Przedsiębiorcy przekazali kierownikowi banku łapówkę. Wszystko obserwowali lubelscy agenci CBA

Na gorącym uczynku zatrzymano trzy osoby pod zarzutem łapownictwa w jednym z banków, czwarta wpadła niebawem później. Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Agenci lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego ustalili, że w centrali jednego z banków może dochodzić do przekazywania korzyści majątkowych w zamian za zlecenia. Podjęte zostały w tej sprawie czynności, które skutkowały przeprowadzeniem na terenie Warszawy działań i zatrzymaniem czterech osób.

Jest to Kierownik Zespołu Restrukturyzacji i Windykacji Biura Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi w banku, oraz trzech przedsiębiorców realizujących usługi na rzecz banku, którzy zajmowali się obrotem nieruchomościami. Trzy z nich wpadły na gorącym uczynku. Funkcjonariusze przeszukali też miejsca pracy i mieszkania zatrzymanych osób, zabezpieczając dokumenty i sprzęt komputerowy.

Jak wyjaśnia Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w zamian za korzyści majątkowe przedsiębiorcy otrzymywali od banku zlecenia w zakresie wsparcia procesu dobrowolnej sprzedaży nieruchomości dłużników banku. Procedura ta polega na zbywaniu nieruchomości będących zabezpieczaniem kredytów dłużników nieregulujących swoich zobowiązań lub zagrożonych tego typu sankcją. W zamian za dobrowolne zbycie nieruchomości dłużnik może uzyskać umorzenie części zadłużenia.

Ustalenia śledczych wskazują, że część zleceń rozliczano na podstawie fikcyjnych faktur. Takie działanie powodowało nienależne zapłaty za usługi, a tym samym działanie na szkodę banku. Ujawniona dotychczas kwota korzyści majątkowej to co najmniej 50 tys. złotych. Sprawą zajmuje się już Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

2 komentarze

 1. tak trzymać, w naszym kraju jest roboty na lata…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9573zł 1.16%
  • GBP 4.9536zł 0.71%
  • EUR 4.4347zł 1.11%
  • CHF 4.119zł 1.37%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online