Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przedsiębiorcy przekazali kierownikowi banku łapówkę. Wszystko obserwowali lubelscy agenci CBA

Na gorącym uczynku zatrzymano trzy osoby pod zarzutem łapownictwa w jednym z banków, czwarta wpadła niebawem później. Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Agenci lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego ustalili, że w centrali jednego z banków może dochodzić do przekazywania korzyści majątkowych w zamian za zlecenia. Podjęte zostały w tej sprawie czynności, które skutkowały przeprowadzeniem na terenie Warszawy działań i zatrzymaniem czterech osób.

Jest to Kierownik Zespołu Restrukturyzacji i Windykacji Biura Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi w banku, oraz trzech przedsiębiorców realizujących usługi na rzecz banku, którzy zajmowali się obrotem nieruchomościami. Trzy z nich wpadły na gorącym uczynku. Funkcjonariusze przeszukali też miejsca pracy i mieszkania zatrzymanych osób, zabezpieczając dokumenty i sprzęt komputerowy.

Jak wyjaśnia Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w zamian za korzyści majątkowe przedsiębiorcy otrzymywali od banku zlecenia w zakresie wsparcia procesu dobrowolnej sprzedaży nieruchomości dłużników banku. Procedura ta polega na zbywaniu nieruchomości będących zabezpieczaniem kredytów dłużników nieregulujących swoich zobowiązań lub zagrożonych tego typu sankcją. W zamian za dobrowolne zbycie nieruchomości dłużnik może uzyskać umorzenie części zadłużenia.

Ustalenia śledczych wskazują, że część zleceń rozliczano na podstawie fikcyjnych faktur. Takie działanie powodowało nienależne zapłaty za usługi, a tym samym działanie na szkodę banku. Ujawniona dotychczas kwota korzyści majątkowej to co najmniej 50 tys. złotych. Sprawą zajmuje się już Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

2 komentarze

  1. tak trzymać, w naszym kraju jest roboty na lata…