690 680 960

Premier podpisał zarządzenie. Stopnie alarmowe w kraju utrzymane

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego. Stopnie alarmowe będą obowiązywały do 31 marca 2022 r. do godz. 23:59.

Stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, natomiast stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.

Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Stopień CHARLIE–CRP, dotyczący bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych w przypadku stopnia CHARLIE-CRP należą m.in.:

– całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów;

– przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku;

– przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Z kolei w stopniu alarmowym BRAVO zadania obejmują w szczególności:

– prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;

– prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;

– zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdania o charakterze terrorystycznym;

– ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;

– obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;

– dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;

– wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;

– wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Drugi stopień alarmowy BRAVO będzie obowiązywał tylko na terenie województwa lubelskiego oraz podkarpackiego.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione w miejscach publicznych pakunki, torby lub plecaki, zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń samochody (szczególnie transportowe).

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

(fot. źródło SP)

5 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  W tym się z panem premierem zgadzam, „owieczki”, „owieczkami, „bracia” i „siostry”, „braćmi” i „siostrami”, ale na łapki trzeba im patrzeć, sprawdzać, czy kopytka im nie rosną, albo nie daj Boże, pazurki i czy prawomyślnie myślą, też.
  Prócz takich wirtualnych alarmów, należałoby taż wprowadzić powszechne szkolenie społeczeństwa w posługiwaniu się bronią, ale też i pałką.

 2. Jasny Gwint !!!

  Czy akurat teraz ogłoszona awarię systemu sterowania na polskich kolei można uznać
  za atak hakersko-dywersyjny ?

  • Stacje telewizyjne podają, że może to być atak cybernetyczny, ale nie wiadomo czy jak to zwykle z telewizja bywa, może to też być telewizyjne kłamstwo.

  • Mistrzami jesteście w pisaniu komentarzy ze znakiem zapytania na końcu. Korwin was tego nauczył? Pytam tylko?

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…