Przedsiębiorcy przekazali kierownikowi banku łapówkę. Wszystko obserwowali lubelscy agenci CBA

Na gorącym uczynku zatrzymano trzy osoby pod zarzutem łapownictwa w jednym z banków, czwarta wpadła niebawem później. Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Agenci lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego ustalili, że w centrali jednego z banków może dochodzić do przekazywania korzyści majątkowych w zamian za zlecenia. Podjęte zostały w tej sprawie czynności, które skutkowały przeprowadzeniem na terenie Warszawy działań i zatrzymaniem czterech osób.

Jest to Kierownik Zespołu Restrukturyzacji i Windykacji Biura Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi w banku, oraz trzech przedsiębiorców realizujących usługi na rzecz banku, którzy zajmowali się obrotem nieruchomościami. Trzy z nich wpadły na gorącym uczynku. Funkcjonariusze przeszukali też miejsca pracy i mieszkania zatrzymanych osób, zabezpieczając dokumenty i sprzęt komputerowy.

Jak wyjaśnia Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w zamian za korzyści majątkowe przedsiębiorcy otrzymywali od banku zlecenia w zakresie wsparcia procesu dobrowolnej sprzedaży nieruchomości dłużników banku. Procedura ta polega na zbywaniu nieruchomości będących zabezpieczaniem kredytów dłużników nieregulujących swoich zobowiązań lub zagrożonych tego typu sankcją. W zamian za dobrowolne zbycie nieruchomości dłużnik może uzyskać umorzenie części zadłużenia.

Ustalenia śledczych wskazują, że część zleceń rozliczano na podstawie fikcyjnych faktur. Takie działanie powodowało nienależne zapłaty za usługi, a tym samym działanie na szkodę banku. Ujawniona dotychczas kwota korzyści majątkowej to co najmniej 50 tys. złotych. Sprawą zajmuje się już Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Zobacz również

2 komentarze

 1. tak trzymać, w naszym kraju jest roboty na lata…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8706zł -0.57%
  • GBP 5.0472zł 0.04%
  • EUR 4.5869zł 0.01%
  • CHF 4.2802zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach