Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Prognoza pogoda na weekend. Na termometrach nawet 15 °C, potem większe ochłodzenie

W weekend należy spodziewać się chwilowego ocieplenia oraz lokalnie opadów deszczu. W niedzielę na termometrach zobaczymy nawet 15 °C, początek kolejnego tygodnia przyniesie niestety ochłodzenie.

Po wtorkowym załamaniu pogody, gdy w regionie padał deszcz ze śniegiem i śnieg oraz krupa lodowa, ale także wystąpiły burze, nadeszła stabilizacja pogody. W środę przejściowo znaleźliśmy się pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich, który przyniósł poprawę pogody. Nocami i nad ranem występowały przymrozki. Jednak już w nocy ze środy na czwartek dotarł do nas układ frontów atmosferycznych, który przyniósł opady deszczu. Pojawiło się nieco rozpogodzeń po przejściu strefy frontowej w drugiej części dnia.

W piątek nie brakowało jednak chmur, które skutecznie utrudniały ogrzewanie przyziemnej warstwy troposfery, dlatego pomimo napływu stosunkowo ciepłego powietrza pochodzenia polarna-morskiego nie zobaczyliśmy więcej niż 10 °C na termometrach w cieniu. Dzisiaj pozostaniemy jeszcze pod wpływem słabnącego wyżu o imieniu „IRMELIN” z centrum w rejonie Rumunii. Ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać, na skutek nasuwania się zatoki niżu, która wraz z frontem da się nam w znaki dopiero w niedzielę,

W sobotę na obszarze województwa lubelskiego zobaczymy od 10 °C do 13 °C, jednak nie zabraknie chmur na niebie. Zachmurzenie duże do całkowitego, nie oznacza, to jednak, że lokalnie nie pojawią się większe przejaśnienia, a nawet okresowe rozpogodzenia. Chmury głównie piętra niskiego warstwowo-kłębiaste, kłębiaste, punktowo przynieść mogą opady deszczu o niskim natężeniu. Ciśnienie atmosferyczne systematycznie ma spadać, zredukowane do poziomu morza wyniesie 1027 hPa, natomiast pod koniec dnia 1023 hPa. Wiatr słaby z południowego zachodu, prędkość średnia 18 km/h, porywy do 30 km/h z zachodu.

Już w nocy z soboty na niedzielę rozpocznie się proces wypierania ciepłego powietrza znad naszego kraju postępujący za wspomnianym frontem chłodnym prowadzącym słabe i rozproszone opady deszczu głównie przelotnego od północnego zachodu na południowy wschód. Na termometrach w regionie będzie od 4 °C do 7 °C. Utrzymywać ma się zachmurzenie umiarkowane do dużego, a nawet całkowitego.

W niedzielę na termometrach zobaczymy od 12 °C do 15 °C. Zachmurzenie w pierwszej części dnia na ogół małe do umiarkowanego, następnie w drugiej części dnia zacznie rosnąć. Modele numeryczne prognozują, że dopiero w godzinach popołudniowych od północnego-zachodu dotrą opady atmosferyczne o niskim natężeniu. Ciśnienie atmosferyczne ma spadać i wyniesie około 1018 hPa zredukowane do poziomu morza. Wiatr z kierunku zachodniego, północno zachodniego, średnia prędkość 25 km/h, porywy do 50 km/h.

Początek tygodnia zapowiada się z wyraźnym ochłodzeniem. Na termometrach zobaczymy od 7 °C do 9 °C. Za frontem chłodnym, w dużo chłodniejszym rozwinie się wędrowny wyż, którego centrum znajdzie się blisko Polski. Przejściowo z północnego zachodu napłynie zimniejsze powietrze. W poniedziałek nie powinno padać, zachmurzenie małe z dużą ilością chwil ze słońcem, natomiast w kolejnych dniach kwietnia zacznie robić się stopniowo coraz cieplej i w środę możliwe nawet 12 °C.

Najnowsze wieści pogodowe pod adresem poniżej
https://fanipogody.pl/

Położenie opadów, chmur i opadów w linku
https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Z kraju

Sport