Prezydent Lublina uroczyście przeciął wstęgę. Pierwsi mieszkańcy otrzymali klucze do mieszkań (zdjęcia)

W ramach inwestycji TBS „Nowy Dom”, przy ul. Składowej w Lublinie w dwóch budynkach powstały 84 lokale mieszkalne. Blisko połowa z nich zostanie przekazana na rzecz osób oczekujących na lokale komunalne. Dzisiaj odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przed budynkami oddanymi do użytku.

– Zakończyliśmy kolejną inwestycję mieszkaniową na terenie miasta w ramach budownictwa społecznego i oddajemy do użytkowania nowe lokale. Zastosowane nowoczesne rozwiązania zapewniają wyższy komfort użytkowania oraz racjonalne koszty utrzymania. To mieszkania gotowe do zasiedlenia. Część z nich oferujemy mieszkańcom jako mieszkania komunalne. Przyszli lokatorzy będą kierowani do nich przez Wydział Spraw Mieszkaniowych z listy oczekujących lub z zamian lokali komunalnych. Formuła budownictwa społecznego pozwala na zapewnienie mieszkań dla średniozamożnych osób, które są w stanie ponieść koszt czynszu za lokal mieszkalny, a nie posiadają wystarczających środków, aby nabyć samodzielnie mieszkanie na rynku komercyjnym. Dlatego prowadzimy działania w celu pozyskania kolejnych gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Powstałe dwa nowe bloki mieszkalne to pierwszy etap dużego planu inwestycyjnego w zakresie budowy mieszkań komunalnych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Oddano do użytku dwa budynki mieszkalne wielorodzinne wraz z infrastrukturą techniczną. Budynek pod adresem ul. Składowa 24 posiada 44 lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej blisko 1,8 tys. m2. Natomiast budynek przy ul. Składowej 26 to 40 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys. m2. W obu budynkach znajdują się 62 mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 44 m2 oraz 22 mieszkania jednopokojowe o powierzchni około 32 m2 każde.

Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania techniczne. Energia cieplna pochodzi z kotłowni gazowej, ciepła woda dostarczona jest poprzez lokalowe stacje wymiennikowe w tzw. logotermach. W pomieszczeniach zastosowano także wentylację mechaniczną i automatyczną regulację temperatury. Ponadto każde mieszkanie wyposażone jest w wodomierz i ciepłomierz. Zadbano również o otoczenie oddawanego do użytkowania kompleksu obiektów, poprzez nowe nasadzenia zieleni.

Na wniosek Prezydenta Miasta Lublin budynek nr 2 został wynajęty na potrzeby Gminy Lublin. Przyszłymi lokatorami będą osoby wskazane przez Wydział Spraw Mieszkaniowych spośród osób oczekujących na mieszkanie komunalne lub z zamiany lokali komunalnych. Gmina Lublin za tych lokatorów wniosła partycypację w wysokości 1,4 tys. zł/m2 powierzchni mieszkania.

Całość kosztów związanych z budową 84 lokali mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą to ponad 17 mln zł. Udział środków pochodzących z budżetu Miasta Lublin wynosi 3,9 mln zł. Miasto wniosło także kapitał w formie aportu gruntowego o powierzchni 0,71 ha. Pozostałe środki finansowe pochodziły ze środków własnych Towarzystwa, partycypacji przyszłych najemców, a także kredytu w wysokości 6 mln zł zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego.

Spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Nowy Dom”, której jedynym udziałowcem jest Gmina Lublin, rozpoczęła działalność w 1997 roku. Zadaniem Towarzystwa jest rozszerzanie możliwości zaspokajania potrzeb mieszkaniowych rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na kupno własnego mieszkania, poprzez budowę mieszkań przeznaczonych do wynajmowania po umiarkowanych czynszach. Obecny czynsz obowiązujący w zasobie TBS wynosi 10,40 zł/m2, co stanowi relatywnie niższą wartość czynszów wskazywanych względem stawek oferowanych przez konkurencyjne towarzystwa budownictwa społecznego działające na terenie Gminy Lublin i województwa lubelskiego. Stawka czynszu TBS uwzględnia mieszkanie wykończone, gotowe do zamieszkania.

W 2010 r. uchwałą Rady Miasta Lublina wprowadzona została możliwość najmu lokali mieszkalnych Towarzystwa bezpośrednio przez Gminę Lublin. Zgodnie z tą uchwałą Gmina może wynajmować lokale mieszkalne będące własnością TBS celem ich podnajmowania skierowanym przez Gminę osobom i ich rodzinom, pod warunkiem zabezpieczenia w budżecie miasta środków na podniesienie kapitału zakładowego TBS „Nowy Dom”, niezbędnych do współfinansowania budowy inwestycji mieszkaniowych.

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

25 komentarzy

 1. tak się właśnie zastanawiałem, co za skończony imbecyl pozwolił w urzędzie na wybudowanie bloków w taki sposób, że ściana kończy się pół metra od ogrodzenia, bardzo małe balkony są praktycznie na siatce ogrodzeniowej, a do mieszkań na parterze będą zaglądać ludzie oczekujący na przystanku autobusowym „Składowa 02”, 3 metry od okien.
  teraz wiem, że miasto samo sobie pozwoliło.

  • to mieszkania komunalne czyli „za darmo” dla w większości patologii więc jak ci się nie podaoba to dołuż ze swoich i wybuduj im bardziej luksusowe apartamenty…

   • jak chcesz kogoś pouczać, to przydałaby ci się chociaż połowa mózgu.
    z mojej wypowiedzi ewidentnie wynika, że widziałem blok wcześniej, zanim się budował (wbrew przepisom) i zastanawiałem się, który urzędnik na to zezwolił (nie wiedząc, co to za inwestor).
    magia polega na tym, że gdy się nie odzywasz, ludzie nie biorą cię od razu za idiotę?

    • czyli wg prawa budowlanego „ludzie oczekujący na przystanku autobusowym” nie mają prawa zaglądać do okien i za małych balkonów…? aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahhahahaha
     a ty którą połowę mózgu masz żeby pouczać budowlańców, architektów i urzędników… i podważać prawo budowlane…?
     ech geniusz nam się trafił… aaaaaaaaahahahhahahaha

     • poczytaj prawo budowlane, a będziesz znał minimalną odległość ścian z oknami od granicy działki. i przestań szczekać.

 2. Jeszcze chodniki nie zastawione, a trawniki nie zniszczone samochodami.

 3. Idę pod prąd, dlatego zdecydowałem się przebić głowa mur.

 4. Brawo pidiory za milion lat nie zrobia tyle co żuk przez 8

  • Tak samo brylują przed kamerami, a co po cichu ukradli to ich. POPiS wiecznie żywy, udawana walka polityczna dla frajerów przed tv.

 5. Po pół roku obejrzymy jak wszystko jest zdewastowane. Szkoda tych mieszkań dla nieudaczników życiowych co nie maja honoru zarobić na swoje mieszkanie i utrzymanie dzieci. Tylko wszystko im daj.

  • Pomimo surowej i dosadnej oceny, trudno się z nią nie zgodzić.

  • Na samochody ich stać.

  • Jezus Maria Boruc

   Jak frajer daje to kozak bierze. Przykład idzie z tzw. cywilizowanego zachodu tj. Francji, Szwecji, USA, gdzie już kilka pokoleń (na ogół czarnych i/lub islamistów) siedzi na socjalu i śmieje się z białego człowieka, który na nich pracuje.

  • I tu się z tobą zgadzam , są ludzie którzy bez źadnego wysiłku mają co chcą , a potem nie umieją uszanować tego . Kaźdy kto zapracuje cięźko o swój byt , szanuje swoją własność.

   • bo tak się kupuje głosy beneficjentów za pieniądze ciężko pracujących których jest coraz mniej…
    czyli neopatokomuna… taka kapitalistycznodemokratyczna…
    w imię wsadzenie r**a w koryto pasożytów to „po nas to i pototp”….

  • doedukujcie się czym jest TBS. płacisz 30% kosztów budowy za możliwość WYNAJMOWANIA taniej, niż na rynku od osób prywatnych – i sam musisz sobie mieszkanie wykończyć. nie jesteś właścicielem mieszkania, a prawa do jego wynajmowania, które możesz później sprzedać, gdy trafi się chętny, a ty uzbierasz na coś lepszego.
   jak dla mnie daleko od darmochy dla hołoty. mnóstwo TBSów jest na osiedlu Botanik – pojedźcie zobaczyć jakie tam „ruiny”.

   • czesc bedzie placic ale czesc mieszkan za free dostanie patola. Zalerzy o której czesci Botanika mowisz bo od strony blokow to lipa

  • Coś Wam się pomyliły mieszkania komunalne z socjalnymi!

   • przeczytaj cały artykuł i spróbuj go zrozumieć…

    • nie rozumiesz co sam piszesz, a innych będziesz pouczał. dla ciebie przeczytać artykuł to zbyt duży wysiłek, założę się, że tylko komentarze czytasz.

 6. za parę miechów wszystko bedzie w ruinie ….patola z części komunalnej zniszczy do cna …wiadomo: za darmo, nie moje można dewastować:/ smutne ale prawdzie

 7. bo tak się kupuje głosy beneficjentów za pieniądze ciężko pracujących których jest coraz mniej…
  czyli neopatokomuna… taka kapitalistycznodemokratyczna…
  w imię wsadzenie r**a w koryto pasożytów to „po nas to i pototp”….

 8. Umie kłamać jak ryży

 9. żuk na kiedy przecinasz wstęge dla TVB na Górkach Czechowskich?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Uroczyste poświęcenie wozu bojowego w Żabnie
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
W najbliższą sobotę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Potańcówka”
Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy