Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Projekt kolejnego odcinka ekspresówki zakończony. Teraz czas na podpis wojewody

Tylko podpisu wojewody brakuje do rozpoczęcia budowy odcinka drogi ekspresowej S12 między Piaskami a Dorohuczą. Zgodnie z umową, trasa o długości 10 km ma być gotowa w maju 2027 roku.

Do wojewody lubelskiego skierowany został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla kolejnego odcinka drogi ekspresowej w naszym regionie. Chodzi o fragment trasy S12 od końca obwodnicy Piask do Dorohuczy. W maju ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą, którym jest spółka Intercor.

Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj, więc firma w pierwszej kolejności musiała przygotować projekt drogi. Teraz dokumentacja trafiła do wojewody. Kiedy ten wyda decyzję ZRID, wówczas będzie mogła rozpocząć się budowa.

W ramach zadania powstanie blisko 10-kilometrów dwujezdniowej trasy z dwoma pasami w obu kierunkach, a także drogi do obsługi ruchu lokalnego, ekrany akustyczne, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowanych jest m.in. sześć wiaduktów, most oraz siedem przejść dla zwierząt.

Ekspresówka będzie biegła nowym śladem. Zacznie się na istniejącym węźle Piaski Wschód, który zostanie rozbudowany jednak w ramach innej inwestycji, a dokładnie budowy drogi S17 Piaski – Łopiennik. Trasa początkowo przebiegać będzie po północnej stronie obecnej drogi krajowej, następnie przetnie ją i od południa ominie Biskupice. Koniec odcinka planowany jest na wysokości Pełczyna, gdzie kierowcy zjadą drogą powiatową na obecną drogę.

Wiadomo już, że tego typu organizacja ruchu ma obowiązywać dłuższy czas, a tym samym powstanie tam tzw. wąskie gardło. Wszystko z powodu natrafienia badań geologicznych na podziemne składowisko odpadów przemysłowych w rejonie planowanego węzła Dorohucza. Tym samym z realizacji został wyłączony fragment o długości ok. 5,7 km.

GDDKiA postanowiła w związku z tym zmienić przebieg trasy między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe Drugie, co wiąże się z opracowaniem nowego wariantu i uzyskaniem decyzji środowiskowej. A to trochę potrwa. Obecnie prowadzone są prace dokumentacyjne.

20 komentarzy

  1. 8 lat nie potrafili wbić łopaty żeby zrobić drogę do najbardziej pisowskiej wioski tj. Lubartowa to i tutaj długo trzeba będzie poczekać

Dodaj komentarz