690 680 960

Przed nami gorąca, ale lokalnie burzowa niedziela. Miejscami ulewy i grad

W niedzielę w regionie możliwe są burze. Prognozy wskazują, że najwięcej burz wystąpi dziś na Roztoczu. Główna koncentracja burzowa oczekiwana jest praktycznie we wszystkich powiatach na południu i częściowo centrum woj. lubelskiego.

Miniona doba przyniosła krótkie ochłodzenie. Praktycznie w całym kraju zalegało już powietrze polarno morskie. Jedynie na krańcach wschodnich zaznaczał się pofalowany front atmosferyczny. W zasięgu frontu występowało powietrze zwrotnikowe.

W drugiej części nocy, w powiatach przygranicznych pojawiły się słabe i umiarkowane burze. Niedziela przyniesie następne zjawiska burzowe. Główna aktywność burzowa będzie koncentrować się na południu regionu. Zwłaszcza w drugiej części dnia. Temperatura wyniesie dziś od 26°C do 29°C. Najchłodniej na zachodzie regionu, natomiast najcieplej w powiatach przygranicznych z Ukrainą i Białorusią, gdzie możemy otrzeć się o dzień upalny.

Dziś na wschodzie kraju utrzyma się pofalowany front atmosferyczny rozdzielający zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Po wschodniej stronie frontu będzie to masa zwrotnikowa, natomiast po zachodniej nieco chłodniejsza polarno morska. Wieczorem nad południowo-zachodnią część Polski wkroczy niewielki niż, który spowoduje napływ powietrza zwrotnikowego nad przeważający obszar kraju.

Prognozowana jest umiarkowana/duża niestabilność powietrza. Masa charakteryzować ma się dużą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza, co sprzyjać ma nawalnym opadom deszczu. Niewykluczone, że pojawią się pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe wędrujące stopniowo ze wschodu na zachód, północny-zachód.

Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, powodując duże akumulację opadów i podtopienia. Przepływ mas powietrza na poziomie sterującym będzie słaby, zatem na ogół będą to słabo zorganizowane burze. Jednak o wysokiej aktywności elektrycznej oraz intensywnych opadach. Podczas burz możliwe opady gradu do 1-4 cm i konwekcyjne porywy wiatru do 70-90 km/h.

Pierwsze burze mogą pojawić się już około południa. Jednak szczytowa aktywność burzowa przypadnie na przedział godzinowy od 15 do 20. Miejscami burze utrzymają się jeszcze w pierwszej części nocy. Prognozy wskazują, że najwięcej burz wystąpi dziś na Roztoczu. Główna koncentracja burzowa oczekiwana jest praktycznie we wszystkich powiatach na południu i częściowo centrum woj. lubelskiego. Nie można jednak wykluczyć, że burze wystąpią też w powiatach na północy regionu, ale powinno być ich dużo mniej niż na obszarach wymienionych wcześniej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz o znacznym natężeniu ocenia się na 90%. Będą one jednak mniej intensywne niż piątkowe, pojawią się też na mniejszym obszarze.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

2 komentarze

  1. Albo piłka albo polityka ! Jeżeli piłka wjedzie kolorowym samochodzikiem zmieniam program !

  2. Burze takie same jak wczoraj? 😀

Kursy walut

  • USD 4.3634zł -0.14%
  • GBP 5.3183zł -0.53%
  • EUR 4.6091zł -0.57%
  • CHF 4.7869zł -0.34%

Polub nas