko jest Ok, warto sprawdzić, ja uważam, że powinno to być na innej zasadzie, pierwszeństwo powinny mieć firmy, które Pan minister zamknął w czasie epidemi. Od razu napiszę, że mam firmę związaną z branżą elektryczną, mimo to uważam, że ja mogę nie dostać, ale im się należy, przecież mieli zakaz więc pinosili straty a jakie straty ponieśli Panowie adwokaci czy biura rachunkowe przecież pracowali.

 6. Chciałbym by moje posty były widoczne

  Państwo Polskie 600mld $ PKB, Activision Blizzard przychód za 2019r 6,5mld $.

  Państwo Polskie – jednoczesna próba zalogowania się 50 tysięcy kont – awaria, WINA LUDZI ŻE SIĘ PRÓBUJĄ ZALOGOWAĆ Z RÓŻNYCH KOMPUTERÓW.
  Activision Blizzard – jednocześnie aktywnych, zalogowanych w grze (w gigantycznym świecie potrzebującym znacznie lepszych serwerów niż ankieta na gov.pl) 12 MILIONÓW ludzi. Działa bez problemu.

  • Syrena 105 oraz Lamborghini Aventador to są dwa samochody… 😛

   Podobne jak serwery LAWP-u i Blizzard’a.

   Nie siej fermentu 😀

   • Chciałbym by moje posty były widoczne

    Z tym, że w tym zestawieniu analogicznie Syrena 105 ma 100x mniejszy budżet, a robi lepsze auta niż Lamborghini. Z tym, że wiemy, że tak nie jest.

    • Tak przy okazji… serwery usługi wspomnianego Blizzarda też miewają „zwiechy”, wystarczy zerknąć na downdetector. Taka ilość zapytań do serwera w krótkim okresie czasu musi sprawić kłopoty każdemu usługodawcy 😉

     Ale uruchamianie procedury przyjmowania wniosków w formule takiej jak za pierwszym razem wręcz aż prosiło się o kłopoty… Bądź co bądź przypominało o atak DDoS na własne życzenie LAWPu 😀

Wiadomości z info112