Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce. Przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu

W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała na terenie Polski 9 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

W czwartek Mariusz Kamiński Minister Koordynator Służb Specjalnych Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Wobec sześciu z nich sąd zastosował areszt tymczasowy. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych wczoraj nadal trwają czynności prokuratorskie.

Materiał dowodowy wskazuje, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych. Do jej zadań należało m. in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy.

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy.

– Informacje zgromadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pokazują, że grupie zlecano także działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz atakowania polityki Rządu RP wobec Ukrainy. ABW jest w posiadaniu dowodów, że podejrzani byli na bieżąco wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne. W ramach działań wywiadowczych członkowie grupy otrzymywali systematycznie wypłaty za realizowane zadania – poinformował Mariusz Kamiński Minister Koordynator Służb Specjalnych Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Sprawa jest dynamiczna i cały czas rozwojowa. Służby na czele z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego ciągle prowadzą intensywne czynności. O ich efektach opinia publiczna zostanie poinformowana w odpowiednim terminie – przekazał minister.

(fot. ABW\źródło ABW)

42 komentarze

 1. A teraz ABW powinno wpaść na portal Lublin112 i wyłapać albo przynajmniej monitorować tych wszystkich zwolenników roSSji co wrzucają dezinformacje w komentarzach
  Zresztą sam administrator powinien zgłosić sprawę o podejrzanej aktywności na rzecz ruskich w dziale komentarzy

 2. przypomnę dawne staropolskie przysłowie: „martwy kacap to dobry kacap”

 3. A mogli by na granicy brać od każdego numer telefonu i sprawdzać pegasusem ale oni wola opozycję inwigilować

 4. Wszystkich co nie mają na pejsbuku w awatarze żòlto niebiesko-;obserwować,a najlepiej aresztować

 5. Tak masz rację do lochu ich. Niebiesko żółte nasze barwy narodowe. Polszcza nie zagranica.

 6. Polska będzie bezpieczna jak PiS odejdzie od władzy.

  • Polska by była o wiele bardziej bogatsza i normalna gdyby pogonić tych pełowskich komuchów z kraju.

   • Tak się składa, że dorobek Polaków i dobre zarządzanie państwem przez PO zostało zaprzepaszczone przez populizm i niekompetencję PiS-u. No i setki milionów wyprowadzone do kieszeni PiS-owskich oligarchów.

    • wszystko sprzedali nawet kolejkę na kasprowy

    • literka w telewizji P zamist N

     A kto z tej bandy pomylonych dobrze zarządzał ten z reklamówką od bieronki czy ten od … z tą polską wschodnią bo dla zwykłych Polaków to tylko niewidzialne guziki szukali.

 7. Zakładam się że w Polsce jest 10 razy więcej wUkraińskiej agentury niż ruskiej

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo